توسعه صنعت به چه قیمتی؟

0
123
حجت الله صفدریان

شرکت توسعه صنعت صفدریان با فروش همه دارائیهای خود و انتقال کارخانه از چین و ورود از بازار واردات به عرصه تولید، در حال حاضر به دلیل عدم تامین تسهیلات ارزی مورد نیاز به در بسته مشت میزند.

دو برادر علاقمند به تولید که همراه با شریک چینی خود برای اولین بار اقدام به سرمایه گذاری و راه اندازی کارخانه زنجیرسازی در کشور کرده اند ، در حال حاضر به دلیل عدم دریافت تسهیلات ارزی لازم قادر به واردات ماشین آلات خریداری شده از خارج برای  بهره برداری کامل از این خط تولید نیستند.

حجت الله صفدریان مدیرعامل و رضا صفدریان رئیس هیات مدیره شرکت توسعه صنعت صفدریان در بازدید هفته گذشته مهندس محمدرضا مس فروش رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران از شهرک صنعتی پایتخت از فقدان حمایت لازم گلایه کردند.

شرکت توسعه صنعت صفدریان تولیدکننده قطعات منفصله انتقال قدرت از جمله پولی، کوپلینگ، دنده زنجیر، دنده گیربکس و دنده گونیا در اندازه و ابعاد مختلف می باشد که از سال 1360 تا به امروز فعالیت می نماید. تاسیسات تولیدی این شرکت که قبلا در 3000 متر مربع احداث شده بود در حال حاضر در زمینی به مساحت 10 هزار متر مربع و دارای 8 سالن سرپوشیده مجزا در برگیرنده واحدهای ریخته گری، تراشکاری، فرزکاری و انبار است.

به گفته رضا صفدریان، احداث کارخانه جدید زمانی برای هیات مدیره الزامی شد که زمین و فضای کارخانه قدیمی بعد از 15 سال فعالیت، برای توسعه اهداف تولیدی شرکت کافی نبود و متاسفانه درخواست های مکرر ما برای الحاق زمین مجاور نیز نادیده گرفته شد.

توسعه صنعت  در کارخانه جدید با استقرار ماشین آلات مدرن و با کمک گرفتن از شریک خارجی که از زمان فعالیت در بازار و واردات ماشین آلات از چین با هم در کارخانه ای در آن کشور سرمایه گذاری و همکاری داشتند، با گران شدن قیمت دلار به سوی برنامه ریزی برای  احداث کارخانه در ایران و راه اندازی خطوط تولید شدند.

براساس اظهارات انجام شده، شرکت به یمن برخورداری از این ماشین آلات و نیروی کار متخصص و استفاده از مواد اولیه مرغوب موفق به تامین بخش قابل توجهی از نیاز کشور به انواع قطعات و تجهیزات انتقال قدرت شده است. از این تعداد تولیدات، اقلام بسیار با کیفیت شامل کوپلینگ با طراحی و ساخت مورد نظر مشتری ،تولید وعرضه انواع زنجیر برای تجهیزات انتقال قدرت و کالا،انواع کانوایرهای  زمینی و هوایی، بالابرها، خطوط انتقال مواد غذایی و قطعات صنعتی، صنایع فولاد، سیمان، خودروسازی ها و همچنین انواع زنجیرهای صنعتی و کشاورزی و پولی است که این شرکت یکی از بزرگترین تولید کنندگان انواع پولی و فلکه های استاندارد در مدل های مختلف اعم از چدنی و آلومینیوم در ایران است.

رضا صفدریان در عین حال با دشوار قلمداد کردن شرایط جدید که راه اندازی خطوط تولیدی را کند و مشکلات مالی را بسیار افزایش داده از سه سال معطلی برای تامین نقدینگی لازم و تکمیل و اتمام فاز نهایی این شرکت خبر داد. نتیجه چنین وضعیت دشوار و بلاتکلیفی موجب شد که اولین تولیدکننده ست ماشین زنجیرسازی در ایران روزهای سخت و دشواری را طی کند.

