فشارهای مضاعف علیه ترانسفور ماتور ری!

0
34
علی طیب نیا

کمبود نقدینگی و عدم وصول مطالبات همراه با واردات انبوه ایجاد کرده است

مدیرعامل: بالا بودن تعرفه واردات برخی اقلام مورد نیاز شرکت که تولید داخل ندارند در کنار تعرفه پائین واردات محصولات آماده و اعمال تعرفه های ترجیحی شرایط دشواری را برای اجرای طرح توسعه این شرکت به وجود آورده است

اعمال تعرفه های بالا و  عدم پاي‌‌بندي دولتي‌ها به مطالبات واحدهای تولیدی و واردات کالاهای مشابه از خارج عرصه را بر شرکت های مولد و صنعتگران داخلی بسیار تنگ کرده است.

مهندس عزيزالله علي‌محمد، مديرعامل شركت ترانسفورماتور ري هفته گذشته در ديدار مهندس محمدرضا مس‌فروش رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران و هيات همراه از تاسيسات توليدي اين شركت در شهرك صنعتي پرند خواستار حمايت واقعي از شركت‌هاي توليدي شد.

شركت قدیمی ترانسفورماتور ري يكي از زيرمجموعه‌هاي شركت ايران‌ترانسفو متشكل از 14 واحد توليدي است كه جملگي به كار تامين نيازهاي كشور به انواع مبدل‌هاي انرژي الكتريكي مشغول هستند.

ترانسفورماتورري كه تا اوايل امسال در شهرري مشغول به كار بود با توجه به سياست‌هاي كلي وزارت صنعت، معدن و تجارت دال بر انتقال واحدهاي صنعتي به شهرك‌هاي صنعتي مصوب پس از تامين زميني به مساحت 13 هكتار در پرند به اين شهرك انتقال يافت.

فرايند ساخت و تجهيز تاسيسات پرند با توجه به مشكلات مالي و كمبود نقدينگي نزديك به 8 سال طول كشيد.

با توجه به همين مشكلات واحد برش شركت در كنار آزمايشگاه مجموعه در محل قبلي در شهرري همچنان داير و مشغول به كار است.

شركت ترانسفورماتور ري ستون فقرات شركت ايران‌ترانسفو است كه توان توليد انواع ترانسفورماتورهاي روغني تا توان 3150 كيلوولت آمپر سطح ولتاژي 36 كيلوولت را دارد.

اهتمام جدي به توليد محصولات با كيفيت و منطبق با دانش فني روز جهان هميشه در دستور كار ترانسفورماتورري بوده كه اخذ استانداردهاي ملي ايران و استانداردهاي بين‌المللي از جمله ISO14001، ISO18001 و … گواهي بر اين مساله است.

اين شركت كه به نوعي شريك تجاري شركت زيمنس آلمان است قراردادهايي با شركت‌هاي برق منطقه‌اي براي تامين نيازشان به انواع ترانسفورماتور دارد.

با اين حال مهندس نبي فتاح که معاونت اجرایی مدیر عامل است مواردی چون كمبود نقدينگي، واردات بي‌رويه محصولات مشابه از خارج و اهمال در اجراي قانون مربوط به فعاليت در شهرك‌هاي صنعتي را پاشنه آشيل فعاليت اين شركت عنوان مي‌كند.

در حالي كه شركت ترانسفورماتورري نزديك به 70 ميلياردتومان از شركت‌هاي دولتي مطالبات معوق دارد قادر به تامين 50 ميلياردتومان نقدينگي مورد نياز خود براي واردات ماشين‌آلات جديد نيست.

هرچند محمدرضا نوبخت، معاون رئيس‌جمهور در مراسم بهره‌برداري از تاسيسات جديد این شرکت در پرند در اردیبهشت ماه سال جاری وعده تسهيلات دولتي 50 ميلياردتوماني براي كمك به حل معضل نقدينگي شركت را داده بود اما اين قول در سطح همان وعده ماند و هرگز محقق نشد.

فتاح تاكيد دارد شركت ماشين‌آلات جديدی به آلماني‌ها سفارش داده كه با وجود آماده بودنشان امكان حمل به ايران به دليل عدم تسويه حساب وجود ندارد.

بخشي از اين ماشين‌الات مربوط به آزمايشگاه فشارقوي شركت است كه در صورت تكميل در ايران و خاورميانه بي‌بديل خواهد بود و با راه اندازی آنها طرح توسعه فوق توزیع ترانس ها به مرحله به بهره برداری می رسد.

يكي ديگر از چالش‌هاي شركت واردات محصولات مشابه به كشور با وجود قوانين بازدارنده است كه همچنان به قوت خود باقي است.

بالا بودن تعرفه واردات برخي اقلام مورد نياز شركت كه توليد داخل ندارد در كنار تعرفه‌هاي پايين واردات محصولات آماده و توافقنامه‌هايي كه تعرفه‌هاي ترجيحي را ايجاب مي‌كند هم مزيد بر علت شده است.

فتاح به عنوان نمونه از مذاكرات اخير با كره‌اي‌ها براي واردات 40 هزار دستگاه ترانسفورماتور اشاره مي‌كند در حالي كه تمامي اين اقلام قابليت توليد در داخل را دارد.

اين در حالي است كه ترانسوفرماتورري با حدود 600 نيرو و ديگر شركت‌هاي هلدينگ كه براي 4300  نفر ايجاد اشتغال كرده اغلب با کمتر از  60 درصد ظرفيت فعاليت مي‌كنند.

عدم اعمال قوانين مربوط به نحوه فعاليت در شهرك‌هاي صنعتي از ديگر موارد اعتراض توليدكنندگان از جمله ترانسفورماتورري است.

اين شركت با هدف برخورداري از تسهيلات و امتيازات در نظر گرفته شده براي شركت‌هاي مستقر در شهرك‌هاي صنعتي تصميم به انتقال به پرند گرفت كه يكي از آن‌ها برخورداري از معافيت مالياتي 5 ساله بود.

حالا نه تنها اين شركت مشمول اين قانون نشده كه شركت عمران شهرك صنعتي پرند حتي قادر به تامين نيازهاي اوليه و پايه براي فعاليت اين واحد همچون آب كافي هم نيست.

مهندس مس‌فروش در اين بازديد با عملكرد و مشكلات ترانسفورماتور ري آشنا شدند و قول مساعد داد که نسبت به پیگیری مطالبات شرکت و حل و فصل مشکلات موجود در حوزه شهرک صنعتی پرند اقدامات لازم را به عمل آورد.

 فشارهای مضاعف علیه ترانسفور ماتور ری! 3

منبع: سندباد

ارسال یک دیدگاه