غلامرضا رستمی خواستار شد: مداخله دولت برای تثبیت ارز صنعت

0
28
غلامرضا رستمی خواستار شد: مداخله دولت برای تثبیت ارز صنعت

غلامرضا رستمی ، مديرعامل شركت نامين‌ نور هفته گذشته در ديدار مهندس محمدرضا مس‌فروش، رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران از واحدهاي صنعتي شرق تهران خواستار بازنگري در دستورالعمل‌هاي گمركي براي جلوگيري از سوء‌استفاده‌هاي شبه‌قانوني واردكنندگان شد.

سوء‌استفاده واردكنندگان سودجو از خلاهاي قانوني و واردات كالاهاي آماده به عنوان قطعات منفصله به شيوه‌اي متعارف براي دور زدن قانون و فرار از پرداخت حقوق دولتي تبديل شده است.

نامين‌ نور يكي از توليدكنندگان خوشنام انواع لامپ ال‌اي‌دي و بردهاي الكترونيكي است كه با در اختيار داشتن دو واحد توليدي در منطقه صنعتي خرمدشت براي 80 نفر ايجاد اشتغال كرده است.

در واحد توليد لامپ اين شركت انواع چراغ‌هاي روشنايي ال‌اي‌دي، چراغ‌هاي پنلي ال‌آي‌دي و چراغ‌هاي سنسوردار حركتي توليد مي‌َشود و در واحد توليد بردهاي الكترونيكي انواع بردهاي چندلايه مصرفي در صنايع الكتريكي و الكترونيكي به سفارش خريدار توليد و روانه بازار مي‌شود.

رستمي با تاكيد بر اين كه در نامين‌نور تلاش شده محصولات با كيفيت و متناسب با خواست بازار توليد شود از اهتمام جدي اين شركت به مساله تحقيق و توسعه در همه ابعاد مي‌گويد كه يكي از عوامل اصلي موفقيت اين شركت در بازار بوده است.

تمركز بر كسب دانش فني توليد قالب‌ براي حباب لامپ‌ها يكي از اقدامات كليدي در اين شركت بوده كه امكان متنوع ساختن سبد محصولات را براي شركت فراهم آورده است.

با اين حال توليد فله‌اي و گسترده انواع محصولات در چين بلاي جان همه توليدكنندگان در تمامي دنيا شده و توليكنندگاني چون نامين‌نور هم از تبعات اين طوفان در امان نمانده است.

غلامرضا رستمی به حجم قابل توجه واردات انواع لامپ از چين اشاره مي‌كند كه به خصوص با اقدامات غيراخلاقي برخي واردكنندگان در دور زدن قوانين مشكلات زيادي را براي توليدكنندگان وطني ايجاد كرده است.

او به عنوان نمونه از وارد كردن لامپ به صورت دو تكه اشاره مي‌كند كه در داخل بدون هيچ تجهيزاتي قابل مونتاژ است و اين فرصت را به واردكننده مي‌دهد كه به جاي عوارض 50درصدي واردات لامپ 10درصد بابت قطعات منفصله بپردازد.

براي حل اين مشكل مذاكراتي با نهادهاي ذيربط از جمله گمرك صورت گرفته و قول‌هايي هم داده شده كه در صورت تحقق آن‌ها كمك زيادي به توليدكنندگان داخلي لامپ خواهد شد.

در مورد بردهاي الكترونيكي هم وضع به همين منوال است. واردكنندگان به انحا مختلف سعي مي‌كنند قانون را دور بزنند و از زير پرداخت حقوق دولتي واقعي كالاهاي وارداتي شانه خالي كنند.

بر اساس اظهارات غلامرضا رستمی حتي در مواردي ديده شده كه واردكننده بين ورق‌هاي خام مصرفي براي توليد برد اقدام به جاسازي و واردات بردهاي آماده كرده‌اند.

او نوسانات ارز و تاثير فوري آن بر قيمت مواد اوليه را از ديگر مشكلات توليد مي‌شمرد و خواهان مداخله دولت و جلوگيري از تغييرات پياپي قيمت ارز است.

ارسال یک دیدگاه