تجارت الکترونیک B2C (بنگاه با مشتری)

0
41
B2C (تجارت با مشتری)

تجارت الکترونیک B2C به مبادلات خرید و فروش بین یک شرکت و یک شخص اشاره می کند که به فروش آنلاین وابسته است . در ابتدا B2C بر روی موسیقی، سی دی، کتاب و نرم افزار تمرکز داشت و سپس محصولات دیگر مثل لباس، موبایل و… جای خود را در تجارت الکترونیک پیدا کردند. در اواخر 1990 B2C رونق زیادی گرفت به طوری که سایت amazon   که از فعالان در این عرصه می باشد، در تعطیلات کریسمس سال 1998برای اولین بار بیش از یک میلیارد فروش را به نام خود به ثبت رسانید. سایت Ebay از دیگر فعالان در این حوزه می باشد و رفتار خرید را متحول کرده است. شرکت های فعال در عرصه b2c  سود مالی زیادی را نصیب خود می کنند وعمده فروشی در این سیستم حذف شده است. دستور کار شرکت های b2c بر پایه حجم خرید کم و قیمت گذاری مناسب تر برنامه ریزی شده است.

B2C به پنج دسته طبقه بندی می شود:

  • فروش بدون واسطه (direct sellers)

  • واسطه مبادله آنلاین (online intermediaries)

  • بازاریابی مبتنی بر تبلیغات (advertising-based models)

  • بازاریابی اجتماعی (Community-based models)

  • مبادلات پرداختی (fee-based models)

فروش بدون واسطه(direct sellers) :

فروش بدون واسطه(direct seller): در این مدل که بسیاری از افراد با آن آشنایی دارند. سایت های B2C به عنوان سایت های خرده فروش هستند که مشتریان محصولات را ازآنها می خرند. آنها می توانند کارخانجات بزرگی مثل Dell یا Gap  و یا کسب و کار های کوچکی باشند که محصولات خود را می فروشند. در این روش محصولات به صورت مستقیم و بدون واسطه به دست مشتری می رسد. این نوع شرکت ها از طریق تلفن، ایمیل و یا ملاقات حضوری با مشتریان خود ارتباط برقرار می کنند.

واسطه مبادله آنلاین(online intermediateries) :

این نوع سایت ها بدون داشتن حق امتیاز کالا فقط به عنوان واسطه بین مشتری و فروشنده عمل می کنند. به عنوان نمونه می توان به سایت Expedia اشاره کرد، که یک سایت سفر های هوایی است و به عنوان یک رابط بین شرکت هوایی و مشتری عمل می کند.

بازاریابی مبتنی بر تبلیغات(advertising-based models):

در این روش فروشندگان خدمات و محصولات را رایگان به مشتریان عرضه می کنند و درآمد خود را از طریق تبلیغات توسط شرکت های دیگر بدست می آورند. به عبارت دیگر شرکت ها در سایت های معروف b2c تبلیغ می کنند و به واسطه این تبلیغات هزینه ها را برعهده می گیرند.

بازاریابی اجتماعی(community-based models):

در این نوع تجارت تبلیغات از طریق شبکه های اجتماعی انجام می شود و این تبلیغات بر اساس علایق مشتریان و موقیعت جغرافیایی آن پایه ریزی شده است.

مدل مبتنی بر پرداخت(fee-based models):

در این مدل هزینه و پول برای اشتراک گذاری خدمات پرداخت می شود به عنوان نمونه سایت Netflix را به شما معرفی می کنیم که شما برای تماشای فیلم های آنلاین باید هزینه آن را به صورت ماهانه پرداخت کنید.

از جمله عواملی که باعث کند شدن فعالیت B2C می شود، می توان به کلاه برداری اینترنتی اشاره کرد. به عنوان نمونه تجارت B2C در استرالیا بسیار کند عمل می کند و مردم در مورد امنیت معاملات کارت بانکی تردید دارند.

برگرفته از :

?What is b2C

Examples of B2C

مترجم: امیررضا مشهدی

*کلیه حقوق برای مجله سندباد (مجله تخصصی کسب و کار سایت سندباد) محفوظ می باشد*

ارسال یک دیدگاه