تهاتر چیست و چه مزیت هایی دارد

0
285
تهاتر

تهاتر یا مبادله کالا به کالا قدیمی ترین نوع معامله ی بازرگانی می باشد. این سیستم قرن ها قبل از اختراع شدن پول وجود داشته است و افراد، کالا ها و خدمات را با یکدیگر از طریق استفاده از این سیستم معاوضه می کردند. در حقیقت افراد خواسته ها و نیازهای یکدیگر را با کالا و خدمات ارائه شده برطرف می کردند.

امروزه تهاتر با بهره گرفتن از اینترنت و بصورت تهاتر  آنلاین شکل مدرن تری را به خود گرفته است. در دوران گذشته، تهاتر یا مبادله ی کالا به کالا محدود به یک منطقه جغرافیایی بوده است، اما امروزه این سیستم مبادله با ورود تکنولوژِی به صورت جهانی صورت می پذیرد. مزیت اصلی تهاتر دخیل نبودن پول در آن است و شما می توانید یک کالا را با معاوضه ی یک کالا ی دیگر بدست آورید. با اختراع پول، تهاتر و سیستم مبادله ی کالا به کالا نه تنها به پایان نرسید، بلکه سازماندهی بیشتری گرفت. به طوری که امروزه در عصر حاضر با ورود تکنولوژی و اینترنت، ما شاهد پیشرفت چمشگیری در این حوزه هستیم.

تاریخچه ی تهاتر(Barter)

تاریخچه ی تهاتر به 600 سال قبل از میلاد مسیح بازمی گردد. سیستم مبادله ی کالا به کالا در بین قوم های بین النهرین (Mesopotamia) و فنیقیه (Phoenicians) بسیار رونق داشت. بعدها قوم های دیگر مثل بابلی ها سیستم مبادله ی بازرگانی کالا به کالا را گسترش دادند و کالاهای خود را توسط کشتی به قبایل دیگر ارسال می کردند. کالاهای فراوانی مثل مواد غذایی، چای، اسلحه و ادویه از جمله کالاهای مبادله ای بودند. همچنین نمک از ارزش و اهمیت بالایی در مبادله ی کالا به کالا برخوردار بود.

در قرون وسطی، اروپاییان به سرتاسر جهان سفر می کردند و برخی کالاهای خود مثل صنایع دستی را با کالاهای دیگر همانند عطر و ابریشم مبادله می کردند و نیازهای خود بر حسب دارایی های دیگران تامین می کردند. در سال 1930 به دلیل بحران های اقتصادی پیش آمده به ویژه بعد از جنگ جهانی، سیستم تهاتر یا مبادله ی کالا به کالا رونق زیادی گرفت و از آن زمان تا کنون به عنوان ابزاری برای رفع نیازها و خواسته های افراد در نظر گرفته می شود.

تهاتر چه مزیت هایی را به همراه دارد؟

در سال های اخیر به کار گیری سیستم تهاتر یا مبادله ی کالا به کالا به امری کاربردی در کشور های توسعه یافته و در حال توسعه تبدیل شده است و همه روزه به محبوبیت آن افزوده می شود.  تهاتر یک سیستم بسیار قدرتمند در تجارت است. تهاتر امروزه در حال رشد و پیشرفت است و سایت های تجارت الکترونیک سرمایه گذاری زیادی را در این زمینه انجام داده اند. یکی از فواید تهاتر انعطاف پذیر بودن آن است، به این معنی که شما می توانید دو محصول مرتبط را با یکدیگر مبادله کنید. به عنوان نمونه  می توان به مبادله ی لپ تاپ با تبلت های قابل اشاره کرد.

از دیگر مزیت های این سیستم انجام معامله بدون نیاز به پول نقد می باشد. اگر شما قصد انجام مبادله ی کالا به کالای آنلاین را دارید، سایت های تهاتر آنلاین همانند سندباد یک راه سریع برای درج تبلیغات وآگهی در آن هستند. برخی از سایت های دیگر مثل Craiglsit.org به مبادله ی لوازم خانه می پردازند. لوازم الکترونیکی، فعالیت های تبلیغاتی، خانه و املاک و… از جمله موارد موجود در مبادله ی کالا به کالا هستند. در ادامه به مزیت های تهاتر و مبادله ی کالا به کالا می پردازیم:

  • یک سیستم ساده بدون مشکلات مدرن سیستم پولی
  • از بین رفتن مسائل موجود در تجارت بین المللی مانند بحران ارز
  • امکان ورود کالاهای انبار شده در چرخه ی اقتصادی و ایجاد حس رقابت در بازار
  • رونق گرفتن و رشد کردن شرکت ها و کسب و کارها

تهاتر در حقوق مدنی به سه دسته تقسیم بندی می شود:

  • تهاتر قهری: تهاتر قهری به حکم قانون می باشد و طریفین در آن نقشی ندارند و بدون اینکه طرفین تراضی نمایند، حاصل می شود.
  • تهاتر قراردادی: در صورتی تهاتر در مواقعی ابلاغ می شود که هر دو دین از یک جنس نباشند و یا از نظر زمان و مکان تفاوت داشته باشند.
  • تهاتر قضایی: تهاتری است که حصول آن با رای قاضی اثبات می گردد. در مواردی که در اصل دین یا میزان آن اختلاف باشد، دادگاه پس از احراز شرایط، تهاتر را اعلام می نماید.

نویسنده: امیررضا مشهدی

ارسال یک دیدگاه