تولید و عرضه داروی ضد سرطان «کپسیتابین» به بازار

0
107
kharazmilogoo

گلایه مدیران شرکت داروسازی بیوانکو خوارزمی از واردات بی رویه داروهای ساخت داخل

 دکتر پور وزیری رییس هیات مدیره شرکت بیوانکو خوارزمی: در زمانی که شرایط برای تولید انبوه و عرضه «کپسیتابین» در بیوانکو خوارزمی فراهم می شود، واردکنندگان با علم به این موضوع یا به صورت اتفاقی درصدد واردات حجم وسیعی از این دارو به بازار کشور می باشند

  مصوبات دولتي و مطالبات بالاترين مقامات كشور در حالي حمايت تام از توليدات داخلي را مدنظر دارد كه برخي واردكنندگان سودجو حاضر به تن دادن به اين مساله نيستند.

دکتر محمد پوروزيري، رییس هیات مدیره به همراه دکتر لیلا محمدیاری مدیر عامل و دکتر علیرضا نارنجیان مدیر بازاریابی و فروش شرکت بیوانکو خوارزمی، هفته گذشته طي نشستي خبري زبان به انتقاد از حضور گسترده و نظاممند برخی از شركتهاي داروسازي خارجي با همكاري برخی از شرکت های واردکننده داخلي دارو گشود و خواستار حمایت بیشتر مقامات مسئول از شرکت های تولیدکننده داخلی شد.

شركت داروسازي خوارزمي يكي از قديميترين شركتهاي دارويي كشور است كه فعاليت خود را در سال 1342 به همت مرحوم دكتر محمدرضا پوروزیري آغاز كرد.

اين شركت كه طي بيش از 5 دهه فعاليت خود، تامين كننده برخي از پرمصرفترين اقلام دارويي همچون استامينوفن كدئين و شربتهاي خوراكي كودكان بوده در سالهاي آغازين دهه جاري تصميم به اجراي طرحهايي گرفت كه به نوعي نقطه عطف فعاليت اين شركت بود.

خاستگاه اين طرحها وضعيت حاد دارويي كشور به دليل اعمال تحريمهاي سخت غربيها عليه كشور بود كه موجب شده بود بسياري از اقلام دارويي به ويژه داروهاي خاص در بازار كمياب شود و ايمني دارويي كشور را در معرض تهديد جدي قرار دهد.

شرکت داروسازي بیوانکو خوارزمي با توجه به همين شرايط تصميم به توليد برخي از اقلام دارويي پرمصرف بيماران سرطاني گرفت كه فاز اول اين طرح با توليد چند قلم دارو در سال 92 تحقق يافت.

محصولات داروسازي بیوانکو خوارزمي که تحت قالب انتقال تکنولوژی از شرکت های به نام اروپایی تولید می شود به لحاظ قيمت ارزانتر از مشابه خارجي وارداتي بوده در حالي كه كيفيت آن با نمونه خارجي برابري ميكند.

در همين حين و با بررسيهاي ميداني مديران و محققان، شركت تصميم به توليد داروي کپسیتابین گرفت كه در طيف وسيعي از سرطانها از جمله سرطان سينه، گوارش و تخمدان كاربرد دارد و سالانه بيش از 5 ميليون عدد قرص از این فرآورده در كشور مصرف ميشود.

در حال حاضر 80 درصد نياز كشور به اين دارو از کانال واردات تامین ميشود.

مديران بیوانکو خوارزمي با ارزيابي شرايط بازار، تصميم به توليد داروی کپسیتابین در داخل کشور گرفتند و براي تحقق اين هدف بيش از دو سال وقت و هزینه هنگفت صرف انجام تحقيقات آزمايشگاهي، تامين ماشين آلات پيشرفته و اخذ دانش فني از يك شركت اروپایی براي توليد اين دارو نمودند.

متاسفانه درست در زماني كه شرايط براي توليد انبوه عرضه کپسیتابین توسط شرکت بیوانکو خوارزمي ظرف چند روز آینده فراهم آمده است، واردكنندگان با علم به اين موضوع يا به صورت اتفاقي درصدد واردات حجم وسيعي از کپسیتابین به بازار دارویی ایران به بهانه کمبود داروی مذکور در روزهای اخیر می باشند. اين در حالي است كه قانون منع واردات محصولات داراي مشابه داخلي براي ممنوعيت واردات هر كالايي كه مشابه داخلي دارد اصرار ميورزد.

در صورت تحقق اين مساله پیش بینی می شود شرکت بیوانکو خوارزمي براي فروش محصول جديد خود در بازار با مشكل مواجه شود به خصوص آن كه توليدكنندگان خارجي از طريق واسطه هاي داخلي خود از هر ابزاري براي بالا بردن تجويز توليدات خود استفاده ميكنند.

به گفته پوروزیری، شركت داروسازي بیوانکو خوارزمي براي محصول جديد خود تمامي مجوزها را از وزارت بهداشت اخذ كرده و داروي توليدي اين شركت علاوه بر دارا بودن ليسانس شركت اروپایی همه آزمايشهاي کیفی را پشت سر گذاشته است. لازم به ذکر است ظرفيت در نظر گرفته شده براي اين محصول به حدي است كه كفاف تمامي نياز كشور را ميدهد و حتي امكان صادرات آن به كشورهاي منطقه در آينده نزدیک نيز وجود دارد.

منبع:سندباد

ارسال یک دیدگاه