درخواست اعضاء شرکت تعاونی توسعه سازه های فولادی ایرانیان از مسئولان: احداث سازه های فولادی روی ستون ها ی صادرات!

  0
  48
  توسعه سازه‌هاي فولادي ايرانيان

  شرایط و رکود حاکم در بازار داخلی راهی جز نگاه به بازارهای خارجی پیش روی شرکت فعال در صنعت سازه های فولادی کشور نگذاشته است.

  اعضاي هيات‌مديره شركت تعاوني توسعه سازه‌هاي فولادي ايرانيان هفته گذشته در نشستي با مهندس محمدرضا مس‌فروش، رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران خواستار حمايت جدي‌تر دولتي‌ها از بنگاه‌هاي بخش خصوصي شدند. اين نشست فعالان سازه های فولادی کشور كه در حاشيه نمايشگاه سازه‌هاي فلزي در محل نمايشگاه‌هاي بين‌المللي تهران برگزار شد به فرصتي براي طرح مشكلات و همچنين چشم‌انداز فعاليت شركت‌هاي فعال در اين بخش بدل گشت.

  شركت تعاوني توسعه سازه‌هاي فولادي ايرانيان كه متشكل از 36 شركت و 60 نفر عضوفعال در اين بخش با ظرفيتي ماهانه بالغ بر 30 هزار تن تولید است در سال 91 با هدف يكپارچه‌سازي توانمندي‌هاي فني و صنعتي موجود در اين بخش و هم‌افزايي امكانات شركت‌هاي فعال با حدود 10 میلیارد تومان سرمایه گذاری  ايجاد شد.

  احمد نظري، مديرعامل اين شركت در ابتداي اين نشست با ارائه گزارشي به خاستگاه و فلسفه ايجاد اين تعاوني يعني دسترسي اعضا به امكانات، تجارت و دانش فني يكديگر و فراهم آوردن بستر مناسب براي تامين مواد اوليه و ديگر نيازهاي اعضاي به شكلي فراگير اشاره كرد. به گفته وی، هرچند در دهه گذشته صنعت ساختمان به دليل شكل‌گيري حباب قيمتي و سفته‌بازي در اين صنعت رشدي جهش‌وار را تجربه كرد، سياست‌هاي متفاوت دولت يازدهم كه به دنبال ايجاد ثبات در اقتصاد كشور بود اين صنعت را به سمت ركود سوق داد.

  به اعتقاد این فعالان، ساختار سازه های فلزی کشور جزء صنعت زیر ساختاری و زیر بنایی است و هرگونه توسعه صنعتی در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، فراورده های لبنی، خودروسازی و غیره بدون این زیر ساخت ها امکان پذیر نیست. همچنین،  عملیاتی کردن اهداف بلند دولت و تقویت این مجموعه ها که می توانند زیر ساخت ها را آماده کنند الزامی است و باید از روند کوچک و خرد شدن این مجموعه ها که از سال 90 و 91 آغاز شده و بسیار نگران کننده است، جلوگیری شود. به علاوه این هشدار فعالان سازه های فلزی که امروز ما با تضعیف صنایع کشور به سمت و سوی پروژه های بلند مرتبه سازی و ساختمان سازی و هایپر پارکینگها رفته ایم منطقی نیست و این اقدامات کارهای خدماتی و اشتغال برای خارجی ها است و منافعی برای کشور ندارد.

  نظری می گوید: چنانچه نگاه وزارت مسکن و شهرسازی حداقل برای ساخت و ساز منازل یک یا دو طبقه در روستاها متمرکز به عقد قرارداد با سازندگان سازه های فلزی شود، این امکان وجود دارد که سرمایه گذاری در این پروژه ها توسعه یابد. ركود اين صنعت شركت‌هاي دست‌اندركار توليد سازه‌هاي فولادي را به سان بسياري ديگر از صنايع مرتبط با صنعت ساختمان با بحران كاهش شديد سفارش‌ها مواجه كرد.

  نظري با تاكيد بر توانمندي‌هاي فراگير شركت‌هاي فعال در حوزه ساخت سازه‌هاي فولادي كه به نوعي سنگ‌بناي تمامي صنايع ديگر از نفت و گاز گرفته تا صنايع خودروسازي و حتي صنايع كوچك است از روند تضعیف صنایع سازه های فولادی و وضعيت حاكم بر پروژه‌هاي عمراني و كندي كار در اين پروژه‌ها انتقاد كرد.

  شرايط حاكم بر بازار داخلي راهي جز نگاه به بازارهاي خارجي پيش روي شركت‌هاي فعال در زمينه سازه‌هاي فولادي نگذاشته و اين شركت با توجه به توانمندي‌ها و تجارت قابل توجه و قيمت‌هاي رقابتي اعضاء خود از سال گذشته روي فعاليت و صادرات در كشورهاي همجوار متمركز شده‌اند. اجراي پروژه‌هاي متعدد و موفق در عراق گواهي بر اين توانمندي‌ها است كه در رقابت با شركت‌هاي معتبر از تركيه و ساير كشورها به دست آمده و اجرا شده است.

  يكي از آخرين دستاوردها در اين بخش، تفاهم یک گروه تجار اعزامی با اتاق تعاون همدان در هفته گذشته در اربيل براي تامين سازه‌هاي ساختماني به ارزش صادراتی سالانه حدود  200 ميليون‌دلار بود. با وجود این توفیقات، گلایه اعضاء تعاونی در مورد افزایش تعرفه واردات لوله و پروفیل از 5 درصد به 25 درصد که مغایر با دستورات وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت است نیز مطرح شد.

  به علاوه، گران شدن محصولات فولاد مبارکه در شرایط کمبود ورق در بازار و همچنین افزایش قیمت آهن از 100/2 الی 200/2 به 700/2 تومان مزید بر علت است و آسیب جدی به فعالان صنعت سازه های فلزی می زند. مساله اينجاست كه حضور در بازارهاي منطقه‌اي هم نيازمند حمايت‌هاي دولت از جمله مساعدت سفارت‌خانه‌ها در معرفي فرصت‌هاي موجود و معاضدت‌هاي حقوقي است. براساس اظهارات نظری، با همه ناملایمات موجود، اعضاء تعاونی موفق شدند سرمایه تعاونی را از 500 میلیون تومان به 5 میلیارد تومان افزایش دهند و از همه کسانیکه در این صنعت فعال هستند درخواست کرده ایم به ما ملحق شوند.

  مهندس محمدرضا مس‌ فروش در بخشي از اين نشست با قدرداني از اقدامات صورت گرفته توسط اين تعاوني براي رايزني با وزارت امور خارجه و جلب نظر اين وزارتخانه در زمينه همكاري نزديك‌تر با فعالان اين اتحاديه اعلام امادگي كرد.

  وي با تاكيد بر اين كه وزارت صنعت، معدن و تجارت از توسعه فعاليت‌هاي صادراتي در همه بخش‌ها حمايت مي‌كند تصريح كرد فعالان بخش صنعت سازه های فولادی هم نبايد صرفا منتظر دولتي‌ها بمانند و با ايجاد دفاتر نمايندگي در خارج از كشور و حضور در نشست‌هاي اقتصادي در صدد ورود به بازارهاي فرامرزي برآيند.

  ارسال یک دیدگاه