دستاوردهای «نفت بهران» در شرایط تحریم

0
87
دستاوردهای «نفت بهران» در شرایط تحریم

الگوی ثبات در شرایط متلاطم، واحد برتر صنعتی استان تهران شد

مشتری مداری در 3 حوزه کیفیت، قیمت و ارائه خدمات، استقرار نظام های مدیریت کیفیت و مدیریت کیفیت ساخت قطعات خودرو، راه اندازی پروژه MEK-4 ، درج قیمت مصرف کننده روی کالا و تعامل با سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بخشی از این دستاوردها تلقی می شود.

مدتی است که ساز صنعت کشور ناکوک است و خبرهای خوشی از این بخش به گوش نمی رسد. علل متفاوتی برای ناموزون بودن حرکت و رشد صنعت در کشور بر شمرده می شود. از آثار تحریم ها و برجام تا تغییرات قیمت نفت و ارز که همگی به جای خویش قابل پذیرش، بحث و نقد است. با این حال بررسی موشکافانه وضعیت شرکتهای صنعتی نشان می دهد که در همین شرایط نامطلوب نیز برخی از شرکتها، همچون شرکت نفت بهران، توانسته اند ضمن حفظ و تثبیت وضعیت تولید و سهم بازار محصولات خود، به فعالیتهای توسعه ای کمی وکیفی نیز بپردازند. موفقیت ها و دستاوردهای شرکت نفت بهران در این مدت مرهون زحمات و تلاشهای همه همکاران در این شرکت، استمرار در پیگیری سیاستهای اصولی نفت بهران در زمینه های مختلف و اتخاذ تصمیمات متناسب با نیازهای بازار و شرایط متلاطم اقتصادی بوده است که بیان برخی از این موارد می تواند راهگشای صنایع برای عبور از این شرایط دشوار باشد.

مشتری مداری یکی از سیاست های همیشگی و تغییر ناپذیر شرکت نفت بهران بوده است. این سیاست در هر سه حوزه کیفیت، قیمت و ارایه خدمات با جدیت دنبال می‌شود. استقرار نظام مدیریت کیفیت 9001 ISO   و مدیریت کیفیت ساخت قطعات خودرو، ISO-TS 16494، با هدف توجه پیوسته به کیفیت محصولات عرضه شده توسط نفت بهران، باعث شده است که مشتریان، در بخشهای متفاوت روانکارهای خودرویی و صنعتی، با اطمینان کامل محصولات این شرکت را تهیه نمایند. این شرکت در سال گذشته با هدف افزایش کیفیت روغن پایه مورد استفاده در محصولات خود اقدام به راه اندازی پروژه MEK-4 نمود که نتیجه آن تولید روغن پایه با کیفیت تر جهت تضمین کیفیت محصولات نهایی این شرکت است.

شرکت نفت بهران با درج قیمت مصرف کننده بر روی کالاها و تعامل سازنده با سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان در خصوص قیمت گذاری، ضمن ضربه گیری از نوسانات قیمت مواد اولیه،  توانسته است تا قیمت کالاهای تولیدی خود را دراین چند سال ثابت نگهداشته و از مشتریان در این زمینه حمایت نماید.

 این شرکت با دارا بودن 9 دفتر خدمات مهندسی در تهران و هشت استان صنعتی کشور توانسته است، ضمن درک نیازهای بازار در اقصی نقاط کشور، به ارایه خدمات قبل، حین و پس از فروش به مشتریان خود بپردازد.

بهران با هدف توانمند سازی خود، افزایش بهره‌وری را به عنوان یک سیاست جدی دنبال می نماید. انجام مستمر پروژه های بهبود در بخشهای مختلف تولید، استقرار سیستم مدیریت انرژی 50001  ISO و نیز توجه به وضعیت آموزش کارکنان و شبکه توزیع با هدف افزایش بهره‌وری دنبال می شود. این شرکت توانسته با عرضه روغنهای صنعتی با طول عمر و کارایی بالاتر و روغن های موتور با توانایی کاهش مصرف سوخت (Fuel economy ) کمک شایانی به افزایش بهره وری در صنعت و به خصوص بخش حمل و نقل بنماید.

شرکت نفت بهران در زمینه توجه به محیط زیست و حمایت از بهداشت، سلامت و ایمنی مصرف کنندگان، ضمن تاکید بر سلامت و ایمنی در فرآیند تولید، همواره در فرمولاسیون و انتخاب مواد، سلامت مصرف کنندگان را در نظر داشته و موفق به اخذ استانداردهای HSE-MS، 14001 ISO و OHSAS 18001 شده است. این شرکت اولین تولید کننده و صادر کننده روغن فرآیند سازگار با محیط زیست TDAE نیز می باشد.

از دیگر سیاستهای بهران در گذر از شرایط دشوار اقتصادی، تمرکز بر صادرات و حضور مستقیم در عرصه بین المللی است که با افزایش صادرات به کشورهای مختلف جهان، و حضور مستقیم در بخش بازاریابی و عرضه روغن در کشور عراق آغاز شده و با برنامه هایی برای تولید و عرضه روانکارها در سایر کشورهای منطقه ادامه خواهد یافت. این شرکت با تولید و عرضه بیش از 900 نوع محصول خودرویی و صنعتی در بسته بندی‌های متنوع، پتانسیل بالایی جهت تامین نیازهای صادراتی کشورهای منطقه دارد. تولید روغن موتور بنزینی با سطح کیفی API SN و صادرات آن به اروپا و صادرات روغن توربین با زمان کارکرد طولانی به کشورهای منطقه از جمله آخرین افتخارات این شرکت در این زمینه است.

اعتقاد عملی و پایبندی مدیریت و کارکنان شرکت نفت بهران به این سیاستهای اصولی باعث شده تا ارتباطی پایدار و بر پایه منافع طرفین بین بهران و مشتریانش شکل بگیرد. این ارتباط و حمایت دو طرفه توانایی بهران را در عبور از شرایط دشوار کنونی افزایش داده و باعث شده است تا این شرکت بتواند با قدرت به رهبری و پیشتازی در بازار روانکارها بپردازد. راهکاری موفق که می تواند الگویی برای سایر صنایع در کشور باشد.

منبع: سندباد

ارسال یک دیدگاه