«دپو» دارو در انبارهای روباز!

0
83

هشدار مسئولان شرکت شهر دارو و دنیای بهداشت از فقدان انبار و شرایط غیر استاندارد نگهداری دارو

دکتر محمد سپاسی آشتیانی مدیر عامل: همین مساله چندی پیش به دلیل ناتوانی در رعایت دقیق قواعد موجود در این زمینه موجب ضرر و زیان 5/1 میلیارد تومانی دارو به این شرکت شد

 تاسيسات توليدي شهردارو در منطقه شهريار هفته گذشته مورد بازديد مهندس محمدرضا مس‌فروش، رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران و هيات همراه قرار گرفت.

دكتر محمد سپاسي آشتياني، مديرعامل شهردارو در ابتداي اين بازديد به تشريح پيشينه و عملكرد اين شركت پرداخت و در بين آن گريزي هم به مشكلات و موانع توليد در اين واحد زد.

شهردارو كه شركتي جوان تلقي مي‌شود يك زيرمجموعه به نام دنياي بهداشت هم دارد كه در كنار شركت مادر كه دست‌اندركار توليد انواع قرص و شربت است در حوزه توليد اسپري‌هاي داراي كاربرد در درمان آسم و ساير بيماري‌هاي ريوي فعاليت دارد.

اين دو شركت كه روي‌هم رفته 400 نيرو دارند سالانه يك و نیم ميليارد عدد انواع قرص، یک میلیون و400 هزار شيشه شربت و یک میلیون و دویست هزار عدد انواع قطره، پانصد میلیون عدد کپسول و همچنین  منطبق با نياز بازار انواع اسپري تنفسي توليد مي‌كنند.

شرايط بازار و دشواري‌هاي تامين نقدينگي موجب شده اين شركت با وجود آن كه پروانه ساخت 200 محصول را دارد به توليد 90 محصول بسنده كند.

تاسيسات اين دو مجموعه در زميني به مساحت 3 هكتار و فضاي سرپوشيده‌اي حدود يك هكتار قرار گرفته كه تحت استانداردهاي روز صنايع داروسازي احداث شده‌اند.

آنچنان كه دكتر حسين نوروزپور، مدير فني و امور صنایع شركت مي‌گويد با توجه به قوانين سختگيرانه توليد و انبارداري دارو (GMP) شركت از لحاظ فضاي انبار با مشكلات جدي روبه‌رو است و اين مساله به قدري حاد شده كه فرايند توليد را نيز دچار مشكل كرده است.

بر اساس اظهارات دكتر نوروزپور قوانين موجود تاكيد دارند كه داروها تحت شرايط خاص از لحاظ مجاورت در انبار نگاهداري شوند كه به دليل كمبود جا در شركت امكان رعايت دقيق اين استانداردها وجود ندارد.

همين مساله چندي پيش به دليل ناتواني در رعايت دقيق قواعد موجود در اين زمينه به غيرقابل استفاده شدن بخشي از داروهاي توليدي به ارزش حدود 1.5 ميلياردتومان شد.

سازمان غذا و دارو كه متولي نظارت بر عملكرد شركت‌هاي داروسازي است تاكنون با شهردارو مماشات كرده و به اين شركت مهلت داده تا راهي براي حل اين مشكل بيايد.

اگرچه زميني مناسب در فاصله كمي از تاسيسات شركت وجود دارد كه امكان تملك و ساخت انبار در آن وجود دارد اما سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت استفاده از اين زمين را نيازمند دريافت مجوزهاي جديد دانسته كه عملا به معناي ملغي شده خريد اين زمين است.

يكي ديگر از مشكلاتي كه مزيد بر علت شده و كار را براي شركت سخت كرده طولاني‌ شدن روند تسويه فاكتورهاي فروش توسط شركت‌هاي پخش و داروخانه‌هاست كه به 9 تا 12 ماه رسيده و مشكلات زيادي از بابت تامين نقدينگي به وجود آورده است.

مهندس مس‌فروش در پايان اين ديدار ضمن تقدير از عملكرد شهردارو دستورات لازم براي بررسي مطالبات اين واحد صادر كرد.

logo_shahre-daro

 shahre-daro3

shahre-daro5

shahre-daro1

منبع:سندباد

ارسال یک دیدگاه