در هشتمین سالروز  تجلیل از صادر کنندگان برتر استان تهران انجام شد

رئیس هیئت مدیره :چرا وزارت جهاد کشاورزی به طرح های توسعه سطح زیر کشت نشاء گل محمدی یارانه نمیدهد ؟

مجید راهب، کسی که سال‌هاست عنوان «آقای گلاب» را در رسانه‌ها از آن خود کرده و آوازه شهرت او مرزها را درنوردیده و در تمام گیتی طنین‌انداز شده در هشتمین سالروز تجلیل از صادرکنندگان برتر امسال استان تهران هم خوش درخشید.

هرچند شاید نام «ایران‌گلاب»، شرکتی که رویاهای آقای گلاب را برای اعتلای صنعت گلاب و عرقیات گیاهی تحقق بخشید خیلی برای ایرانی‌ها و شهروندان دیگر کشورهایی که مشتریان پروپاقرص محصولات این شرکت هستند، شناخته شده نباشد اما کمتر کسی است که با محصولات «ربیع» آشنایی نداشته باشد.

ایران‌گلاب که فعالیت خود را حدود ۳۵ سال قبل با یک واحد کوچک گلاب‌گیری صنعتی در قمصر کاشان آغاز کرد امروز مجموعه‌ای بزرگ متشکل از ۵ واحد تولیدی با ۷۰۰ نیرو است که دو واحد عصاره‌گیری در کاشان، واحد کنسروسازی شمشاد برای تولید رب گوجه‌فرنگی و کنسروجات در استان البرز، آب‌معدنی کریستال در مازندران و شرکت شمشادنوش در کاشان که تامین‌کننده پریفورم برای واحدهای مجموعه‌ است را در برمی‌گیرد.

علاوه بر این واحدها تنها شرکت برون‌مرزی گروه در امارات‌متحده عربی به بسته‌بندی محصولات کنسروی که به صورت فله از ایران به امارات می‌رود منطبق با سلیقه و استانداردهای جهانی برای عرضه در بازارهای خارجی اشتغال دارد.

گلاب‌گیری شغل ابا و اجدادی راهب بوده و او که متولد ۱۳۱۶ است پس از رسیدن به دوران نوجوانی و همراهی با پدر در کارگاه کوچک و سنتی گلابگیری‌اش همواره رویای توسعه این صنعت را در سر می‌پروراند.

مجید نوجوان برای حضور در کلاس‌های درس دوره متوسطه با توجه به این که در آن زمان در قمصر دبیرستانی نبود با مساعدت پدر راهی تهران شد و در تهران هم در کنار تحصیل سعی داشت برای محصولات پدر مشتریان بیشتری بیاید.

پس از پایان دوره متوسطه به لطف پدر و با هزینه‌ای سنگین راهی آلمان شد تا ادامه تحصیل دهد.

او وقت را غنیمت شمرد و برای کاستن از بارمالی تحصیل در خارج برای خانواده کاری مطابق با علایقش یافت. او در یک کارخانه تولید عطر مشغول به کار شد.

گارگاه‌های عطر اروپا در دهه ۵۰ میلادی هنوز به شکل امروزی صنعتی و مدرن نشده بودند و تا حدود زیادی به شیوه‌های سنتی به تولید و بسته‌بندی عطر مشغول بودند.

کسب تجربه در واحدهای تولید عطر بود که ایده اسانس‌گیری از گل‌ها برای تامین نیاز واحدهای عطرسازی اروپا را در ذهن راهب جوان پرورش داد اما او همچنان گلاب را اولویت اصلی خود می‌دانست.

وقتی به ایران بازگشت و مقدمات احداث کارخانه گلاب‌گیری خود را فراهم کرد کل تولید گل در کاشان متشکل از قمصر، نیاسر، سده، خاوه و همه روستاهای تابعه حدود ۵۰ تن بود اما امروز تولید گل در منطقه به حدود ۶ هزارتن رسیده که از برکات توسعه صنعت گلاب‌گیری بوده و فرصت‌های شغلی زیادی برای مردم به وجود آورده است که کماکان این روند رشد به جلو سطح زیر کشت همچنان ادامه دارد.

تولید گلاب و عصاره گل بر خلاف چیزی که شاید به نظر برسد اصلا کار راحتی نیست و مشکلات و مشقات خاص خود را دارد. با این همه راهب با ایجاد اولین واحد تولید صنعتی گلاب و عصاره گل این صنعت را به کل دگرگون کرده و به سمت‌وسویی جدید ببرد.

او که به نوعی زندگی خود را وقف گلاب‌ و گلاب‌گیری کرده و هر انچه در توان داشته برای این صنعت انجام داده است تاکید دارد هرگز در این مسیر پول و درآمدزایی اولویت اولش نبوده است.

راهب دلیل موفقیت خود را توجه جدی به کیفیت محصول، حضور مستمر در نمایشگاه‌های بین‌المللی و کسب تخصص در زمینه صادرات و تنوع بسته بندی عنوان می‌کند.

توجه مستمر به حفظ کیفیت محصولات موجب شده «گلاب‌ربیع» نه تنها در بازار داخلی بلکه در عرصه بین‌المللی هم هواداران زیادی داشته باشد و به عنوان یک برند معتبر بین المللی معرفی و مشهور گردیده است و با وجود اختلاف قیمت نسبت به سایر برندهای موجود همیشه دست پیش را در آنسوی مرزها داشته باشدکه این شرگکت موفق گردیده طی چند سال اخیر بصورت میانگین  هرساله  نسبت به سال قبل رشد ۲۵ تا پنجاه درصدی صادرات را داشته باشد.

مجید راهب بنیانگذار شرکت ایران‌گلاب با اشاره به راه طولانی طی شده برای تولید این شرکت به معتبرترین تولیدکننده گلاب و اسانس گل از تلاش برای خلق ایده‌های جدید از قبیل کشت و بسته بندی زعفران در این شرکت می‌گوید.

همچنین به عنوان نمونه این شرکت چندی پیش اقدام به تولید گلاب لوکس با جعبه  شکیل صادراتی محتوی باکیفیت‌ترین گلاب داخلی در بسته‌بندی زیبا نمود که در فرودگاه‌های کشور نیز عرضه می‌شد.

با وجود استقبال قابل توجه گردشگران خارجی و ایرانیان مقیم خارج از این جعبه از انتقال این جعبه داخل کابین هواپیما به بهانه دغدغه‌های امنیتی از طریق عرضه در فروشگاه های سالن خروجی پروازهای خارجی (فری شاپ) جلوگیری به عمل آمد.

در حالی که در سایر کشورها اجازه حمل شیشه عطر و … به داخل کابین داده می‌شود و در تمام فروشگاه های فری شاپ فرودگاه های خارج از کشور رواج دارد.

 در ایران بی‌توجه به تاثیرات مثبت فرهنگی و اقتصادی با بهانه‌های ناموجه مانع از فروش این جعبه در فرودگاه‌ها شدند.

اگرچه ایران گلاب‌ در حال حاضر با اتکا به ۶ دفتر مستقیم، ۲۲ نماینده‌ فروش و صادرکنندگان مستقل محصولات خود را به کشورهای متعدد در ۵ قاره دنیا صادر می‌کند اما بیشترین حجم صادرات محصولات شرکت مربوط به کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس است.

علاوه بر آن کشورهای اروپایی، آمریکای‌شمالی،چین ، استرالیا و ژاپن هم مشتری ایران‌گلاب هستند.

تجلیل از سلطان گلاب جهان1

تجلیل از سلطان گلاب جهان2

منبع: سندباد