10 رفتار ی که هرگز در انسانهای موفق نخواهيد ديد

0
91
10 رفتاري که هرگز در انسانهاي موفق نخواهيد ديد

وقتي که سالها در کنار مديران کسب و کار فعاليت کنيد, مي بينيد که چه چيزهايي در دراز مدت جواب مي دهد و چه چيزهايي خير. موردي که من متوجه شدم اين بود که تعيين کننده موفقيت شما، ويژگي هاي ذاتي يا عادات شخصي نيست, بلکه رفتار شماست.

منظور از ” رفتار” چيست؟ عکس العمل شما زماني که مدت زمان طولاني تحت فشار استرس باشيد. اينکه آيا به تعهدات خود عمل مي كنيد يا خير. با ديگران چگونه ارتباط برقرار مي كنيد. ديدگاهتان نسبت به مشتري چگونه است. چقدر حاضريد سختي بكشيد تا کارتان به درستي انجام شود. اينکه منظم و متمرکز هستيد يا داراي ذهني پريشان و حواس پرت هستيد. و از اين قبيل مسائل.

بايد اقرار کنم که مؤسسان و مديران ناکارآمدي را مي شناسم که کارشان را براي مدتي به خوبي انجام مي دهند, اما دير يا زود, معمولاً زماني که فشار بر آنها زياد مي شود و کار ها به خوبي پيش نمي روند, رفتار خود ويرانگرانه اي را از خود بروز مي دهند, که به ضرر آنهاست. متأسفانه اين افراد معمولاً کسب و کار خود را نيز به واسطه اين رفتار خراب مي کنند.

اگر مي خواهيد در دراز مدت از اين رفتارهاي مخرب رهايي يابيد, بايد نگاهي درآينه به خود بياندازيد تا ببينيد کدام يک از اين رفتارهاي محدود کننده در شما وجود دارد.

  • ساده لوحي :

همه ما بطور ذاتي كمي ساده لوحيم, اما هر چه زودتر آن را به زيرکي و دير باوري تغيير دهيم, شانس بيشتري براي رشد و ارتقاء‌ داريم. دليل ان کاملا ساده است: بچه ننه ها و احمق ها هيچ وقت پيروز نمي شوند. ياد بگيريد تا در مورد چيزهايي که مي خوانيد و يا مي شنويد، بپرسيد و هميشه منبع را مد نظر داشته باشيد.

  • اضطراب:

موقعيت هاي پر استرس در دنياي تجارت امري عادي است. اتفاقات هميشه آنطور که ما برنامه ريزي کرده ايم پيش نمي روند و گاهي مشکلات وحشتناكي پيش مي آيد. اين موضوع هميشه وجود داشته. اگر شما نتوانيد در مواقع بحراني آدرنالين خود را کنترل و ارامش خود را حفظ کنيد زير بار فشار خرد مي شويد.

  • تعصب كوركورانه:

شور و اشتياق يک عامل مهم در موفقيت است, اما زماني که شما از حد مي گذرانيد و تعصب را پيش مي گيريد, نتيجه عکس خواهد داد. من اين مورد را بارها و بارها مشاهده کرده ام. اين کار باعث مي شود تا از حقيقت درک درستي پيدا نکنيم, استدلال درستي نداشته باشيم و تصميمات درستي نگيريم.

  • تنبلي :

کساني که مي خواهند به بهترين چيز ها دست پيدا کنند اين حقيقت مهم را مي دانند که بايد به مدت طولاني و به سختي تلاش کنند. به همين خاطر است که همواره متمرکز و منظم هستند. اکثر مردم سست و بي حال اند و به اين دليل است که موفقيت هاي بزرگ نصيب اکثر افراد نمي شود. به همين سادگي.

  • ذهنيت سرهم بندي مشكلات به جاي حل ريشه اي:

استيو جابز مي گويد: ” نصف چيزي که کارآفرين هاي موفق را از ناموفق جدا مي کند, پشتکار خالصانه است” اگر شما نسبت به کاري که مي کنيد اشتياق نداشته باشيد, به ان پاي بند نخواهيد ماند. اين روز ها اکثر مردم فقط به دنبال خوشگذراني اند و اين روش راه به جايي نخواهد برد.

  • تخليه هيجانات:

انتقال هرگونه احساساتي که در ابراز انها مشکل داريد– حسادت, خجالت, حقارت, گرفتن حق خود- به افراد ديگري که با انها کار مي کنيد و واكنش همراه با عصبانت داشتن, تنها خودتان و اطرافيانتان را آازار نخواهد داد, بلکه کارتان را نيز نابود خواهد کرد.

  • خودخواهي:

اگر طوري رفتار مي كنيد كه انگار جهان به دور شما مي گردد بايد استعداد خاصي كه شايستگي بروز اين رفتار را داشته باشد، در خود داشته باشيد. حتي در اين صورت، بيش از اندازه خود محور بودن باعث مي شود تا تأثيرگذاري خود را از دست بدهيد. کسب و کار حول محور شما نيست, بلكه در رابطه با کسب و کار است. در رابطه با تجربه مشتريان تان از محصولات تان است. پس به ياد داشته باشيد که در روابط متقابل چه کسي بايد در خدمت طرف ديگر باشد.

  • در آينده يا گذشته زندگي کردن:

ما مي توانيم از گذشته درس بگيريم, اما ماندن در گذشته مخرب است. به همين صورت, شما مي توانيد براي آينده برنامه ريزي کنيد و آرزوهايي داشته باشيد, اما اگر فعاليت هايتان در زمان حال متمرکز نباشد, هيچ وقت به رويا ها و برنامه هايتان دست پيدا نخواهيد کرد.

  • بي تفاوتي سبكسرانه :

شما اخيرا عباراتي مانند: ” فرقي نميکنه”, ”  همه اش خوبه”, ” خيالي نيست ” را زياد مي شنويد اما هيچ وقت انها را از زبان انسان هاي موفق نشنيده ايد. انها ممکن است خصوصيات بسياري داشته باشند اما بي تفاوتي يکي از آنها نيست.

  • حساسيت بيش از حد:

اگر آنقدر نازك نارنجي هستيد که هر گونه انتقادي شما را عصبي و هر چيز کوچکي ناراحتتان مي کند, مسير سختي را در دنياي کسب و کار پيش رو داريد. به همين خاطر است که مديران کسب و کار معمولا افراد شوخ طبع و فروتني هستند. اين امر يكي از الزامات دنياي كسب و كار است, زياد خود را جدي نگيريد.

و اما نكته آخر اينكه اگر هر يک از اين موارد شما را انقدر ناراحت کرد که مي خواهيد يک كامنت غضبناك براي من بنويسيد, شما تقريبا دو يا سه مشکل داريد که بايد روي ان کار کنيد. در اين صورت هم مي توانيد نيمه پر ليوان را ببينيد, حداقل بي تفاوت نيستيد!!

برگرفته از:

*کلیه حقوق برای مجله سندباد (مجله تخصصی کسب و کار سایت سندباد) محفوظ می باشد*

ارسال یک دیدگاه