گردهمایی معاونان فنی شهرکهای صنعتی سراسر کشور

0
76
گردهمایی معاونان فنی شهرکهای صنعتی سراسر کشور

به ميزباني استان تهران در شهرک صنعتی عباس آباد انجام شد

فتحعلی محمدزاده

معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران: اصلاحیه لازم در قانون ساخت وساز در شهرکهای صنعتی و دستورالعمل الحاقی برای اجرا به همه استانها ابلاغ شده است

محمدرضا قاهري‌ بدر رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی استان تهران: امروز در عصر صنعت شبیه‌سازی قرار داریم و بر همین اساس تصمیم گرفتیم در شهرک‌های صنعتی تهران هیچ پروژه‌ای که شبیه‌سازی نشده باشد را اجرایی نکنیم

 برگزاري گردهمایی معاونان فنی شرکت شهرک‌های صنعتی سراسر کشور در شهرك صنعتي عباس آباد دومین گردهمایی معاونان فنی شرکت شهرک‌های صنعتی سراسر کشور به ميزباني استان تهران در شهرك صنعتي عباس آباد برگزار شد.

در اين گردهمايي كه با حضور معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران و معاونان فني شركت شهرک‌های صنعتی 31 استان کشور در شهرک صنعتی عباس‌ آباد برگزار شد، رئيس هيأت مديره و مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران با اشاره به ظرفیت موجود در شهرک‌های صنعتی برای توسعه اظهار کرد: شهرک‌های صنعتی این توان را دارند که مدل توسعه‌ای همگن با محیط را در کشور جاری کنند.

محمدرضا قاهری‌بدر با اشاره به ریشه لغوی کلمه Civil (عمران) افزود: این مفهوم امروزه بسیار گسترش یافته و مانند گذشته به‌طور تک‌ بعدی به ساخت‌ و ساز اختصاص ندارد.

وی اضافه كرد: امروز کیفیت کالا مهم نیست؛ کیفیت روش دستیابی به آن کالا مهم است و بر همین اساس، سری استانداردهای ایزو ۹۰۰۰ مطرح شده است.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران با بیان این‌که این استانداردها از علوم و فنونی نشأت گرفته که در کشور ما ناشناخته است، گفت: این علوم نمونه بارزی از توجه به حواس پنج‌گانه و دستیابی به چیزی است که به‌عنوان حس ششم شناخته می‌شود.

قاهري‌بدر افزود: بحث چیدمان مطابق با گفتمان و دکترین که در دنیا به‌عنوان “پراتیک” شناخته می‌شود، در کشور ما گم شده است.وي اضافه كرد: در شرکت شهرک‌های صنعتی تهران در ماه‌هاي گذشته تلاش کردیم این چیدمان را رعایت کنیم و در تعامل با پیمانکاران آن را عملیاتی کرده‌ایم.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران تصريح كرد: با ايجاد نظام مستندسازي در شركت، از پیمانکاران خواسته‌ایم تا گزارش عملکرد خود را مستندسازی کرده و در اختیار ما قرار دهند. همچنين آنان را ملزم كرده‌ايم گزارش اصلاحي پروژه‌هاي خود را قبل و بعد از رفع نواقص به تصوير كشيده و مستندسازي نمايند.

قاهري‌بدر گفت: امروز در عصر صنعت شبیه‌سازی قرار داریم و بر همین اساس تصمیم گرفتیم در شهرک‌های صنعتی تهران هیچ پروژه‌ای که شبیه‌سازی نشده باشد را اجرایی نکنیم.وي با اشاره به فراموش شدن بحث لجستیک در طراحی‌های عمرانی کشور اظهار کرد: شهرک‌های صنعتی به نهادهای مدنی خود وابسته هستند و بزرگترین نهاد آن، لجستیک است.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران در پایان ابراز امیدواری کرد متخصصان عمرانی و فنی کشور در طراحی‌های خود مدل توسعه‌ای مناسبی برای شهرک‌های صنعتی ایجاد کنند.معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران نيز در اين گردهمايي با بیان این‌که از نخستین گردهمایی مدیران فنی سازمان بیش از ۴ ماه می‌گذرد، اظهار کرد: در این گردهمایی نیز سعی می‌کنیم چکیده مباحثی را که در جمع مدیران عامل استان‌ها مطرح شده است، ارائه کنیم.

