هشتمین نشست کارگاه آمایش پایتخت به ایستگاه صنعت رسید

0
62
هشتمین نشست کارگاه آمایش پایتخت به ایستگاه صنعت رسید

به پيشنهاد و ميزباني شركت شهرک هاي صنعتي تهران

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران: امروزه دیگر آب تنها مشکل زیربنایی واحدهای صنعتی نیست و منابع برق نيز در آینده جوابگوی صنعت نخواهد بود.

هشتمین نشست کارگاه تدوین سند برنامه آمایش استان تهران درحالی با موضوع بررسی استقرار شهرک‌های صنعتی در محل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران برگزار شد که بررسی فرآیند شکل‌گیری صنعت در استان تهران، به‌ویژه در اطراف پایتخت، اهمیت حضور آن‌ها در آینده کلانشهر و الگوی فضایی استقرار صنعت در استان تهران از مهم‌ترین محورهای آن بود.

هشتمین نشست کارگاه تدوین سند آمایش استان تهران با حضور رئيس هيأت مديره و مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی، سرپرست معاونت توسعه و برنامه‌ریزی سازمان برنامه و بودجه و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی استان تهران در محل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران برگزار شد.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران در این نشست موضوع فنآوری در صنعت را مورد توجه قرار داد و گفت: در موضوع استقرار واحدهای صنعتی باید ابتدا ظرفیت‌های محیطی و سپس انحراف مسیر صنعت از سطح فنآوری را بررسی کرد؛ چرا كه صنعت امروزه به فنآوری روز نیاز دارد.

محمدرضا قاهری‌بدر افزود: امروزه دیگر آب تنها مشکل زیربنایی واحدهای صنعتی نیست و منابع برق نيز در آینده جوابگوی صنعت نخواهد بود؛ بنابراين باید به فکر فنآوری‌های برتری همچون نیروگاه‌های خورشیدی باشیم.

وي با اشاره به اين‌كه فنآوری صنعت‌های امروزی متعلق به نسل سوم و چهارم است و نمی‌تواند با نسل جدید رقابت کند، درخواست كرد بحث فنآوری در سند آمایش استان لحاظ شود.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران همچنين از اجراي برنامه‌هاي آموزشي کاربردی به صنایع در سطح شهرك‌ها و نواحي صنعتي اين استان خبر داد.

بررسی سیر تحولات فضایی آینده صنعت

در ادامه این نشست، سرپرست معاونت توسعه و برنامه‌ریزی سازمان برنامه و بودجه استان تهران گفت: شکل و مفهوم توسعه به معنای صنعتی شدن از گذشته دچار تغییر شده و امروز باید با بررسی سیر تحولات فضایی، آینده صنعت استان تهران را ترسیم کنیم.

شهرام عدالتی افزود: باید به این سئوال مهم پاسخ داد که چرا بیشتر فعالیت‌های صنعتی در اطراف شهرها شکل گرفته است؟ عمده‌ترین چالش ما، ممیزی و تفکیک صنعت و صنف در استان است. دغدغه ما ورود بی‌برنامه شهرداری‌ها به بافت‌هایی از شهر برای ایجاد شهرک صنعتی است که ناشی از فقدان درآمد پایدار این نهاد است.

وي اضافه كرد: از زمانی که البرز از تهران جدا شد و مدیریت سیاسی ـ اداری مستقلی یافت، فضای صنعتی و مهاجرت به بخش شرقی تهران منتقل شد که البته نزدیکی به شاهراه‌های اصلی حمل‌ و نقل هم مؤثر بوده است. در شرق استان تهران مناطق حفاظت‌ شده‌ای وجود دارد که باید کمترین تراکم جمعیتی را داشته باشند، اما این فضا به دلیل شکل‌گیری شهر جدید پردیس، ایجاد جاده فیروزکوه ـ سمنان و محور ارتباطی پاکدشت ـ شهید بابایی، کریدور جدیدی پیدا می‌کند که حتی اگر اندیشه درستی در اتفاقات شرق تهران نباشد، کانون جدید و مؤثری شکل می‌گیرد.

