مدیریت زنجیره عرضه و تامین کالا

0
98
مدیریت زنجیره عرضه و تامین کالا

اقتصاد و کیفیت زندگی بسیاری از کشورها در جهان به سیستم حمل و نقل وابسته است. رشد حمل و نقل و گسترش زنجیره عرضه محصولات منجر به پیشرفت در بخش های مختلف مانند صنعت شده، و کیفیت زندگی افراد با بهره گرفتن از این سیستم بالا رفته است. از این جهت دولت ها سرمایه گذاری زیادی را در این بخش انجام می دهند.

بسیاری از سیستم های زیر بنایی کشور به حمل و نقل و زنجیره عرضه کالاها و محصولات وابسته است و توسعه و پیشرفت آن در این رونق در حوزه اشتغال زایی را در پی دارد. بر اساس آمار سازمان جهانی توسعه ی حمل و نقل و زنجیره عرضه، بیش از 7.3 میلیون شغل در جهان به واسطه ی همین صنعت ایجاد شده و انتضار می رود تا سال 2022 این آمار تا 25 میلیون برسد. در سال 2030 جمعیت جهان به بیش از 8 میلیارد نفر می رسد و رشد جمعیت به معنی افزایش تقاضا در حوزه ی زنجیره عرضه ی کالا و محصولات می باشد.

بخش های صنعت حمل و نقل و زنجیره عرضه ی محصولات

زنجیره عرضه ی کالاها و محصولات، رشد و پیشرفت تمدن ها را تسهیل بخشیده است. تا جایی که امروزه اکثر کارشناسان این حوزه توسعه ی همه جانبه ی کشورها و ملت ها را منوط به توسعه ی بخش حمل و نقل می دانند و این صنعت را محور فعالیت های زیربنایی و لازمه ی دگرگونی و تحول به شمار می آورند. همانطور که در بالا اشاره شد، صنعت حمل و نقل و زنجیره عرضه ی محصولات و کالاها دارای سه بخش زمینی، دریایی و هوایی می باشد.

بخش جاده ای دربرگیرنده ی خودروهای سواری سنگین (کامیون و کامیونت)، اتوبوس، قطارهای باربری و مسافربری می باشد. به طور مشخص زنجیره عرضه ی محصولات توسط قطار درصد انرژی کمتری نسبت به ترابری جاده ای نیاز دارد که این امر صرفه جویی انرژی را در بخش های مختلف در پی دارد.

بدون شک حمل و نقل هوایی مهم ترین وسیله ی ارتباطی و انتقال کالا و محصولات به حساب می آید و نقش مهمی را در رونق اقتصادی ایفا می کند. در سال 2007 بیش از نیمی از جابه جایی های کالا و محصولات از طریق سیستم هوایی صورت پذیرفت و سود زیادی عاید شرکت های هواپیمایی شد.

در کنار ترابری هوایی، صنعت حمل و نقل دریایی جایگاه ویژه ای در حمل و نقل های بین المللی و حمل بار در زنجیره عرضه ی محصولات و کالاها دارد. یکی از مزیت های حمل و نقل دریایی نسبت به دیگر سیستم های حمل و نقل مقرون به صرفه بودن آن و مناسب برای حمل کالاهای پر حجم می باشد. اما یکی از دغدغه های موجود در این سیستم سرعت پایین آن و ریسک موجود در حمل بار می باشد.

 در عصر حاضر بیش از 80 درصد کالاها و محصولات از طریق حمل و نقل دریایی انجام می شود و دگرگونی عظیمی را در حوزه ی زنجیره عرضه ی کالاها و محصولات بوجود آورده است. امروزه هزینه ی لجستیک (مدریت زنجیره عرضه کالا و محصولات) در سطح جهانی رو به رشد است و بر اساس برآورد های انجام شده انتضار می رود ظرفیت حجم تا سال 2018 به 81. میلیارد دلار برسد.

ارسال یک دیدگاه