شرکت میراب

0
106
شرکت میراب

معرفی شرکت میراب

تاریخچه میراب

مهندس مرتضی توجه موسس گروه صنعتی میراب (سهامی خاص) فعالیت خود را از سال 1358 در یک کارگاه 350 متری استیجاری حوالی میدان آذری تهران و تحت نام فرمینکار آغاز نمود.

فعالیت فرمینکار با طراحی و ساخت انواع مدل های قطعات صنعتی(قالبسازی صنعت ریخته گری)  از قبیل پیراهن سیلندر لوکوموتیو راه آهن، پوسته سیلندر موتورهای درمن دیزل، قطعات چدنی انواع پمپ های سانتریفوژ، جریان محوری و شناور ، چدنی اگزوز انواع خودروها و انواع قطعات حساس مورد نیاز صنعت خودرو و صنایع دیگر آغاز شد.

از سال 1361 ، واحد ریخته گری با کوره های دوار گازوئیلی برای تولید قطعات چدنی با مدل های ساخته شده ، جهت توسعه فضای کار و ارائه سرویس بهتر به مشتریان ایجاد گردید.

از آنجایی که طبق قانون ، کلیه واحدهای صنفی که از کارگاه به کارخانه تبدیل می شوند ، می بایست خارج از محدوده 120 کیلومتری شهرهای بزرگ فعالیت کنند، جهت حمایت از کارگاه فرمینکار در سال 1362 وزیر وقت صنایع سنگین، طرح ادامه فعالیت صنعتی این شرکت در تهران را در هیات وزیران مطرح نموده که به دلیل اهمیت ویژه و اولویت فعالیت این شرکت ، استثنائا مجوز ادامه و توسعه فعالیت صنعتی صادر گردید.

تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، بررسی های صورت گرفته نشان از آن داشت که تولید  شیرهای صنعتی مورد نیاز آبرسانی کشور ، مانند بسیاری کالاهای دیگر ، وابسته به سازندگان غیر ایرانی بوده و از خارج وارد می شد. بعد از آن در دوران جنگ تحمیلی و اعمال تحریم های غرب، با جهت گیری سیاست کاهش وابستگی کشور و لزوم گسترش شبکه آبرسانی ، موسس این گروه صنعتی نیز در سال 1365 تصمیم گرفت با توجه به تجارب کسب شده در رابطه با مدلسازی ، ریخته گری و ماشین کاری قطعات و افزایش تجهیزات، هدف گذاری بلند مدت خود را بر تولید شیرهای صنعتی مورد نیاز صنعت آب و فاضلاب تنظیم و وارد عرصه این صنعت مهم گردید.

مدیر عامل شرکت در گام بعدی، به پاس گرامیداشت نام نگهبانان سنتی آب، با انتخاب نام میراب عزم راسخ شرکت را برای همکاری با صنعت آب و فاضلاب کشور نشان داد و ضمن ایجاد ارتباط با شرکت های صاحب نام صنعت شیرسازی دنیا و کسب تجارب و فن آوری آنان، ساخت اولین سری شیرهای پروانه ای را با کیفیت مطلوب و برابر با استانداردهای بین المللی آغاز کرد.

از آنجایی که در سالیان بعد ، احساس نیاز به کنترل هوشمند و برنامه ریزی شده شیرآلات جهت بهره برداری بهتر از تاسیسات ، بیش از پیش احساس می شد ، شرکت میراب با برقراری ارتباط با بزرگان صنعت اتوماسیون جهان توانست گام موفق دیگری در این مسیر بردارد و با تامین عملگرهای برقی مدرن ساخت گروه بزرگ صنعتی AUMA آلمان، عملگرهای هیدرولیک با تجهیزات ساخت شرکت HAWE وRexroth  آلمان و عملگرهای بادی ساخت Festo  آلمان خدمت دیگری را به صنعت آب میهن عزیزمان ارائه نمود.

کاربرد تولیدات میراب در بخشی از صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی کشور نیز نقش موثری داشته و این مجموعه با شرکت های مختلف تابعه وزارت نفت ، همکاری های قابل توجهی دارد که از جمله می توان به تولید شیرهای مخصوص آب شور دریا برای بخش آب گیر پالایشگاه گاز عسلویه در فازهای 1، 2 و 3 درسالهای 1375 و فازهای بعدی در سال های بعد از آن، اشاره کرد.

در سال 1386 ، با توجه به افزایش حجم تولید ، این شرکت با خرید زمینی به مساحت 200.000 متر مربع در شهرک صنعتی شمس آباد ، فاز اول طرح توسعه خود را آغاز نمود و از ابتدای سال 1390 ، تمامی واحد ها ، بجز ریخته گری و آزمایشگاه ، به این محل انتقال یافتند.

امروزه میراب با داشتن نزدیک به چهار دهه سابقه حضور در صنعت شیرسازی و دریافت گواهینامه های بین المللی از جمله گواهی کیفیت محصول از شرکت لویدز رجیستر انگلیس وDVGW آلمان و همچنین گواهی نامه های IMS شامل OHSAS 18001 ، ISO 9001  و ISO 14001  از شرکت DQS آلمان، اطمینان خاطر بیشتری برای مشتریان خود فراهم کرده و افتخار دارد که علاوه بر تامین نیاز داخل کشور، توانسته با تغییر حهت صادرات بجای واردات سهم قابل توجهی از محصولات خود را به کشورهای آسیایی، اروپایی، آفریقایی و آمریکای جنوبی صادر کرده و سهم صادراتی حدود 20 تا 50 درصد تولید سالیانه خود را محقق نماید.

