صنعت مواد غذایی

0
67
صنعت مواد غذایی

غذا بخش اصلی زندگی ما انسانها را تشکیل می دهد و شاید نخستین چیزی باشد که انسان آن را از طبیعت گرفته است. به طور گسترده صنعت مواد غذایی شبکه پیچیده ای از فعالیت ها می باشد که عرضه و مصرف آن در سرتا سر دنیا است. تولید کود شیمیایی، ماشین آلات کشاورزی و بذر های هیبرید، تولید مواد خوراکی را آسان می کند. صنعت مواد غذایی تعداد زیادی از کارگر های ماهر و نیمه ماهر را به خدمت می گیرد و اشتغال های زیادی را ایجاد کرده است. تنها در سال 2006 حدود 1.5 میلیون شغل در ایالت متحده و حدود 4 میلیون شغل در اروپا وابسته به این صنعت ایجاد شده است. نظم در تولید و پخش مواد غذایی کیفیت آن را تضمین می کند. بازاریابی، بسته بندی، تبلیغات و توزیع از اصلی ترین ارکان در این حوزه می باشد. خیلی ازکارخانجات مربوط به صنایع غذایی به صنعت کشاورزی محلی وابسته است. کلیه عملیاتی که پس از صید و برداشت محصولات باغی وزراعی انجام می شود، مواد خام را به مواد غذایی مصرفی تبدیل می کند، شامل روش های نگه داری، فرآوری و بسته بندی می باشد. بازار کار در این صنعت در حال افزایش است به طوری که در سال 2013 بیش از 2600 شغل در این صنعت ایجاد شده است در مقایسه با 1000 شغلی که از دست رفته است.

صنعت مواد غذایی بسیار متنوع است و شامل چندین بخش است و هر بخش باعث بهبود پایداری و تولید محصول بهتر است.

مواد غذایی از نظر تنوع به بخش های زیر طبقه بندی می شود:

تاریخچه تجارت مواد غذایی

عادات غذایی در فرهنگ های گوناگون متفاوت است. تاریخ دانان بر این باور هستند که غذا به عنوان یکی از مهم ترین عوامل فرهنگی و بازتاب دهنده ی ساختار اجتماعی می تواند عمل کند. تاریخچه تجارت این صنعت برای چندین قرن ادامه داشته است، به عنوان نمونه آسیا شاهد رونق تجارت چای و ابریشم در دوران قدیم بوده است و همچنین در خاورمیانه تجارت فلفل به سال 2000 قبل از میلاد مسیح باز می گردد. در سال 1953 کشور آمریکا انقلابی را در این حوزه ایجاد کرد. از نقاط عطف در تجارت مواد خوراکی در قرن نوزدهم می توان به استریلیزه کردن و پاستوریزه کردن آن ها اشاره کرد.

تقاضا و عرضه صنعت مواد غذایی

از عواملی که باعث بالا رفتن تقاضا دراین صنعت می شود، می توان به  سطح جمعیت و سلامت مواد غذایی(محصولات ارگانیک) اشاره کرد. عرضه این محصولات شامل کیفیت زنجیره عرضه و سطح رقابت در حوزه صنعت مواد غذایی می باشد. در حقیقت تقاضا برای محصولات ارگانیک و صادرات این محصولات در اروپا به سرعت در حال افزایش است.مواد غذایی مورد استفاده در غذاهای فرآوری شده، غذاهای آماده وغذاهای نیمه آماده بسیار متنوع می باشد. بازار یابی مواد غذایی رابطه ی بین تولید کننده و مصرف کننده از طریق زنجیره فعالیت های بازاریابی می باشد.

شرکت های غذا و نوشیدنی به طور مداوم در حال جستجو برای ایجاد روش های خلاقانه برای افزایش سطح فروش و ایجاد بازار های جدید هستند. روش ها و تکنیک های جدید هرروزه ابداع می شوند تا کیفیت محصولات فرآوری شده را افزایش دهند. در مورد تصمیم اینکه چه محصولات غذایی را یک مصرف کننده ترجیح می دهد، تولید کننده یا می تواند، تنوع در تولید یک محصول غذایی جدید ایجاد کند یا کیفیت محصول غذایی فعلی را تغییر دهد.

برگفته از:

مترجم: امیررضا مشهدی

*کلیه حقوق برای مجله سندباد (مجله تخصصی کسب و کار سایت سندباد) محفوظ می باشد*

 

ارسال یک دیدگاه