فتحعلی محمدزاده با بیان این‌که در فاصله گردهمایی قبلی تا کنون ضوابط ساخت‌ و ساز واحدهای صنعتی را بازنگری کرده‌ایم، اظهار کرد: الحاقیه ضوابط ساخت‌ و سازها در شهرک‌ها، اهمیت اجرا، بهره‌برداری و نگهداری شهرک‌ها و سامانه اطلاعات مکانی شهرک‌ها، نکات حائز اهمیت در تهیه شاخص‌های اصلاحی بوده و اوراق مشارکت، ازجمله مهم‌ترین مواردی است که معاونان عمرانی باید مورد توجه قرار دهند.

وي با بیان این‌که ابلاغیه ضوابط ساخت‌ و ساز از سال 1372 تا به حال بازنگری نشده بود، گفت: یکی از مشکلاتی که در ضوابط قبلی مشاهده می‌شد، این بود که بسیاری از مفاهیم یا واژه‌هایی که به‌کار گرفته می‌شد، با یکدیگر همخوانی نداشت که در الحاقیه جدید تلاش شده این مشکل برطرف شود.

معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران افزود: این ضوابط با همکاری معاونان فنی استان‌ها در چندین نشست تخصصی بازنگری شده و در حال حاضر برای اجرا ابلاغ شده است.

محمدزاده با بیان این‌که هدف اصلی از بازنگری و تدوین ضوابط و مقررات ساخت‌ و ساز، بهبود و همسان‌سازی اجرای طرح‌ها بوده است، تاکیدکرد: یکی از مشکلات شهرک‌های صنعتی این است که واحدهای صنعتی بدون دریافت پروانه ساخت اقدام به ساخت‌ و ساز می‌کنند که با ابلاغ این دستورالعمل تلاش کردیم این مشکلات را از میان برداریم.

وی با اشاره به سطح آشغال، ارتفاع مجاز، حریم ساختمان‌ها، کاربری‌های ساخت، فضای سبز، اجرای سکو با رعایت حریم‌های مجاز، الگوی دیوار، ورودی و نمای سوله‌های صنعتی، معابر و بخش‌های عمومی، ایمن‌ سازی، ضوابط محیط‌ زیستی، گواهی وضعیت ساخت‌ و ساز و پایان کار، به این موضوعات به‌عنوان موارد اصلاح‌ شده در قانون ساخت‌ و ساز شهرک‌های صنعتی و الحاقیه ضوابط ساخت‌ و ساز اشاره کرد و گفت: اقدامات لازم برای اصلاح این موارد پیش‌بینی شده است.

معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران با بیان این‌که اصلاحات لازم در دستورالعمل الحاقی به تصویب هیأت‌ مدیره رسیده و برای اجرا به همه استان‌ها ابلاغ شده است، یادآور شد: واحدهای قدیمی که بدون درنظر گرفتن این موارد ساخته شده باشند، باید استانداردهای خود را به این ضوابط نزدیک کنند و در صورت رعایت نکردن واحدها، اولویت نخست سازمان صنایع کوچک، رفع تخلف و اولویت دوم برخورد قانونی با واحد صنعتی است.

محمدزاده افزود: سازوکار این الحاقیه به گونه‌ای است که معاون فنی، مدیر فنی و معاون برنامه‌ریزی به همراه مدیر شهرک در کمیته‌ای این تخلف‌ها را بررسی می‌کنند و سپس صورتجلسه به هیأت‌ مدیره ارجاع می‌شود.

وي به ضوابط مربوط به ایمنی واحدهای صنعتی اشاره کرد و گفت: برای افزایش سطح ایمنی واحدهای صنعتی و جلوگیری از ساخت‌ و سازهای مغایر با پروانه احداث بنا، واحدهای متخلف باید ۵ درصد حق انتفاع مصوب روز شهرک را پرداخت کنند و این مبلغ برای بهبود وضعیت همان شهرک هزینه شود.

معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران ایجاد مخازن قیر و مخازن انفجاری و رعایت نشدن کاربری را سایر تخلف‌ها در این حوزه نام برد و اعلام کرد: در بحث افزایش سطح اشغال در صورت دریافت موافقت بانک ارائه دهنده تسهیلات و اصلاح نقشه‌ها و به محض رضایت محضری، واحدهای صنعتی مجاور اقدام می‌شود.

محمدزاده با اشاره به نتایج بازدیدهای نظارتی از شهرک‌ها و نواحی صنعتی اظهار کرد: در این بازدیدها مواردی همچون دپوی غیراستاندارد مصالح، رعایت نشدن اولویت‌بندی پروژه‌ها و اصلاح فازهای عملیات اجرایی، احداث پارک کوچک، نقص روشنایی، هدررفت آب، استفاده از معابر برای انبار و فرسودگی مخازن به‌عنوان مهم‌ترین مشکلات عمرانی شهرک‌های صنعتی کشور مشاهده شد.

منبع:سندباد

ارسال یک دیدگاه