تعداد پرسنل شاغل در گروه بالغ بر 550 نفر  می باشند و همچنین تعداد قابل توجهی از پرسنل پیمانکاران همکار ، فقط در جهت سرویس دهی تولیدات مختلف بر اساس سفارش میراب در واحدهای خود مشغول فعالیت هستند.

گروه صنعتی میراب در حال حاضر (1395) در 5 محل مختلف به وسعت بیش از 225,000 متر مربع  و50,000 متر مربع زیر بنا ، توان تولید 8 خانواده کلی در 65 گروه تولیدی و 8580 نوع از انواع شیرهای صنعتی و تجهیزات مربوطه را برای شرح وظایف مختلف  داشته و مجهز به واحدهای زیر می باشد:

1-     واحد ریخته گری: با کوره های برقی فرکانس متوسط با توانایی ذوب ریزی برای قطعات  با آنالیزهای مختلف تا 6,5 تن.

چدن با گریدهای گوناگون، تولید انواع فولاد ها و برنز ها.

 فرمگیری به روش Co2، تجهیزات احیاء ماسه، تجهیزات شات بلاست در ابعاد مختلف.

2-      واحد آزمایشگاه : آزمایشگاه مجهز برای تعیین آنالیز به صورت شیمی تر و دستگاه کوانتومتری ، تجهیزات متالوگرافی ، سختی سنجی و دستگاه کشش و خمش و دستگاه ضربه، سالت اسپری، آزمایشگاه ماسه .

لازم به ذکر است که آزمایشگاه های میراب ، آزمایشگاه همکار موسسه استاندارد  نیز می باشد.

( Accredited Laboratory of Iranian National Standards Organization)

3-     واحد ماشینکاری : با بیش از 40 دستگاه انواع ماشین های CNC و همچنین 50 دستگاه منوال از قبیل دستگاه کاروسل با قطر کارگیر430 سانتیمتری و بورینگ CNC برای قطعات تا وزن 25 تن.

4-     واحد دفتر مهندسی و طراحی: حضور متخصصین با سابقه و مشاورین مجرب از دانشگاه های معتبر و همچنین مجهز به نرم افزار های Abaqus,Ansys,Catia,solid,Work Mechanical Desktop

5-     واحد رنگ پودری الکترو استاتیک : مجهز به دو خط متوسط و بزرگ ، تجهیزات سند بلاست برای قطعات تا سایز های بزرگ.

6-     واحد جوشکاری و فرم دهی : با تجهیزات مختلف از قبیل برش CNC ،  تجهیزات  جوش با روش Co2 ، میزهای روتاری با ابعاد مختلف ، غلطک های مختلف برای رول کردن ورق با ابعاد وضخامت های مختلف.

7-      واحد مونتاژ: مجهز به جرثقیل های سقفی با تناژمختلف وبیش از 4000 متر مربع زیر بنا.

8-      واحد تست:  امکانات برای تست انواع شیرهای با سایز و فشارهای مختلف و اتاق تست ضد انفجار

9-      واحد لاستیک : مجهز به تجهیزات مختلف برای تولید قطعات لاستیکی مورد نیاز انواع شیرها .

10-    واحد تحقیق و توسعه متشکل از 10 نفر کارشناس با بیش از 20 سال سابقه و تجربه تدریس در دانشگاه های معتبربین المللی ، که دائما در حال تحقیق و بازنگری طرح شیرهای ساخته شده و جدید با شرح وظایف مختلف و همچنین تجهیزات نصب شده جهت تست هیدرو دینامیک ، و بررسی ارتقاء کیفیت در طراحی و ساخت محصول می باشند.

11-  آزمایشگاه شبیه سازی (تست عملکرد شیرآلات) 

میراب در فاز دوم طرح توسعه خود ، زمینی به مساحت 50,000  متر مربع  برای احداث محل جدید واحد ریختگری در سایت شمس آباد در نظر گرفته است که حدودا 12,000 هزار متر مربع آن زیر پوشش سالن های تولید، انبار، اداری و موارد دیگر قرار خواهد گرفت و ظرفیت تولید ریخته گری میراب را به 25 هزار تن در سال افزایش خواهد داد.

این گروه صنعتی افتخار دارد که با 34 نمایندگی فعال در سراسر ایران و حضور در 26 نقطه جهان ، در سریعترین زمان ممکن ، نسبت به تامین شیرآلات یا ارائه خدمات فنی مهندسی اقدام نماید.

مدیرعامل شرکت میراب : جناب آقای قدرت سکاکیان

زمینه فعالیت : تولید کننده انواع شیر از جمله شیرهای پروانه ای, شیرهای کشویی, شیرهای هوا, شیرهای آتش نشانی, شیرهای ویفری

 

پروفایل شرکت میراب در سایت سندباد

 

ارسال یک دیدگاه