راهنمايي براي راه اندازي يک سيستم ديجيتال مديريت اموال( اين راهنما بسيار شبيه به راه اندازي بازارچه خيريه غذاهاي خانگي است)

0
144
راهنمايي براي راه اندازي يک سيستم ديجيتال مديريت اموال

بسيار خوب، پس شما تصميم گرفته ايد که تمام ويدئو ها، عکس ها، نمودار ها، و ساير چيزهاي مرتبط به بازاريابي و برند را به يک سيستم ديجيتال مديريت اموال منتقل کنيد (DAMS) و كار طاقت فرساي پيدا کردن و انتخاب کمپاني فروش DAMS را که فكر مي كنيد که براي شما مناسب است، انجام داده ايد. حالا چه كار بايد كرد؟

خيلي دوست دارم که به شما بگويم بخش دشوار كار به پايان رسيده؛ اما متاسفانه هنوز تعدادي مانع هست که شما بايد آنها را برطرف نماييد:

  • از کجا مي دانيد که درستي DAMS شما در آينده اثبات مي شود؟
  • چطور اطمينان حاصل مي کنيد که کاربران شما مي توانتد به راحتي آنچه  را که در جستجوي آن هستند پيدا کنند؟
  • چگونه مي خواهيد مخاطبان خود را جلب کرده و DAMS خود را به موفقيتي بزرگ برسانيد؟

با اين راهنماي کوچک كه در دست است، ما شما را در خصوص بهترين اقداماتي كه مي توانيد جهت به راه اندازي DAMS خود انجام دهيد، راهنمايي کرده و به شما نشان مي دهيم که اين کار به آساني راه اندازي بازارچه خيريه غذاهاي خانگي است (اما نه به آن خوشمزگي !)

مرحله1: قصد فروش چه نوع کيکي را داريد؟

به دارايي هايتان (تصاوير، ويديوها، و غيره، چيزهايي که مي خواهيد ذخيره شان کنيد) به عنوان کيک هايتان نگاه کنيد. ممکن است صدها، هزار ها فايل يا حتي بيشتر، در جاهاي متفاوتي ذخيره شده باشند. قبل از اينکه بساط خود را برپا کنيد، لازم است که همه آنها را در يک مکان گرد هم آوريد تا ارزيابي کنيد که چه چيزي داريد.

انجام اين کار مي تواند تجربه اي باشد كه چشم شما را باز مي كند. ممکن است متوجه شويد که دارايي شما خيلي بيشتر از آنچه چيزي است که در ابتدا تصور مي کرديد.

همچنين اين كار فرصت خوبي براي مشارکت دادن ديگران است (آشپزهاي شما)، کساني که مي توانند به شما كمک کنند که براي فروش کيک خود، دارايي هاي خود را مستقر ساخته يا حتي اموال جديدي (يا کيک هاي جديد) درست کنيد. با زود مشاركت دادن ديگران در اين فرآيند، پيشرفت هاي بيشتري در اين راستا بدست مي آوريد و به سازمان خود، يك حس مالکيت مي بخشيد.

مرحله 2: بسيار خوب. ما تعداد زيادي کيک داريم. حالا چكار كنيم؟

حالا زمان آن است كه بساط فروش کيک خود را به راه اندازيد. در ابتدا، بايد کيک هاي خود را در انواع و گروه هاي مختلف دسته بندي کنيم. بخش مهم اينكار اين است که به مشتريان خود فکر کنيد: آنها تعدادي زياد با نياز هاي بسيار و متفاوت هستند، بنابر اين اهميت دارد که شما از منظر آنها به کار خود نگاه کنيد و کيک هاي خود را به شيوه اي که از نظر آنها درست است، مرتب کنيد.

تنها به اين موضوع که اين کار در گذشته چگونه انجام شده تکيه نکنيد. شايد لازم باشد کيک هاي خود را به انواع مختلف _ شکلاتي، اسفنجي، ميوه اي، و هويجي _ طبقه بندي كنيد و اين گروه ها را هم به طبقه بندي هاي كوچكتري تقسيم كنيد مثلاً  کيک هاي چند لايه يا يك لايه، با بستني يا بدون بستني و غيره.

