صنعت آبزیان کشور زیر آب!

0
114
صنعت آبزیان کشور زیر آب!

گلایه مدیرعامل شرکت ماهیران از عدم حمایت های دولتی و بانکی

محمد محمدی: تقویت و توسعه این واحدهای تولیدی می تواند موجب کاهش نیاز به واردات، زمینه ساز اشتغال بالا و صادرات 30 میلیون قطعه ماهی زینتی در سال را فراهم سازند

  شركت ماهيران به عنوان یکی از بزرگترين توليدكنندگان ماهي‌هاي زینتی و تجهیزات آکواریوم در كشور هفته گذشته ميزبان مهندس محمدرضا مس‌فروش، رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران و هيات‌همراه بود.

محمد محمدي، مديرعامل ماهيران در اين ديدار با اشاره به پيشينه مجموعه تحت مديريتش به تشريح مشكلات فرا روي اين واحد پرداخت.

تاسيسات ماهيران كه در زميني به مساحت 5 هكتار و 22 هزار متر مربع زیر بنا در حوزه شهرستان اسلامشهر قرار گرفته با 20 ميليارد سرمايه‌گذاري و با اهداف تامین نهاده های این بخش کشاورزی با تکثیر و پرورش 5 میلیون قطعه ماهی زینتی  و دپوی 5 تن ماهی قزل آلا، تولید و ساخت 10 هزار آکواریوم و تجهیزات مربوطه ایجاد گردیده است.

به علاوه، مجموعه توليدی شركت مشتمل بر حوضچه‌هاي پرورش ماهي، تاسيسات توليد آكواريوم و واحد تصفيه آب است كه پيشرفت فيزيكي 60 درصدي داشته است.

به گفته محمدي که از جمله بنیانگذاران این صنعت در کشور قلمداد می شود، راه‌اندازي اين واحد از جهات مختلفي كاري جديد و منحصر به فرد بوده كه ايجاد امكان تحقيق‌هاي علمي وعملي در حوزه آبزيان، ايجاد اشتغال بالا، كاهش نياز به واردات و امكان صادرات سالانه 30 ميليون قطعه ماهي زینتي از آن جمله است.

او در عين حال از نبود حمايت‌هاي دولتي و بانکی گله‌مند است و از وام مصوب 6 ميلياردي صندوق توسعه ملی به عاملیت بانک کشاورزی می‌گويد كه در نهايت 5 میلیارد آن را پرداخت و  يك ميليارد را به عنوان سود دوران مشارکت به صورت سوری اسناد جابجا گردید که این خود داستانی دارد.

براساس اظهارات محمدی، وام مزبور را ظاهرا با بهره 13 درصد پرداخت کردند اما روند کار به گونه ای شد که این بهره برای شرکت حدود 55 درصد درآمد و در نتیجه، این مقدار وام به رقم 10 میلیارد تومان افزایش یافت که برای بازپرداخت آن هم زمان تنفس در نظر نگرفته اند!

به دلیل تحریم،  برخي‌ دستگاه‌هاي خريداري شده شركت به موقع آماده نشده و كار توليد آكواريم‌ها را با مشكل مواجه كرده است.

يكي از چالش‌هاي جدي شركت، تامين شيشه‌خم مورد نياز است که يك شركت ایرانی بخشي از نياز شركت را تامين مي‌كند اما امكان تامين شيشه‌‌خم‌هاي 90درجه مورد نياز شركت با کیفیت بالا جهت صادرات فعلا و در غياب دستگاه‌هاي خريداري شده وجود ندارد.

محمدي يكي از افتخارات شركت را تامين نيرو از بين جوانان تحصيلكرده و متخصص بومي عنوان كرده و يادآور مي‌شود كه بیشتر نيروهاي شركت تحصيلات دانشگاهي دارند و اغلب آنان مدرك كارشناسي دارند .

او تعداد نيروهاي شركت در اين مقطع را 120 نفر عنوان مي‌كند كه با اتمام روند تجهيز شركت به حدود 400 نفر افزايش خواهد يافت.

در پایان محمدی ضمن تقدیر و تشکر از حضور فرماندار محترم شهرستان اسلامشهر و  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت در محل شرکت ماهیران، حمایت واقعی دولت از واحدهای تولیدی و اشتغالزا را راهگشای تولید صنعتی آبزیان در کشور دانست.

مهندس مس‌فروش و هيات‌همراه در اين بازديد با عملكرد و مشكلات ماهيران آشنا شدند و دستورات لازم براي بررسي مطالبات اين واحد صادر شد.

mahiran1

mahiran3

mahiran2

منبع:سندباد

ارسال یک دیدگاه