خودروهای خودران (Self-driving car)

0
52
خودروهای خودران

خودروسازی یکی از صنعت های در حال رشد و ترقی می باشد. در اوایل قرن بیستم سرعت تکامل این صنعت به سرعت افزایش یافت و ما شاهد رونمایی از نسل جدید خودرو به نام “خودروهای خودران” هستیم. با استفاده از این تکنولوژی جدید بسیاری از دغدغه های افراد همانند صرف زمان زیاد در ترافیک، پیدا کردن جای پارک و بسیاری از مسائل دیگر بر طرف شده است.

فن آوری ایجاد شده در این صنعت برای بسیاری از افراد در جهان ناشناخته می باشد. راننده مسیر را با استفاده از جی پی اس انتخاب می کند و خودرو به طور هوشمند با محاسبه میزان مسافت به صورت اتوماتیک عمل می کند. این خودروهای خودران با استفاده از سنسورهای متعدد و بسیاری از تکنولوژی های دیگر همانند رادار، جی پی اس و بینایی هوشمند محیط اطراف را بررسی می کند و با بهره گرفتن از آن ها موانع و علامت های مربوطه را شناسایی می کند. انتضار می رود که بعد از سال 2030 طرح خودروهای خودران به طور کامل پیاده سازی شود و کمپانی های خودروسازی فصل تازه ای از تولید خودرو را تجربه نمایند. کاهش هزینه های حمل و نقل، بالا رفتن امنیت و پایین آوردن هزینه های زیربنایی از جمله مزیت های این سیستم به حساب می آید.

کمپانی های سازنده خودروهای خودران

جنرال موتور یکی از کمپانی های پیشرو در این صنعت به شمار می آید و بر اساس گفته های ماری بارا، رییس اجرایی جنرال موتور، این شرکت قصد دارد پنج تا ده سال آینده خودروهای خودران را به صورت انبوه به بازار عرضه کند. این کمپانی برای بهبود بخشیدن اتومبیل های خودران خود استارت آپی به نام Cruise Automation را خریداری کرده است.

در ویدیویی که شرکت جنرال موتور منتشر کرده، اتومبیل بدون راننده ای را مشاهده می کنید که در خیابان های سانفرانسیسکو به طور هوشمند در حال حرکت است. به علاوه شرکت گوگل به طور رسمی اعلام کرد که با اختصاص بوجه یک میلیارد دلاری تمایل به ساخت این فن آوری جدید را دارد. این خودرو waymo نام دارد و با استفاده از سنسورهای سه بعدی نصب شده در خودرو امکان تصادف با عابران پیاده را به حداقل رسانده است. شرکت گوگل اعلام کرد از این پس استارت آپ تحت نام Waymo به صورت مستقل فعالیت خود را ادامه می دهد و خودروهای جدیدی متشکل از مینی پاسیفیکای کرایسلر را در اوخر سال 2017 معرفی خواهد کرد.

منبع:

Self-driving car

ارسال یک دیدگاه