تجارت الکترونیک(b2b) چیست؟

0
217
تجارت الکترونیک(b2b) چیست؟

تجارت

تجارت یک ساختار مفهومی می باشد که شامل هدف، مقصود و دارای برنامه های در دست پیشرفت می باشد. بر اساس گفته Peter Drucker تجارت به این سوال ها پاسخ می دهد: مشتری کیست؟ ارزش مشتری چگونه ارزیابی می شود؟ و چگونه می توانید ارزش را در یک هزینه مناسب ارائه دهید؟ به طور سنتی هدف های اقتصادی تمرکز اصلی تجارت بوده است و پایداری تجارت در سال های اخیر در حال افزایش بوده است.

تجارت الکترونیک نوعی تجارت است که در آن شما محصول را به صورت آنلاین می فروشید و به انواع b2b, b2c, c2b, c2c طبقه بندی می شود. در ادامه نوع b2b  آن را بررسی می کنیم.

B2b چیست؟

اگر تمرکز تجارتتان برروی فروش محصولات یا خدمات به شرکت های دیگر باشد به آن b2b  یا تجارت با تجارت گفته می شود و برخلاف b2c (business-to-consumer)  و c2b(consumer-to-business)  عمل می کند. یک مثال سنتی از b2b  می توان به کارخانجات اتومبیل سازی اشاره کرد. قطعات خودرو توسط شرکت های مختلف ساخته می شود و این کارخانجات خودرو سازی این قطعات را به صورت مستقل خریداری می کنند. لاستیک ها، شلنگ ها، باتری ها و قطعات دیگر الکترونیکی ممکن است توسط شرکت ها به صورت جداگانه ساخته شوند و سپس به صورت مستقیم به کارخانجات خودرو سازی فروخته می شود. شرکت ها تمایل دارند که حجم معاملات در b2b و b2c  بالا باشد. موفقیت b2b  از طریق تبلیغ یک محصول در رسانه های صوتی و تصویری نمی باشد بلکه از طریق قرار دادن یک محصول در رکن اصلی یک شرکت به دست می آید.

B2b e-commerce (تجارت الکترونیک) نسخه تکامل یافته بازرگانی و تجارت می باشد که در سال 1960 آغاز آن کلید خورد. تجارت الکترونیک برای قرارداد ساخت، اظهارنامه گمرکی، انطباق تجارت جهانی، مدیریت جهان و زنجیره عرضه لجستیک کاربرد دارد. با استفاده از تجارت الکترونیک شرکت ها روابط را در میان شرکای خود گسترش می دهند و تجربه خرید آنلاین را افزایش می دهند.

B2b به چند دسته بندی تقسیم می شوند. اولین دسته بندی، وب سایت شرکت ها می باشد. خیلی از شرکت ها تمایل دارند که به سطح فروش شرکت های بزرگتر برسند. وب سایت شرکت ها می تواند به طور مستقیم به کسب و کارهای دیگر شرکت ها خدمات ارائه کنند. دسته بندی دوم عرضه محصولات و تبادل خرید و فروش می باشد که به e-procurement  (سیستم تبادل الکترونیک) معروف است. نماینده خرید یک شرکت، برای انبار یک شرکت از فروشندگان محصول را می خرند و با یک قیمت مخصوصی در سایت خود به فروش می رسانند. دسته بندی آخر سایت های اطلاعات (Informadiaries) می باشد، که اطلاعات تخصصی را برای شرکت ها فراهم میکند. این وبسایت ها به عنوان تبادل یا موسسه استاندارد صنعت عمل می کنند.

از جمله فواید و مضرات b2b  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فواید:

  • مقایسه ساده تر قیمت ها
  • دسترسی به فروشگاه هایی که در مکان های دور واقع شده اند
  • انتخاب متعدد
  • فروشگاه به صورت 24 ساعت باز است
  • سهولت در ارتباطات
  • نیازی به تغییر واحد پول نیست

مضرات:

 

  • لمس نکردن محصول قبل از خرید
  • باید دسترسی به اینترنت باشد
  • کلاه برداری از کارت های بانکی
  • تاخیر در دریافت محصول

 

برگرفته از :

مترجم:امیررضا مشهدی

*کلیه حقوق برای مجله سندباد (مجله تخصصی کسب و کار سایت سندباد) محفوظ می باشد*

ارسال یک دیدگاه