به همين ترتيب، در ارتباط با اموال ديجيتالي خود نيز، بايد در نظر بگيريد که مردم چگونه دنبال چيزي مي گردند. آيا فردي در تيم بازاريابي شما به همان روشي که کسي در تيم آموزش چيزي را جستجو مي كند، به دنبال آن مي گردد؟

دسته بندي هايي که ايجاد مي كنيد بايد به شکلي عاقلانه، اموال شما را طبقه بندي کنند. براي تفكيك هر چه بيشتر دارايي هايتان، براي هر طبقه زير مجموعه هايي را هم ايجاد كنيد. دلخواه شما اين است كه، از داشتن بيش از صد مورد در هر طبقه مي پرهيزيد، چرا که پيدا کردن هر چيزي بسيار دشوار خواهد شد.

در عين حال، از داشتن تعداد زياد طبقه بندي هم پرهيز مي کنيد. هيچکس دلش نمي خواهد ناچار باشد مدام از اين طبقه به طبقه ديگر برود تا چيزي را که در جستجوي آن است پيدا کند. يک راهنمايي كلي: سعي کنيد که بيش از پنج سطح زيرمجموعه نداشته باشيد.

در پايان اين مرحله، بايد تمام طبقه بندي هايي را که براي دسته بندي کردن اموالتان (كيك هايتان) لازم داريد، انجام داده باشيد.

مرحله 3: چه کسي چه کاري را انجام دهد؟

ما قبلا برخي از افرادي را که به غرفه شما خواهند آمد (مشتريان شما) شناسايي کرديم، اما شما هم مي خواهيد بدانيد که چه کسان ديگري در ارتباط با کيک شما خواهند بود و نقش آنها چيست.

شما به تعدادي آشپز نياز داريد که هر يک روي نوع معيني از کيک کار كنند؛ يک آشپز متخصص کيک هاي شکلاتي خواهد بود و آشپز ديگر در درست کردن کيک پنير مهارت دارد…. همچنين شما بايد يک متخصص تزئين كيك با خامه داشته باشيد که بايد به تمام کيک ها دسترسي داشته باشد.

در DAMS شما شناسايي کاربران و نقش آنها به يک اندازه اهميت دارد. تعدادي از کاربران نهايي تنها مي خواهند دارايي ها را جسته و گريخته نگاهي کرده و دانلود کنند؛ احتمالاً تعداد زيادي از کاربران شما از اين نوع هستند. کاربران ديگر ممکن است قدرت بيشتري داشته باشند ،مثل توانايي آپلود يا ويرايش اموال و شما آرزو مي كنيد که دسترسي اين کاربران را به نوع يا گروه بخصوصي از اموال محدود نماييد، مثل آشپزهايي که در بالا گفتيم، يا اينکه ممکن است بتوانند به همه چيز دسترسي داشته باشند، مثل متخصص تزئين خامه. سرانجام شما به تعدادي سرپرست هم نياز خواهيد داشت، “سرآشپز” هايي که ميتوانند همه چيز را به شکلي صحيح اداره کنند.

مرحله 4: به مردم کمک کنيد تا آنچه را که نياز دارند، پيدا کنند

غرفه کيک شما ممکن است به خوبي سازمان يافته باشد، اما شايد هنوز هم مشتري ها براي يافتن آنچه که در جستجويش هستند به کمک نياز داشته باشند. ممکن است براي آنها مهم نباشد که به دنبال چه نوع کيکي هستند- به شرطي که بدون گلوتن باشد. يا ممکن است تنها کيکي با تزئين خامه صورتي بخواهند.

در اينجاست كه برچسب ها يا کليد واژه ها به كار مي آيند. شما مي توانيد از آنها براي ذخيره اطلاعات اضافي به همراه اموالتان استفاده كنيد: شما مي توانيد کيک ها را با عناوين بدون گلوتن، يا آجيلي يا داراي تزئين خامه صورتي برچسب بزنيد. با اين شيوه، اگر مشتري ها دقيقا به دنبال کيک هايي با آن ويژگي ها باشند، مي توانند به سرعت و به آساني آن ها را پيدا کنند.

به همين صورت، بايد روشي را براي تشريح اموالتان ايجاد كنيد.

کليد واژه هاي شما کمک مي کنند تا اموالتان را توصيف کنيد و مي توانند واژه اي را بوجود بياورند که تمام کاربران بتوانند از آن براي برچسب زدن و جستجوي اموال استفاده کنند. کليد واژگان مي توانند در توضيح محتواي يک دارايي مثلاً يک تصوير، نيز مفيد باشند، يا اينکه آنها مي توانند عکاس را يا اينکه عکس کجا گرفته شده است، ثبت کنند. در صورتي كه اين کليد واژه ها ترکيب شوند، براي خزانه اموال شما به “متا ديتا” تبديل مي شوند (اطلاعاتي كه اطلاعات ديگر را شرح مي دهند).