سرپرست معاونت توسعه و برنامه‌ریزی سازمان برنامه و بودجه استان تهران تصريح كرد: با وجود جمعیت ۷۰۰ هزار نفری جویای شغل در شرق استان تهران، فضای کسب و کار در این محدوده فاقد اقتصاد پایه است و هدایت اقتصادی مستقل در شرق استان وجود ندارد.

به گفته عدالتي، برنامه ششم توسعه، دولت را به تدوین سند ملی آمایش در سال نخست برنامه مکلف کرده است. همچنین شورای عالی آمایش شکل گرفته و باید تمام فعالیت‌ها بر اساس رهیافت‌های سند آمایش باشد.

بررسی فعالیتهای صنعتی در تهران

در ادامه اين نشست، گزارشی از فعالیت‌های صنعتی استان تهران در طول سال‌های ۱۳۷۹ تا ۱۳۹۲ به تفکیک شهرستان ارائه شد. بر اساس این گزارش‌ها، پس از خدمات، فعالیت‌های صنعتی نقش مهمی را در اقتصاد استان تهران ایفا می‌کنند؛ اما صنعت به لحاظ ارزش‌ افزوده سهم اندکی دارد.

در بخش گروه‌های عمده فعالیت اقتصادی ارزش افزوده از سال 1379 بیشترین تغییرات را در حوزه صنعت نشان می‌دهد. الگوی تمرکز اشتغال در سطح استان نشان می‌دهد بیشترین تمرکز خدمات استان در شهرهای اطراف پایتخت و جنوب و جنوب غربی در شهرستان‌های قدس، شهریار، بهارستان و اسلامشهر است و در بخش کشاورزی، لکه‌هایی جزئی (اراضی باغی) در شهرهای دماوند، فیروزکوه و شمیرانات دیده می‌شود.

بر اساس این گزارش، مهم‌ترین کانون تمرکز اشتغال در بخش صنعت (بر اساس داده‌های سرشماری سال 1390) به شکل کمربند شرقی ـ غربی در اطراف تهران مستقر شده و الگوی فضایی فعالیت‌های صنعتی، کارگاه‌ها، تأسیسات و واحدهای تولیدی نشان می‌دهد بیشتر تمرکز کارگاه‌ها و واحدهای صنعتی در جنوب استان تهران (شهرهای قدس، اسلامشهر، شهریار، بهارستان و قسمتی در شهرستان‌های ورامین و قرچک) است.

همچنین بر اساس نقشه محل استقرار شهرک‌های صنعتی استان تهران، این شهرک‌ها در پهنه جنوب تهران مستقر هستند و شمال پایتخت خالی از تمرکز شهرک‌های صنعتی است. به تعبیری دیگر، فعالیت‌های صنعتی به‌طور ویژه در اطراف کانون‌های جمعیتی (جنوب و جنوب غرب استان) متمرکز شده‌اند.

در این نشست، رتبه‌بندی شهرستان‌های استان تهران بر اساس شاخص‌های اقتصادی بررسی شد که طبق آن، بی‌تعادلی اقتصادی در شهرستان‌های استان وجود دارد. بر اساس این نمودار، ۱۴ شهرستان تهران، شمیرانات، ورامین، پیشوا، شهریار، ملارد، قدس، دماوند، اسلامشهر، رباط‌ کریم، پاکدشت، فیروزکوه، بهارستان و ری، به ترتیب شهرستان تهران رتبه نخست و شهرستان ری رتبه آخر را از نظر شاخص‌های اقتصادی دارد.

در پايان اين نشست، با بررسی دقیق‌تر موضوع استقرار شهرک‌های صنعتی استان تهران برای ایجاد وفاق در میان دستگاه‌های اجرایی، به‌ویژه موضوعات مؤثر بر ساختار اقتصادی استان، مقرر شد نشست تخصصی با حضور نمایندگان شرکت شهرک‌های صنعتی، امور اقتصادی و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازي، جهاد كشاورزي و ساماندهي صنايع و مشاغل شهرداري تهران برگزار شود.

منبع: سندباد

ارسال یک دیدگاه