موضع منفی بانکها علیه بخش تولید!

0
59
موضع منفی بانکها علیه بخش تولید

در گفت و گو رئیس خانه صنعت و معدن استان تهران با خبرنگاران عنوان شد

محمدرضا مرتضوی: بخشودگی بدون قید و شرط جرایم و بهره بانکی الزامی است.

وضعیت اضطرار در حوزه صنعت ، معدن و تجارت هنوز به صورت کامل مرتفع نشده است.

محمدرضا مرتضوی رئیس خانه صنعت و معدن استان تهران در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت برگزاری روز ملی صنعت و معدن استان تهران با بیان مطلب فوق تصریح کرد: همه ما چه مسئولان دولتی ، چه بخش خصوصی و چه اصحاب رسانه، باید این حالت اضطرار را برای بهبود شاخص های تولید و رونق تولید حفظ کنند.

وی افزود: این وضعیت شامل مطالبه از دولت و مطالبه از بانکها را باید کماکان داشته باشیم.

مرتضوی با بیان اینکه سال گذشته تمام تلاشمان را به کار گرفتیم که در کنار نگاه متفاوت دولت به تولید، بخشی از مشکلات واحدهای صنعتی را حل کنیم گفت: اگر این نگاه همچنان ادامه پیدا کند، فکر می کنیم بتوانیم تعهد و تکالیفمان را انجام دهیم.

وی در ادامه خاطر نشان ساخت: ما هنوز با برخی ارگانها از جمله سازمان تامین اجتماعی مسائل و مشکلاتی داریم که در ستادهای تسهیل هر هفته تلاش داریم با گفت و گو این مشکلات را برطرف کنیم.

به گفته مرتضوی، در مورد مسائل بانکی و واقعا نتوانستیم به اهدافمان نائل آئیم . منابع بانکی در دست ما نیست و البته بانکداران سعی دارند به گونه دیگر این نقیصه را جبران کنند.

وی همچنین به این مطلب اشاره کرد که با توجه به توقف رشد منفی اقتصادی در کشور، علائم مشهود رشد اقتصادی در ابعاد کلان پدیدار شده است گفت: برای تثبیت این وضعیت نباید فراموش کنیم که در حال حاضر همچنان در حوزه سرمایه گذاری، زیر ساخت ها و راه اندازی موتورهای محرک اقتصادی، کارهای بیشتری را باید انجام دهیم.

مرتضوی با اعتراض به رفتار بانکها در عدم حمایت از تولید گفت: این رفتارها را بنده دیکتاتوری بانکی لقب می دهم و معتقدم بخش خصوصی باید از زیر یوغ این نوع رفتارها خلاص شود.

ایشان روابط دلخواه با بانکها و نهادهای مالی را دست یافتنی دانست و افزود: تلاش های صورت گرفته در ستادهای تسهیل برای تغییر این رفتارها و تهدیدات علیه واحدهای تولیدی تاکنون چندان موثر نبوده است.

رئیس خانه صنعت و معدن استان تهران در عین حال اعتراف کرد: البته نهادهای مالی کشور با محدودیت هایی هم روبرو هستند و تکلیف آنست که با ایجاد سامانه ای در سازمان های متولی صنعت و معدن این واحدها ملزم به ثبت نام شوند و بیائید در ستادهای تسهیل مصوبه بگیرند.

گلایه مرتضوی از اینکه متاسفانه بانکها دائما دارند به سود تولید نگاه می کنند و بخشی از منابع کشور هم به دلایلی در جاهای دیگر حبس شده است ، از محورهای دیگر مصاحبه ایشان بود و یادآور شد: مقامات قوه قضائیه، مجریه و مقننه این علاقه را دارند که براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری این مشکلات را رصد و رفع و رجوع کنند و حتما هم به نتایج مطلوبی می رسیم.

وی با این تعبیر که سرنوشت خودمان در دست خودمان است گفت: ما باید به دولت کمک کنیم و بگوئیم یا دور سرمایه گذاری خارجی را خط بکش که ما به عنوان بخش تولید موافق نیستیم و یا باید کمک شود که سرمایه ها وارد کشور شوند و همه نهادها دست در دست هم ، این رویه مشترک را پیگیری کنند.

مرتضوی در پایان خواستار بخشودگی بدون قید و شرط جرایم و بهره های بانکی شد و برای این موضوع 2 دلیل آورد: نخست اینکه جرایم از نظر فقه اسلامی حرام است و دوم اینکه تولید از عهده پرداخت این جرایم بر نمی آید.

منبع: سندباد

ارسال یک دیدگاه