در گفت و گوی اختصاصی با رضا رضایی چهره ماندگار صنعت، معدن و تجارت مطرح شد – 3 گام قطعه سازان بر ای جهانی شدن

0
31
رضا رضایی مدیرعامل گروه تولیدی صنعتی آذین خودرو

هفته گذشته و در جریان برپایی یازدهمین جشنواره ملی تولیدکنندگان مدیران جوان از رضا رضایی ، مدیرعامل گروه تولیدی صنعتی آذین خودرو به پاس سال ها تلاش در توسعه اقتصادی کشور، اشتغالزایی و ارتقای کیفی تقدیر شد.

او در خلال این برنامه رموز موفقیت خود را شرح داد و راهکارهایی را برای توسعه صنعتی به فعالان این عرصه گوشزد کرد.براساس آنچه مدیرعامل گروه تولیدی صنعتی آذین خودرو می گوید، این عرصه برای رسیدن به جایگاه جهانی بیش از هر چیز نیازمند تسهیل قوانین، ایجاد بازار سرمایه ارزان و واردات دانش فنی روز است.

قطعه سازی را می توان یکی از صنایع بزرگ ایران به شمار آورد. براساس آمار رسمی منتشر شده از سوی انجمن قطعه سازان در حال حاضر 1200 قطعه ساز به تولید قطعات مورد نیاز خودروسازان مشغولند که از این تعداد 550 واحد عضو انجمن و دارای برند و شناسنامه هستند.

این صنعت که اوایل دهه 90 براساس استراتژی توسعه صنعت و با حمایت خودروسازان و دولت شکل گرفت هم اکنون باعث ایجاد شغل برای بیش از 270 هزار نفر شده است. در حال حاضر میزان دارایی ثابت قطعه سازان با گردش مالی 5 میلیارد دلار، 4 میلیارد دلار برآورد می شود.

رضا رضایی ، مدیرعامل گروه تولیدی صنعتی آذین خودرو معتقد است پیشرفت صنعت قطعه سازی در ایران بیش از هر چیز نیازمند تسهیل قوانین و توجه ویژه مسئولان به این صنعت است.

وی با تاکید بر اینکه قطعه سازی ایران در شرایط درست توانایی دستیابی به جایگاه جهانی را دارد ، می گوید: صنعت قطعه سازی با وجود تحمیل تمام مشکلات توانسته در برخی موارد به جایگاه جهانی دست یابد اما برای آنکه این مقام رسد کند و سایر قطعه سازان نیز به این جایگاه برسند باید مقدمات لازم از سوی مسئولان فراهم شود.

چهره ماندگار صنعت، معدن و تجارت در سال 96 در ادامه سخنان خود با اشاره به جزئیات مقدمات مورد نظر اظهار می کند: تسهیل قوانین و ضوابط در کنار توجه ویژه به قطعه سازان یکی از مواردی است که می تواند به حل مشکلات پیش رو کمک کند. علاوه بر این ایجاد بازار سرمایه ارزان و از همه مهم تر توجه به واردات دانش فنی در کنار اصلاح قوانین واردات خودرو مواردی است که می تواند به رشد قطعه سازان کمک کند .

در حال حاضر قطعه سازان بزرگ و توانمند داخلی آمادگی دارند با ایجاد شرکت های جوینت ونچر یا شکل های دیگری از همکاری، با قطعه سازان بزرگ جهانی مشارکت کنند و موجب افزایش فناوری در این بخش شوند.

رضا رضایی ، مدیرعامل گروه تولیدی صنعتی آذین خودرو معتقد است با وارد کردن دانش فنی می توان به سرعت در مسیر پیشرفت قرار گرفت و می افزاید: قطعه سازان تمام تلاش خود را به کار بسته اند . در نتیجه این تلاش ها گاهی شاهد تولید 100 درصدی قطعات به صورت بومی بودیم. در این میان با بازنگری قوانین و روز آوری از دانش فنی می توان با سرعت بیشتری به میانگین های جهانی قطعه سازی دست یافت.

چهره ماندگار صنعت، معدن و تجارت در پایان سخنان خود با اشاره به قراردادهای بین المللی جدید در حوزه خود می گوید: در قراردادهای بین المللی جدید سهم تولید داخل حدود 40 درصد بیان شده، با این حال با نگاهی به ظرفیت های بومی می توان با قاطعیت گفت که تولیدکنندگان بومی توانایی دستیابی به سهم 60 تا 70 درصدی را نیز در خود دارند.

به عنوان نمونه برای ساخت قطعات و مجموعه های محصولات ایکاپ قالب ها آماده شده و قطعه سازان آمادگی دارند تا میزان داخلی سازی قطعات در خودروهای 2008، 208 و 301 را به 70 درصد برسانند .

شایان ذکر است در جریان برگزاری جشنواره ملی تولیدکنندگان مدیر جوان و براساس ارزیابی های کمیته جشنواره ملی تولیدکنندگان و مدیران جوان 35 واحد و مدیر جوان منتخب، 5 نفر چهره ماندگار و یک نفر بزرگ صنعتی شناخته شدند.

ارسال یک دیدگاه