ترفندهای بازاریابی برای جذب مشتری

1
559
جذب مشتری در بازاریابی

امروزه بازاریابی نقش حائز اهمیتی در جذب مشتری و فروش محصولات دارد. بازاریابی برای تمام شرکت‌های تولید کننده‌ی محصولات و خدمات،یک فاکتور حیاتی محسوب می شود. در این مقاله قصد داریم تا به ترفندهای بازاریابی برای جذب مشتری و در نتیجه فروش بیشتر محصولات بپردازیم. بازاریابان از این ترفندها خصوصاً در زمانی استفاده می‌کنند که مدیران واحد تجاری یک موضوع جدید را درخواست می‌کنند. این شیوه‌ها علاوه بر این در مواردی که شرکت‌های رقیب ضعیف هستند و نیاز به واکنشی سریع، پیش از قوت گرفتن آن‌ها، وجود دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ترفندهای بازاریابی برای جذب مشتری

 1. استفاده از نام افراد

یکی از تکنیک‌های سریع در بازاریابی استفاده از نام افراد است. مردم دوست دارند که نام خود را بشنوند و زمانی که نام‌شان برده می‌شود توجه نشان می‌دهند. زمانی که با استفاده از ایمیل یا سایر ابزارهای مشابه با مشتریان ارتباط برقرار می‌شود، بهتر است به خاطر داشت که می‌توان با استفاده از ذکر نام آن‌ها این ارتباط را برای طرف مقابل شخصی‌سازی نمود.

 1. هدیه دادن

مردم دوست دارند که چیزی را به رایگان دریافت کنند. از این نکته به خوبی در صنایع آرایشی و بهداشتی استفاده شده است و می‌تواند تقریباً در هر صنعت دیگری نیز مورد استفاده قرار گیرد.

 1. شناسایی خریداران همیشگی

ایجاد مزایایی برای خریداران همیشگی می‌تواند ابزاری بسیار قدرتمند برای ایجاد مشتریان وفادار باشد. رایج‌ترین برنامه‌ی شناسایی خریداران همیشگی بدین صورت است که به مشتریان کارتی داده شده و پس از هر خرید بر روی آن کارت مهری زده می‌شود. زمانی که مهرها به تعداد معینی رسید نوعی تشویق، اعم از محصول یا خدمتی با قیمت پایین‌تر، به آن مشتری داده می‌شود. به عنوان مثال در یک آرایشگاه می‌توان به ازای هر ده بار کوتاهی مو یک بار کوتاهی رایگان مو به مشتریان ارائه داد.

 1. انتخاب لباس مناسب

این فاکتور تأثیر بسیار زیادی در برخورد اول با مشتریان، در بازاریابی‌های چهره به چهره، دارد.

 1. قرار دادن تبلیغات در محلی که در دیدرس مشتریان باشد

اگرچه تبلیغات در جذب مشتریان تأثیر انکارناپذیری دارد، با این حال نکته‌ای که توجه به آن ضروری است، محل قرار گرفتن این تبلیغات است. هر واحد تجاری بایستی مشتریان هدف خود را شناسایی کند و سپس تبلیغات خود را در مکان‌هایی قرار دهد که در دیدرس این مشتریان باشد.

 1. نوشتن مقاله

یکی از راه‌های جذب مشتری در بازاریابی، نوشتن مقالات مرتبط با حرفه و ترغیب مشتریان به خواندن آن‌هاست. بازاریابان موفق تلاش می‌کنند که در کنار فروش خود، یک مجله یا روزنامه نیز داشته باشند. می‌توان در این مجلات و روزنامه‌ها مقالاتی نوشت که هم در مورد محصولات و خدمات آگاهی دهنده باشند و هم تبلیغاتی.

 1. آگاه کردن دیگران از اهمیت موضوع بازاریابی

بسیاری از افراد در برابر پیشنهادات بازاریابی جبهه می‌گیرند. در صورتی‌که موضوع بازاریابی از اهمیتی خاص برخوردار باشد، می‌توان با تأکید بر این جنبه، مخاطب هدف را تحت تأثیر قرار داد.

 1. برقراری رابطه‌ی صحیح با مشتریان

نکته‌ای که اغلب در بازاریابی از آن غفلت می‌شود این است که تعداد زیادی از مشتریان از تبلیغ صرف گریزان‌اند. این افراد بیشتر تمایل دارند که توضیحات تخصصی و مفید از بازاریابان دریافت کنند تا این‌که صرفاً به شعارهای تبلیغاتی گوش فرا دهند.

 1. ملاقات چهره به چهره با مشتریان

در دنیای امروزی بسیاری از فعالیت‌های بازاریابی به صورت مجازی صورت می‌گیرد. این در حالی است که داشتن بازاریابی چهره به چهره هنوز هم در مورد بسیاری از محصولات نتایج بهتری به دنبال دارد.

 1. برگزاری دوره‌های آموزشی رایگان

بسیاری از مردم به آموزش‌های رایگان علاقه‌مند هستند. بازاریابان می‌توانند دوره‌های آموزشی رایگان در مورد مباحث اصلی و اساسی واحد تجاری برگزار کنند. در این کلاس‌های آموزشی می‌توان مشتریان را با محصولات جدید واحد تجاری آشنا ساخت و از آنان دعوت به عمل آورد که این اطلاعات را با دیگران به اشتراک بگذارند.

 1. آگاهی از اصول زبان بدن

آگاهی از اصول زبان بدن برای تحت تأثیر قرار دادن مشتریان، یکی از اصول ابتدایی بازاریابی چهره به چهره است.

 1. استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای تبلیغ

در حالی‌که بسیاری از واحدهای تجاری یافتن یک راه مناسب برای تبلیغ محصولات خود را امری دشوار می‌پندارند، دیگر شرکت‌های آشنا به فضای مجازی به خوبی از انواع شبکه‌های اجتماعی برای تبلیغ خود استفاده می‌کنند.

 1. پرهیز از به کار بردن اصطلاحات تخصصی

مخاطب بسیاری از بازاریابی‌ها افرادی هستند که در آن زمینه تخصصی ندارند. از این رو بازاریابان بایستی تا حد امکان موضوع بازاریابی را به زبان ساده بیان نمایند.

1 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه