قهوه ، نوشیدنی محبوب!

0
91
قهوه ، نوشیدنی محبوب!

نوشیدنی های گرم در بین مردم دنیا از اهمیت بالایی بر خوردار است. چای و قهوه از جمله ی این نوشیدنی ها هستند. بر اساس گفته ها، چای توسط امپراطوری چین ابداع شد. در آن زمان چای در بین محققان چینی و ژاپنی طرفداران زیادی پیدا کرده بود و آنها برای بیدار ماندن در شب و مطالعه از این نوشیدنی با ارزش استفاده می کردند، زیرا آنها پی برده بودند که نوشیدنی های گرم برای تمرکز و آرامش روح و روان کاربرد دارد. این در حالی است که به نظر نمی رسد قهوه خیلی بعدتر از چای کشف شده باشد و این باور وجود دارد که گیاه قهوه در کوهستان های اتیوپی توسط یک چوپان دیده شد و سپس به تدریج در بین راهبان و افراد مذهبی برای شب زنده داری و عبادت رایج شد. قهوه از طریق شبه جزیره عربی به شرق آسیا راه یافت و در قرن هفدهم میلادی به اروپا رسید. اما نکته قابل توجه این است که در سال 1675 پادشاه انگلستان ساخت قهوه خانه را ممنوع کرده بود زیرا وی اعتقاد داشت که اجتماعات ضد دولتی در آن مکان برگزار می شود.

دانه قهوه در درختی به نام Coffea رشد می کند و شکوفه های قرمز و گاهی زرد رنگ آن بسیار معطر است. گل قهوه، از نظر ظاهر شبیه شکوفه گل یاس است و حدود 9 ماه زمان می برد تا این گل کاملاً برسد. در حال حاضر قهوه در بیش از هفتاد کشور دنیا کشت می شود.

انواع قهوه

 هر شخصی به دلیل های گوناگون نوشیدنی استفاده می کند. قهوه به دو نوع عربیکا(Arabica) و روبوستا  (Robusta) تقسیم بندی می شود. 70 درصد مردم دنیا قهوه ی عربیکا که بسیار معطر است و طعم ملایمی دارد می نوشند و 30 درصد بقیه قهوه روبوستا را که طعم تلخ تری دارد استفاده می کنند.

 برای خیلی از افراد قهوه ممکن است یک عادت روزمره باشد و خیلی از مردم نمی توانند روز خود را بدون قهوه آغاز کنند. در طی سال ها این نوشیدنی فوق العاده محبوبیت زیادی پیدا کرده و طعم های مختلفی برای آن وجود دارد. محبوب ترین و پرتقاضا ترین قهوه شامل اسپرسو، کاپوچینو، امریکانو، قهوه ترک و ماچیاتو می باشد. یک طرفدار واقعی قهوه، تمام این نوع قهوه ها را امتحان می کند و به طعم های مختلف آن واقف است. قهوه بیشتر از یک نوشیدنی است و موفقیت آن به عنوان یک نوشیدنی به خاطر وجود کافئین موجود در آن و حس لذت بخش نوشیدن آن است.

صادرات

قهوه پس از بنزین پر مصرف ترین کالا در جهان به حساب می آید. آمریکای لاتین و کشور های حوزه کاراییب بیشترین درصد سود مالی را از صادرات این گیاه با ارزش می برند. قهوه بزرگترین صادرات را در بین دیگر محصولات کشاورزی دارد و در دنیا، کشور های خاص با شرایط محیطی ویژه قادر به کشت آن می باشند. برزیل پیشروترین کشور جهان در زمینه صادرات این محصول است و اتیوپی و ویتنام در جایگاه های بعدی قرار دارند. چین و ایران به عنوان، هم صادر کننده و هم وارد کننده قهوه عمل می کنند. روزانه بیش از 2.5 میلیارد فنجان قهوه در دنیا نوشیده می شود. بیش از 90 درصد تولید آن در کشور های در حال توسعه انجام می شود و این در حالی است که مصرف آن عموماً در کشورهای توسعه یافته می باشد.

برگفته از:

مترجم: امیررضا مشهدی

*کلیه حقوق برای مجله سندباد (مجله تخصصی کسب و کار سایت سندباد) محفوظ می باشد*

ارسال یک دیدگاه