صنعت دسر

0
112
صنعت دسر

یک وعده غذایی بدون دسر کامل نمی شود. دسر ها در کشور های گوناگون به صورت های مختلف سرو می شوند. بعضی از دسر های حاوی شکلات، سنگین هستند و بعضی دیگر دارای میوه و سبک می باشند. دسر ها معمولآ در پایان وعده غذایی یا برای رفع خستگی به عنوان میان وعده استفاده می شوند. دسر ها به انواع دسر سرد و شیرین طبقه بندی می شوند و تنوع در آنها بسیار گسترده است. از جمله دسر های سرد می توان به پودینگ، موس، کیک پنیر اشاره کرد. دسرهای سرد در فرم های  مختلف مثل بستنی، کاستارد (فرنی) و شربت تهیه می شوند.

 افرادی که قصد کاهش وزن دارند می توانند از دسر استفاده کنند، دسرهایی نظیر ماست با داشتن کالری کم و ارزش غذایی بالا می تواند به کاهش وزن کمک کند. همچنین در طی سال ها فعالان در این عرصه سعی می کنند میزان شکر در تهیه دسر را کاهش دهند و در این مورد بسیار موفق بوده اند. در ترکیب دسر های شیرین از قند خرما، شکر،عسل،آرد (دیگر مواد نشاسته ای)، مواد خوراکی چرب مثل کره، تخم مرغ و مواد لبنی استفاده می شود.

هزاران شرکت مواد غذایی در بازار این محصول پر فروش با یکدیگر در حال رقابت هستند. بازار این محصول از یک صنعتگری که یک نوع دسر را تولید می کند و آن را  به فروشگاه های محلی مواد غذایی می فروشد تا کارخانجات بزرگی که محصولات خود را به طور بین المللی عرضه می کنند تقسیم بندی می شوند.

تاریخچه صنعت دسر

تاریخ دانان صنعت مواد غذایی اعتقاد دارند که اولین دسر ها و مشتقات آن توسط آشپزان ایتالیایی درست شده اند. باید به این نکته اشاره کرد که دسری که ما امروز آن را با نام کاستارد می شناسیم برای اولین بار در قرون وسطی درست شده است. در آن دوران اکثر پودینگ ها از گوشت و برنج درست می شدند که نوع برنجی آن به عنوان دارو برای بیماری های گوارشی مورد استفاده قرار می گرفت. جالب است بدانید که در آن دوران شکر بسیار گران و کمیاب بوده و از عسل برای شیرین کردن دسر خود استفاده می کر دند.

خانواده های سلطنتی و افراد ثروتمند از طرفداران دسر و پودینگ ها بودند و از آنها در مراسم هایی چون جشن سال نو استفاده می کردند. هزاران سال بعد مارکو پولو پس از بازگشت از سفر خود به شرق دور دستور پخت دسر را با خود به همراه داشت.

به نظر می رسد که مردم انگلستان، در همان دوران بستنی را ابداع کردند. از بستنی به عنوان بهترین میان وعده می توان نام برد و خوردن این دسر بهترین راهکار برای مقابله با گرما می باشد. جالب است بدانید که بستنی در جنگ جهانی دوم کاربرد داشت، به عنوان نمونه فرماندهان ارتش برای روحیه دادن به سربازان خود از بستنی استفاده می کردند. پس از اتمام جنگ جهانی، صنعت محصولات لبنی مانند بستنی پیشرفت زیادی کرد به طوری که در سال 1946 میانگین مصرف بستنی در آمریکا و اروپا به شدت افزایش یافت و از همان زمان این صنعت  دارای اهمیت بوده است به طوری که ماه جولای، ماه صنعت بستنی نام گرفته است.

با گرایش های امروزی به رژیم غذایی بهتر، دسر ها بین کسانی که می خواهند سالم باشند و به فکر وزن و تندرستی خود هستند از اهمیت زیادی برخوردار است و در اکثر رستوران ها دسرها یکی از پر سفارش ترین و محبوب ترین ها هستند و همچنین همیشه در لیست خرید جای دارند.

برگرفته از:

a brief history of desserts and pudding

Desserts market research report and industry analysis

مترجم: امیررضا مشهدی

*کلیه حقوق برای مجله سندباد (مجله تخصصی کسب و کار سایت سندباد) محفوظ می باشد*

ارسال یک دیدگاه