6 مرحله تا راه اندازي موفق يک محصول

0
96

راه اندازی موفق یک محصول با يک زمانبندي خوب آغاز مي شود.  ممکن است براي معرفي خدمات خود احساس ضرورت كنيد، اما عجله کردن مي تواند مصيبت بار باشد. در صورت لزوم، به تعويق انداختن موقت تولید محصول ، مي تواند به معناي تفاوت ميان شکست و بازنگري هاي پر آب و تاب باشد.

بسياري از کار آفرينان، براي برآورده ساختن زمان بندي هاي دقيق، و برتري نسبت به رقبا، يا هماهنگي با ايام تعطيل،  اقدام به توليد زود هنگام محصولات خود مي کنند. هنگامي که شركت من هنوز تازه تاسيس بود، از خود دو سوال پرسيدم که مي تواند  به شما کمک کند تا زمان بندي مناسبي را براي شروع کار مشخص كنيد.

” آيا محصول من آن کاري را که از آن انتظار مي رود برآورده مي سازد؟ ” ارزيابي كنيد که آيا محصولتان نيازي را که در  تلاش براي رفع آن هستيد برآورده مي سازد يا خير. در صوتي كه محصول شما ايراداتي داشته باشد، عاقلانه است اگر زمان بيشتري را براي توليد آن صرف کنيد.

دوم اينكه، ” آيا تيمي كه در اختيار دارم به خوبي تجهيز شده ؟ ” مکانيزم  پشتيباني محصول خود را ارزيابي کنيد. بپرسيد ” آيا ابزار لازم بازاريابي، بسته بندي و سيستم هاي پشتيباني اطلاعاتي را در اختيار دارم؟ ” و ” آيا برنامه اي براي گردآوري مقياسهاي متريك و بازخوردها ايجاد كرده ام؟”

اگر پاسخ شما به هر يک از اين سوالات منفي باشد،  بهتر است که شروع به کار خود را به تعويق اندازيد. انتشار دوره اي تيزر هاي محصول، مي تواند روش موثري براي پيش بيني نتيجه باشد. از محدود كردن خود  بطور عمومي به يک تاريخ مشخص بپرهيزيد، مگر اينکه کاملا مطمئن باشيد که شما مي توانيد در اين مدت اين کار را انجام دهيد.

هنگامي که برنامه زماني خود را مشخص کرديد، اين شش مرحله را دنبال كنيد تا بتوانيد با موفقيت توليد محصول خود را آغاز كنيد:

  1. قبل از شروع به توليد محصول، آن را کاملا امتحان کنيد.

آزمايش کردن مي تواند به شما کمک کند بررسي کنيد آيا محصولتان، شرکت تان، و مخاطبان تان آمادگي آغاز به كار توسط شما را دارند يا خير. گري اريکسون، مالک و رئيس سرآشپز رويايي “کليف بار و شرکاء” ، قبل از  مشخص كردن اولين چاشني ها در نمودار ميزان كالري محصولات خود، ماهها وقت صرف امتحان کردن دستور العمل هاي آشپزي مختلف کرد. گرچه بايد به خاطر داشته باشيد،  كامل بودن نمودار كالري يك غذا، به ضرر آن است. اقدام به توليد اوليه يك محصول داراي دوام حداقلي، به شما کمک مي کند تا اطلاعات بهتري از آنچه که مشتريان شما مي خواهند بدست آوريد.

  1. به تيمتان روحيه بدهيد

در حالي كه در مسير ارائه محصول خود هستيد، کارکنان شما ناگزيرند که خود را با روندهاي جديدي تطبيق دهند، که ممكن است دشوار باشند. سرعت و شتاب خود را در تمام مدت توليد محصول حفظ كنيد، و به اعضاي تيم تان زمان و منابعي را که براي آشنا سازي خودشان با محصول جديد و پروتکل هاي خدمات پس از فروش به مشتري نياز دارند، بدهيد. اهداف قابل دستيابي را در دستور کار قرار دهيد، به اين ترتيب کارکنانتان موفقيت هاي کوچکي را تجربه مي کنند که سبب ايجاد انگيزه در آنها مي شود.

  1. افراد را براي افزايش فروش آماده كنيد

ارائه يك سرويس جديد، مي تواند باعث وقفه ناگهاني در فروش شود. براي پرهيز از شکست، بايد اطمينان يابيد که تيمتان براي افزايش در حجم و پيچيدگي کار آمادگي دارد.  مطمئن شويد که افراد را در تمام موقعيت هاي شغلي لازم گماشته ايد و اعضاي تيم را براي آشنايي با واژگان، فرآيند و ويژگي هاي مرتبط با محصول جديد آموزش داده ايد.

  1. كسب و كار اصلي خود را به ياد داشته باشيد

تغيير توجه و نگاه بر يك محصول جديد، طبيعي است، اما به خاطر داشته باشيد که از کسب و کار فعلي خود غافل نشويد. ميان زندگي بخشيدن به يک محصول جديد و حفظ تشكيلات و اقدامات قبلي تعادل برقرار کنيد.

  1. همان طور که پيش مي رويد، استانداردهايي را برقرار کنيد

اهداف مرتبطي را مشخص کنيد و مرتبا بررسي كنيد که خدماتتان تا چه حد به نحو مطلوب به آن اهداف دست يافته اند. در موارد حاد، اگر محصولتان درست عمل نمي کند، از دور انداختن آن نترسيد. اصول و قواعد هزينه هاي هدر رفته را به خاطر داشته باشيد: تنها به اين دليل که قبلا وقت و منابع زيادي را براي توليد يک محصول سرمايه گذاري کرده ايد، به اين معنا نيست که حتماً بايد تلاش كنيد آن را بفروشيد. اگر سودآوري آن به قطعيت نرسد، رشد شرکت شما را به تعويق مي اندازد .

  1. پس از آغاز به كار، به بازخوردها توجه کنيد

بازخورد مشتريان را تحليل کرده، سپس تغييراتي را كه لازم است براي ارتقاء محصول خود ايجاد کنيد، تعيين نماييد. براي مثال، دانشگاه اورگون مطالعاتي را جهت بهبود تجربه داخل استاديوم انجام داد. يکي از اين بهبودها، اضافه کردن 150 مونيتور اچ دي صفحه مسطح در طول محل اجتماعات استاديوم بود. حالا هواداران مي توانستند حتي هنگامي که از جايگاه خود دور هستند نيز باز ي را تماشا کنند.

گرچه هيچ تضميني وجود ندارد که يک محصول جديد بتواند در بازار موفق شود، آماده سازي و زمان بندي مناسب  براي شروع به کار، مي تواند  اين آغاز به کار _ و محصول شما _ را به ياد ماندني تر کند.

برگرفته از:

steps to a successful product launch

*کلیه حقوق برای مجله سندباد (مجله تخصصی کسب و کار سایت سندباد) محفوظ می باشد*

ارسال یک دیدگاه