چرخ های کیان تایر روی ریل جدید

0
113

روند تحول و تولید با جدیت در حال انجام است

جمال میرزایی مدیر عامل: راه اندازی خط تولید لاستیک های راديال سيمي به موازات افزایش و عرضه محصولات جدید از جمله تولید لاستیک ماشین آلات سنگین راه سازی در دستور کار این شرکت است

شركت توليدي كيان‌ تاير به عنوان يكي از بزرگترين واحدهاي توليد لاستيك انواع خودرو در كشور با ورود به عرصه توليد لاستيك‌هاي راديال سيمي ، توسعه و توليد لاستيك هاي صنعتي ، كشاورزي ، راهسازي و OTR گام بلندي براي تامين نياز كشور به اين محصول برداشته است.

مهندس ميرزايي، مدير عامل كيان‌ تاير هفته گذشته در ديدار مهندس محمدرضا مس‌ فروش، رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران و آقاي حقیقی فرماندار شهرستان اسلامشهر و آقاي پرچگاني شهردار چهاردانگه و جمعی دیگر از مسئولان شهرستان از تاسيسات توليدي اين كارخانه بازديدو به تشريح پيشينه و عملكرد كارخانه  پرداختند .

كيان‌تاير قديمي‌ترين كارخانه ‌هاي توليد لاستيك در كشور است كه فعاليت خود را در سال 1337 آغاز كرد.

اين كارخانه كه در ابتدا به عنوان زير شاخه شركت بي‌اف گودريچ آمريكا آغاز به كاركرده بود در سال 1354 پس از واگذاري سهام به بخش خصوصي به كيان‌تاير تغيير نام داد .

اين روند تا زمان انقلاب ادامه داشت تا اين كه با وقوع انقلاب كارخانه كيان‌تاير به سازمان صنايع ملي واگذار شد. در سال 1375 اين كارخانه پس از سال‌ها فعاليت كم‌فروغ ، با نوسازي ماشين‌آلات و كسب قالب‌هاي نو تلاش كرد جايگاه مناسبي براي خود در بازار دست و پا كند. اين روند با تغيير نام شركت به لاستيك البرز مقارن شد.

در ديماه سال 1387 وقتي لاستيك البرز به دليل مشكلات متعدد تحت شمول قانون حمايت از فعاليت‌هاي صنعتي قرار گرفت با ايجاد تغييراتي در ساختار اداري – مديريتي دوباره كيان‌تاير شد .

در سال‌هاي اخير و با انتصاب مديريت جديد تلاش شد با بازنگري در سياست‌هاي توليدي از طريق رصد بازار و شناسايي نيازهاي كنوني بازار «سياست‌گذاري بازار مدار توليد» با دقت تدوين شد .

در چارچوب برنامه جديد كارخانه روي توليد لاستيك‌ ماشين‌الات راهسازي و خودروهاي سنگين متمركز شد كه تقاضاي بالايي براي آن در بازار وجود دارد و حاشيه سود مناسبي را براي شركت به ارمغان مي‌آورد.

استفاده از طرح‌هاي مناسب در توليد اين محصولات از جمله گل‌هاي متداول در دنيا به همراه كيفيت بالاي محصولات موجب شده توليدات كيان‌تاير در اين بخش با استقبال قابل توجه مصرف‌كنندگان مواجه شود.

در نتيجه اين رويكرد ميزان توليد اين لاستيك‌ها كه قبلا از روزي يك تن فراتر نمي‌رفت اكنون به حدود ده تن در روز رسید كه گواهي بر رشد تصاعدي توليد اين محصولات است.

علاوه بر آن كيان‌تاير در كنار محصولات متعارف موجود طرح توليد لاستيك‌هاي راديال سيمي را نيز در دستور كار قرار داده كه از جمله محصولات پرطرفدار در بازار تلقي شده و در حال حاضر بخش قابل توجهي از آن به كشور وارد مي‌شود.

آنچنان كه آقاي مهندس ميرزايي مي‌گويد برنامه او براي بهبود وضعيت مالي كارخانه روي سه محور افزایش توليد و عرضه محصولات جديد در بخش‌هايي كه در بازار خلا وجود دارد ، كاهش هزينه‌هاي جاري كارخانه از طريق  مديريت هزينه‌ها و در نهايت كم كردن از نيروي انساني و ارتقاي بهره‌وري متمركز شده است.

در بخش كاهش نيروي انساني بيش از 550 نيروي كارخانه كه نزديك به 30 سال در اين كارخانه خدمت كرده بودند بازنشسته شدند و در مقابل 140 نيروي تازه‌نفس سال گذشته و 110نفر، نيز امسال به خدمت كارخانه درآمدند .

بر اساس اظهارات مهندس ميرزايي تلاش شده همگام با توليد محصولات جديد ، روي ارتقاي كيفي محصولات قبلي و جديد كارهاي بنيادين انجام شود و براي تحقق اين هدف از بهترين مواد اوليه و جديدترين فرايندهاي توليد استفاده مي‌شود كه نتيجه آن جلب نظر مشتريان بوده است.

يكي از دستاوردهاي اين رويكرد رسيدن به سقف توليد 1400 تن در شهريور ماه  و فروش بیش از 110 میلیارد تومان در سال گذشته بود كه پس از سال 82 در اين شركت سابقه نداشته است علاوه بر این که پیش بینی ما برای فروش امسال به عدد 150 میلیارد تومان برنامه ریزی شده است.

مشکل نبودن نقدينگي مورد نياز سرمايه در گردش، مطالبات معوق از خودروسازها كه به حدود 16 ميليارد تومان بالغ مي‌شود دركنار بدهي‌هاي معوق به نظام بانكي و البته گرفتاري‌هاي مالياتي در زمره مهمترين مشكلات کنونی كيان‌تاير است.

آقاي مهندس میرزایی با اشاره به هزینه عملیاتی 5/4 الی 5 میلیارد  تومانی كارخانه کیان تایر و 5/2 میلیارد تومان سود بانکی یادآورشد : این هزینه ها در شرایطی همچنان تحميل مي شود که اصل بدهی ها سرجای خود باقی مانده است.در حالي كه بانك‌ها براي مطالبات معوق خود از شركت‌ها سود ديركرد و جريمه طلب مي‌كنند تامين‌كنندگان قطعه براي خودروسازها براي مطالبات معوق خود هيچ وجهي نمي‌گيرند كه اين به معناي بار مالي مضاعف براي آنان است. در همين حين پافشاري سازمان امورمالياتي بر دريافت ماليات بر ارزش افزوده و عدم صدور گواهي ارزش افزوده اقلامي كه به خودروسازها تحويل مي‌شود هم مزيد بر علت شده چرا كه خودروسازها زير بار اين ماليات نمي‌روند و شركت‌ها ناچارند اين وجوه را خود بپردازند .

مهندس مس‌فروش و هيات‌ همراه در اين ديدار با عملكرد و مشكلات شركت كيان‌تاير آشنا شده و دستورات لازم براي بررسي مشکلات و مطالبات اين واحد در ستاد تسهیل موانع و رفع تولید صادر كرد.

چرخ های کیان تایر روی ریل جدید 2

منبع: سندباد

ارسال یک دیدگاه