تجلیل از سلطان گلاب جهان

0
158
تجلیل از سلطان گلاب جهان

در هشتمین سالروز  تجلیل از صادر کنندگان برتر استان تهران انجام شد

رئیس هیئت مدیره :چرا وزارت جهاد کشاورزی به طرح های توسعه سطح زیر کشت نشاء گل محمدی یارانه نمیدهد ؟

مجيد راهب، كسي كه سال‌هاست عنوان «آقاي گلاب» را در رسانه‌ها از آن خود كرده و آوازه شهرت او مرزها را درنورديده و در تمام گيتي طنين‌انداز شده در هشتمین سالروز تجلیل از صادركنندگان برتر امسال استان تهران هم خوش درخشيد.

هرچند شايد نام «ايران‌گلاب»، شركتي كه روياهاي آقاي گلاب را براي اعتلاي صنعت گلاب و عرقيات گياهي تحقق بخشيد خيلي براي ايراني‌ها و شهروندان ديگر كشورهايي كه مشتريان پروپاقرص محصولات اين شركت هستند، شناخته شده نباشد اما كمتر كسي است كه با محصولات «ربيع» آشنايي نداشته باشد.

ايران‌گلاب كه فعاليت خود را حدود 35 سال قبل با يك واحد كوچك گلاب‌گيري صنعتي در قمصر كاشان آغاز كرد امروز مجموعه‌اي بزرگ متشكل از 5 واحد توليدي با 700 نيرو است كه دو واحد عصاره‌گيري در كاشان، واحد كنسروسازي شمشاد براي توليد رب گوجه‌فرنگي و كنسروجات در استان البرز، آب‌معدني كريستال در مازندران و شركت شمشادنوش در كاشان كه تامين‌كننده پريفورم براي واحدهاي مجموعه‌ است را در برمي‌گيرد.

علاوه بر اين واحدها تنها شركت برون‌مرزي گروه در امارات‌متحده عربي به بسته‌بندي محصولات كنسروي كه به صورت فله از ايران به امارات مي‌رود منطبق با سليقه و استانداردهاي جهاني براي عرضه در بازارهاي خارجي اشتغال دارد.

گلاب‌گيري شغل ابا و اجدادي راهب بوده و او كه متولد 1316 است پس از رسيدن به دوران نوجواني و همراهي با پدر در كارگاه كوچك و سنتي گلابگيري‌اش همواره روياي توسعه اين صنعت را در سر مي‌پروراند.

مجيد نوجوان براي حضور در كلاس‌هاي درس دوره متوسطه با توجه به اين كه در آن زمان در قمصر دبيرستاني نبود با مساعدت پدر راهي تهران شد و در تهران هم در كنار تحصيل سعي داشت براي محصولات پدر مشتريان بيشتري بيايد.

پس از پايان دوره متوسطه به لطف پدر و با هزينه‌اي سنگين راهي آلمان شد تا ادامه تحصيل دهد.

او وقت را غنيمت شمرد و براي كاستن از بارمالي تحصيل در خارج براي خانواده كاري مطابق با علايقش يافت. او در يك كارخانه توليد عطر مشغول به كار شد.

گارگاه‌هاي عطر اروپا در دهه 50 ميلادي هنوز به شكل امروزي صنعتي و مدرن نشده بودند و تا حدود زيادي به شيوه‌هاي سنتي به توليد و بسته‌بندي عطر مشغول بودند.

كسب تجربه در واحدهاي توليد عطر بود كه ايده اسانس‌گيري از گل‌ها براي تامين نياز واحدهاي عطرسازي اروپا را در ذهن راهب جوان پرورش داد اما او همچنان گلاب را اولويت اصلي خود مي‌دانست.

