مدیر کل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت: حفظ بازار و مشتری بدون ( برندها) ممکن نیست

0
68
مدیر کل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت: حفظ بازار و مشتری بدون ( برندها) ممکن نیست

دکتر سید مهدی  میر صالحی:  مالکیت و دارایی های فکری منشاء تمام ایده ها و نظارت و در واقع سنگ بنای توسعه است

مفاهیمی چون اندیشه، نوآوری، خلاقیت و ابتکار می تواند به عنوان ارزش مبادلاتی و سرمایه گذاری  در صنعت، تجارت، هنر و حتی اجتماع جایگاه پیدا کند.

دکتر سید مهدی  میر صالحی مدیرکل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت در سمینار آموزشی مالکیت صنعتی و فرایند ثبت ملی و بین المللی نشان تجاری ( برندها) که در تالار اجتماعات نادری تهران برگزار شده بود، با تاکید براین موارد گفت: در کشور ما این مسائل و حمایت از مالکیت فکری تا حدودی جدید است و نتوانسته ایم به خوبی آن را در ارگانهای متولی صنعت نهادینه کنیم.

وی افزود: تعریف کلی از مالکیت فکری یا معنوی منشاء تمام ایده ها و نظرات و در نهایت سنگ بنای توسعه است.

به گفته میر صالحی، در توسعه ابتدا کسانی باید ایده داشته باشند و فکر کنند و متعاقب آن، نوآوری و خلاقیت ایجاد می شود که این کارها زیر بنای همه تفکرات است.

مدیرکل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این موضوع که در اجرای هر پروژه ای ، باید تمام جوانب را در نظر داشته باشیم تصریح کرد: اگر این نکته دقیقا رعایت شود دیگر ضعف مطالعاتی در پروژه ها نمود پیدا نمی کند و هنگام عملیاتی کردن پروژه ها ابزارهای فکری در ترکیب سرمایه و دارایی ها سهم زیادی را به خود اختصاص خواهد داد.

میر صالحی میزان دارایی های فکری در کشورهای توسعه یافته را بین 70 الی 80 درصد دانست و افزود: دارایی های فیزیکی نظیر ماشین آلات، آزمایشگاهها، سخت افزار و … هم کمتر از 30 یا شاید 20 درصد است. به علاوه اینها، نیروی انسانی ماهر نیز در این ردیف قرار دارد که همگی اعتبار و اعتماد ایجاد می کنند تا طی فرایندی در قالب سرمایه گذاری برندها ساخته شوند.

وی خاطر نشان ساخت: برندها تعهد دائمی انجام وعده ها تلقی می شود و امروزه در دنیای تجارت، حفظ بازار و مشتری بدون داشتن یک برند معتبر و معروف امکان پذیر نیست و توان رقابت را از شرکت ها سلب می کند.

در این مورد میر صالحی یک مثال زد و افزود: یکی از کارخانجات بزرگ لبنیات در ایران که صاحبان آن دو برادر بودند بعد از تقسیم ثروت و امکانات از هم جدا شدند .

وی ادامه داد یکی از برادران کل مجموعه ساختمان فروشگاه و سردخانه هارا برداشت وآن دیگری که زرنگ تر بود فقط برند را انتخاب کرد!

منبع: سندباد

ارسال یک دیدگاه