شرایط سخت شرکت توسعه صنعت صفدریان در حال حاضر عدم تحقق و تامین ارز مورد نیاز برای خریداری و انتقال ماشین آلات طرح توسعه از کشور چین است در حالی که سهامداران شرکت  آماده واگذاری هر گونه سند و وثیقه چند برابری هستند متاسفانه بانک عامل همکاری نمی کند و شرط و شروط عجیب از جمله خواستار بازپرداخت 3 ماهه وام دریافتی است!

همین درخواست های نابجا و بوروکراسی حاکم در کشورمان در حال حاضر موجب شده که شریک خارجی ما دیگر تمایلی به ادامه همکاری و سرمایه گذاری نداشته باشد.

علاوه بر این موضوع، بانکهای ما شرایط پرداخت تسهیلات ریالی را که دولت و بانک مرکزی برای طرح رونق تولید مصوب کرده اند، در عمل با 9 درصد ارزش افزوده و بهره 18 درصد ، در مجموع حدود 30 درصد بهره مطالبه می کنند که این اقدام به گفته رضا صفدریان، یک دام برای تولیدکنندگان محسوب میشود نه یک وام!!!

از نگاه این تولیدکننده، بهره یکسان تسهیلات تولید و بازرگانی که در تمام دنیا منسوخ است نیز اکنون در بانکهای ما بدون هیچ تفاوتی اعمال می شود. رضا صفدریان می گوید: وقتی در این شرایط به وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت در نمایشگاه ایتالیا قصه مشکلات شرکت و فروش آپارتمان های خود را برای تامین هزینه احداث کارخانه و راه اندازی تولید در ایران گفتم، با این اظهار که چه کسی املاک خود را برای احداث کارخانه می فروشد؟ بسیار متعجب و سرخورده شدم! بعد از این اتفاقات و طی 3 سال گذشته، همه دوندگی ها برای جذب تسهیلات ریالی و ارزی مورد نیاز ماشین آلات شرکت توسعه صنعت صفدریان به در بسته خورد و هیچ پولی دریافت نشد.

رضا صفدریان تاکید کرد: در ادامه تلاشهای ما و حتی نامه نگاری های متعدد با مسئولان وزارتخانه و استمداد از مهندس یزدانی معاون وزیر، متاسفانه در حال حاضر هم شرایط ادامه کار برای احیاء توسعه و تداوم و ابقای 70 پرسنل شرکت براستی دشوار است. بی اعتنایی به این مسائل، شرایطی برای صنعتگران ایجاد کرده که از خود بپرسند: وعده های داده شده برای توسعه اشتغال در صنعت و تولید کشور، چه معنایی دارد؟

براساس گزارش خبرنگار ما، شرکت توسعه صنعت (صفدریان) هم اکنون دارای 2 واحد فروش در تهران و حدود 300 نماینده در سراسر ایران و صادرات به کشورهای آذربایجان ، ترکیه ، امارات و عراق به علاوه بازاریابی محصولات در زمینه فروش زنجیره های صنعتی و کشاورزی با 2 برند UniBear و  ts است. ضمنا قطعات منفصله انتقال قدرت این شرکت شامل صدها نمونه است.

قابل ذکر است نکته پایانی این بازدید، گلایه شدید مدیران ارشد شرکت توسعه صنعت صفدریان در مورد مشکلات ایاب و ذهاب صنعتگران  شهرک پایتخت، عباس آباد، ایوانکی، جنت آباد، شنزار و خوارزمی از جاده قدیمی امام رضا است که ترافیک بسیار سنگینی را در این جاده و پل سیمان ایجاد نموده و متاسفانه با وجود وعده های متوالی مقامات و مسئولان ارشد کشور برای گشایش عمده در این مسیر و ایجاد جاده جایگزین تابحال اقدام کارسازی صورت نگرفته است.

مهندس محمدرضا مس فروش رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران با استماع گزارش و مشکلات جدی شرکت توسعه صنعت قول مساعد داد که در طرح جدید رونق تولید سال 96 با توجه به نیاز شدید این شرکت به تسهیلات فوری همه گونه مساعدت لازم برای حل مشکل تامین نقدینگی و ارز مورد نیاز شرکت به عمل آید.

ارسال یک دیدگاه