غذای کودک

0
92
غذای کودک

غذای کودک

تغذیه کودکان از اصلی ترین اولویت های والدین می باشد. یک رژیم غذایی مغذی و متعادل یکی از مهم ترین نکته ها برای کودکان در حال رشد است. غذایی که یک کودک در سال های ابتدایی تولدش می خورد و رژیم غذایی او را در سنین بزرگسالی تحت تأثیر قرار می دهد، بنابر این با توجه به این امر گنجاندن مواد خوراکی سالم در غذای کودک بسیار مهم است. مطمئن شوید غذایی که به کودکتان می دهید حاوی تمام گروه های غذایی و دارای انواع پروتئین و ویتامین باشد. در شش ماه نخست کودک تمام مواد مغذی را از طریق شیر مادر دریافت می کند. بعد از شش ماهگی غذای کودک وارد مرحله ی تازه ای می شود و نوع تغذیه ی او متفاوت می باشد. در ادامه به گروه های غذایی لازم برای بدن خواهیم پرداخت.

پروتئین

پروتئین به چند دلیل از جمله رشد، روند تکامل مغز و سلامت استخوان ها بسیار مهم است. بنابر این گنجاندن پروتئین در غذای کودک از اهمیت بالایی برخوردار است. پروتئین های حیوانی مثل گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ، ماست و پنیر از اصلی ترین منابع پروتئین و آمینو اسید هایی هستند که برای رشد بسیار مهم است. پروتئین های گیاهی مثل حبوبات و دانه ها باید با هم ترکیب شوند تا آمینو اسید لازم به بدن برسد.

نشاسته

کودکان منابع کربوهیدرات ها را برای هر وعده غذایی احتیاج دارند. اگرچه کودکان زیر 13 ماه ممکن است با هضم مواد خوراکی سبوس دار  مشکل داشته باشند. اما باید بدانید که قرار دادن مواد خوراکی دارای فیبر در غذای کودک اشتهای آنها را بهبود می بخشد و جذب کلسیم و آهن را برای بدن کودکان ساده تر می کند. تمام خشکبار ها مثل پسته و بادام فیبر و چربی لازم برای بدن را دارا هستند. اگرچه کودکان زیر پنج سال باید خوردن خشکبار را به خاطر ریسک تنگی نفس کنترل کنند.

میوه و سبزیجات

همه ما از فواید میوه و سبزیجات  آگاه هستیم و بدون شک تأثیر زیادی در تندرستی دارد. به همین دلیل میوه و سبزی به همان اندازه که برای بزرگسالان از اهمیت برخوردار است برای کودکان نیز حائز اهمیت است. . میوه و سبزی به دلیل فیبر بالا و کالری پایین از اهمیت بسزایی برخوردار هستند و خوردن میوه برای کودکان باید پنج تکه در روز شروع شود.

شیر و مواد لبنی

کودکان مواد مغذی زیادی را از مواد لبنی مثل شیر، ماست و پنیر دریافت می کنند. این مواد لبنی حاوی کلسیم و همچنین ویتامین های D,A,B12 و دیگر پروتئین ها و مواد معدنی است. شیر پرچرب را برای کودکان زیر دو سال انتخاب کنید.

چربی

در حالیکه کودکان به چربی برای رشد و نمو نیاز دارند اما مصرف زیاد آن ها توصیه نمی شوند. چربی به جذب ویتامین در بدن کمک می کند. چربی های دیگر مثل چربی های امگا 3 که در ماهی، خشکبار، دانه ها و در روغن زیتون یافت می شود. چربی باعث بالا رفتن سیستم ایمنی و بالا بردن کارکرد مغز می شود.

غذاهای سالم

با آموزش دادن کودکانتان در خوردن غذاهای سالم، شما به آنها کمک می کنید وزن نرمالی در سن رشد داشته باشند و سبک زندگی سالمی در بزرگسالی داشته باشند. راه های ساده برای کاهش چربی در رژیم غذایی کودک و ایجاد یک وزن ایده آل شامل:

  • نوشیدن محصولات لبنی کم چرب

  • خوردن گوشت مرغ

  • حذف کردن چربی گوشت

  • خوردن میان وعده سالم مثل میوه و سبزی

  • حذف کردن شکر و نمک در غذای کودک

بعضی نوزادان با آغاز تغذیه تکمیلی به درستی وزن نمی گیرند و لاغر به نظر می رسند، این امر ممکن است به دلیل این باشد که انرژی دریافتی روزانه در غذای کودک کم تر از میزان انرژی جنب و جوش او باشد. برای ایجاد رژیم غذایی مقوی نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • در غذای کودک کمی روغن مایع یا کره اضافه کنیم

  • می توانیم با استفاده از آرد گندم یا آرد برنج، غذای کودک را پر کالری کنیم

  • با گنجاندن پودر جوانه گندم، جو پرک و یا بلغور گندم در غذای کودک وزن او را بالا ببریم

برگفته از:

*کلیه حقوق برای مجله سندباد (مجله تخصصی کسب و کار سایت سندباد) محفوظ می باشد*

ارسال یک دیدگاه