وقتي به ايران بازگشت و مقدمات احداث كارخانه گلاب‌گيري خود را فراهم كرد كل توليد گل در كاشان متشكل از قمصر، نياسر، سده، خاوه و همه روستاهاي تابعه حدود 50 تن بود اما امروز توليد گل در منطقه به حدود 6 هزارتن رسيده كه از بركات توسعه صنعت گلاب‌گيري بوده و فرصت‌هاي شغلي زيادي براي مردم به وجود آورده است که کماکان این روند رشد به جلو سطح زیر کشت همچنان ادامه دارد.

توليد گلاب و عصاره گل بر خلاف چيزي كه شايد به نظر برسد اصلا كار راحتي نيست و مشكلات و مشقات خاص خود را دارد. با اين همه راهب با ايجاد اولين واحد توليد صنعتي گلاب و عصاره گل اين صنعت را به كل دگرگون كرده و به سمت‌وسويي جديد ببرد.

او كه به نوعي زندگي خود را وقف گلاب‌ و گلاب‌گيري كرده و هر انچه در توان داشته براي اين صنعت انجام داده است تاكيد دارد هرگز در اين مسير پول و درآمدزايي اولويت اولش نبوده است.

راهب دليل موفقيت خود را توجه جدي به كيفيت محصول، حضور مستمر در نمايشگاه‌هاي بين‌المللي و كسب تخصص در زمينه صادرات و تنوع بسته بندی عنوان مي‌كند.

توجه مستمر به حفظ كيفيت محصولات موجب شده «گلاب‌ربيع» نه تنها در بازار داخلي بلكه در عرصه بين‌المللي هم هواداران زيادي داشته باشد و به عنوان یک برند معتبر بین المللی معرفی و مشهور گردیده است و با وجود اختلاف قيمت نسبت به ساير برندهاي موجود هميشه دست پيش را در آنسوي مرزها داشته باشدکه این شرگکت موفق گردیده طی چند سال اخیر بصورت میانگین  هرساله  نسبت به سال قبل رشد 25 تا پنجاه درصدی صادرات را داشته باشد.

مجید راهب بنیانگذار شرکت ايران‌گلاب با اشاره به راه طولاني طي شده براي توليد اين شركت به معتبرترين توليدكننده گلاب و اسانس گل از تلاش براي خلق ايده‌هاي جديد از قبیل کشت و بسته بندی زعفران در اين شركت مي‌گويد.

همچنین به عنوان نمونه اين شركت چندي پيش اقدام به توليد گلاب لوکس با جعبه  شکیل صادراتی محتوی باكيفيت‌ترين گلاب داخلي در بسته‌بندي زیبا نمود كه در فرودگاه‌هاي كشور نیز عرضه مي‌شد.

با وجود استقبال قابل توجه گردشگران خارجي و ايرانيان مقيم خارج از اين جعبه از انتقال اين جعبه داخل كابين هواپيما به بهانه دغدغه‌هاي امنيتي از طریق عرضه در فروشگاه های سالن خروجی پروازهای خارجی (فری شاپ) جلوگيري به عمل آمد.

در حالي كه در ساير كشورها اجازه حمل شيشه عطر و … به داخل كابين داده مي‌شود و در تمام فروشگاه های فری شاپ فرودگاه های خارج از کشور رواج دارد.

 در ايران بي‌توجه به تاثيرات مثبت فرهنگي و اقتصادي با بهانه‌هاي ناموجه مانع از فروش اين جعبه در فرودگاه‌ها شدند.

اگرچه ايران گلاب‌ در حال حاضر با اتكا به 6 دفتر مستقيم، 22 نماينده‌ فروش و صادركنندگان مستقل محصولات خود را به كشورهاي متعدد در 5 قاره دنيا صادر مي‌كند اما بيشترين حجم صادرات محصولات شركت مربوط به كشورهاي عرب حوزه خليج‌فارس است.

علاوه بر آن كشورهاي اروپايي، آمريكاي‌شمالي،چین ، استراليا و ژاپن هم مشتري ايران‌گلاب هستند.

تجلیل از سلطان گلاب جهان1

تجلیل از سلطان گلاب جهان2

منبع: سندباد

ارسال یک دیدگاه