مرحله 5: کنترل کيفيت: تنها لطيف ترين کيک ها را به غرفه ببريد!

مشتري هاي شما انتظار بهترين کيفيت را از غرفه شما دارند- و البته که شما نمي خواهيد آنها را نا اميد کنيد! پس چگونه مي خواهيد مطمئن شويد که تنها کيک هايي که بهترين کيفيت را دارند روي ميز قرار خواهند گرفت؟ اين جاست که جريان هاي کاري و تأييد ها وارد صحنه مي شوند.

DAMS شما بايد از جريان هاي کاري مختلفي که به شرکت کنندگان اين امكان را مي دهد تا اموالي را براي تأييد ارائه نمايند، پشتيباني كند. تنها اموالي که با موفقيت اين فرآيند را پشت سر گذاشته اند بايد در دسترس عموم قرار گيرند. تأييديه ممكن است يك بازديد ساده از اموال توسط مدير باشد، يا مي تواند نتيجه استفاده چند کاربر از اموال، قبل از اينکه در دسترس عموم قرار بگيرد، باشد.

حتي مي توانيد نگاهي به فرآيندهاي موجود تأييديه ها در داخل سازمان خود بيندازيد و آنها را مطابق با DAMS خود بازسازي کنيد.

مرحله 6: فروش، فروش، فروش

شما سازمان يافته ترين غرفه كيك و خوشمزه ترين کيک ها را در بازارچه داريد، اما مشتري ها را چگونه جذب مي کنيد و کاري مي کنيد که باز هم به آنجا بيايند؟ غرفه شما فقط زماني موفق مي شود که شما اطمينان حاصل كنيد كه مشتريان باز هم به آنجا خواهند آمد. پس مجموعه انتخابي خود را تازه نگاه داريد و مطمئن باشيد که هميشه يک چيز جديد براي امتحان کردن وجود دارد. و افراد هم عقيده اي را بيابيد که عاشق کيک هاي شما هستند و اين عبارت را براي شما رواج دهند: محصولات شما بايد در رقابتهاي جهاني شركت داده شوند!

DAMS شما ممکن است به شکلي عالي سازمان يافته باشد اما اگر شما در جلب توجه اجتماع خود و  شکست بخوريد، تمام کارهايتان بيهوده خواهد بود. با اينحال، اگر نترسيد، اينجا چند نکته عالي براي جذب کردن و حفظ توجه آنها وجود دارد:

محتواي انحصاري:

اطمينان حاصل کنيد که حداقل برخي از اموال ذخيره شده تنها در DAMS شما در دسترس است و نه هيچ جاي ديگر.

محتواي هيجان انگيز:

لازم نيست که DAMS شما  تنها براي ذخيره عکسهاي محصولات قديمي يا دستور العمل هاي راهنماي کاربري استفاده شود. آن را با عکسهايي از آخرين ميهماني دفتر تازه کنيد (هر چه رسوايي بيشتر، بهتر!!) يا حتي با عکسهايي از آخرين محصولات خط توليد جديدتان.

رقابت ها:

افراد ديگري را که به اندازه شما به اين برنامه علاقمندند پيدا كنيد و از آنها بخواهيد که برايتان آن عبارت را تبليغ کنند. مطمئن باشيد که آنها از اين كار براي مقاصد خود استفاده مي کنند و با حرارت جلو خواهند رفت.

فرآيندها:

به تدريج فرآيندها و روندهايي را که لازمه آن استفاده از DAMS توسط تيم شما در سازمان است، معرفي کنيد. براي مثال، هر اموالي که براي مشتري فرستاده مي شود بايد از طريق DAMS انجام شود تا امكان رديابي استفاده را فراهم آورد.

با پيگيري مراحل بالا، شما در مسير درست ايجاد يک DAMS قرار گرفته ايد که درستي آن به اثبات خواهد رسيد و بطور گسترده اي پذيرفته مي شود.

اميدوارم که از اين راهنمايي لذت برده باشيد و اينکه زياد هم گرسنه نشده باشيد!

برگرفته از:

*کلیه حقوق برای مجله سندباد (مجله تخصصی کسب و کار سایت سندباد) محفوظ می باشد*

ارسال یک دیدگاه