برندهای برتر

اهمیت صادرات در اقتصاد

 رشد اقتصادی به طور مستقیم به صادرات وابسته است. اگر صادرات در مقایسه با واردات افزایش یابد هیچ چیزی نمیتواند جلوی پیشرفت اقتصادی یک کشور را بگیرد، به بیان دیگر بی ثباتی در صادرات به اقتصاد ضربه میزند و همچنین نوسان در صادرات و واردات  منجر به بی نظمی و ایجاد رشد منفی در اقتصاد می شود که به تبع آن سرمایه گذاری در کشور را کم می کند. پس می توان به این نتیجه دست یافت رونق و شکوفایی در صادرات باعث بالا رفتن میزان کسب و کار و اشتغال در کشور می شود. مردم بومی یک کشور گرایش بسیاری دارند که در کشور خود سرمایه گذاری کنند، اما با وجود بی ثباتی در این بخش استقبال از سرمایه گذاری کم می شود و همچنین باید به این نکته توجه کرد که آشفتگی در بازار صادرات و واردات تورم در کشور ایجاد می کند که با وجود آن قیمت محصولات و ارایه خدمات افزایش می یابد.

هر کشوری برای خود منابعی برای صادر کردن دارد به عنوان نمونه می توان به سوخت های فسیلی، الوار، مواد معدنی و فلزی، نفت و… اشاره کرد در عین حال کشورهای دیگر خواهان این منابع هستند. بر اساس گفته B.S. Rathor “صادرات شامل فعالیت های بازاریابی می باشد که از مرزهای ملی یک کشور فراتر می رود.”

واردات نقش بسیار مهمی برای تجار و مصرف کنندگان داخلی ایفا می کند. تجار محصولی را وارد می کنند که آن محصول در داخل کشور مهیا نیست یا قیمت آن در خارج از کشور ارزان تر می باشد. در اکثر مواقع کالاهای وارداتی قیمت مناسب تر و انتخاب بیشتری را برای مصرف کنندگان ایجاد می کند که به بالا رفتن کیفیت زندگی کمک می کند.

اهمیت صادرات در اقتصاد

وارد کردن لزوماً چیز بدی نیست و به ما امکان دسترسی به منابع و محصولات مهم دیگر کشور ها را می دهد. اگرچه می توان آن را با خوردن زیاد شکلات مقایسه کرد که پیروی بیش از حد از آن می تواند نتایج بدی را به دنبال داشته باشد. اگر واردات یک کشور بیشتر از صادرات آن  باشد پول بیشتری از کشور خارج می شود به عبارت دیگر صادرات بیشتر رشد و شکوفایی را در اقتصاد داخلی بالا می برد که به دنبال آن شغل و در آمد بیشتری عاید کشور می شود.

تعرفه گمرکی نوعی مالیات مخصوصی است که دولت آن را به صادر کنندگان و وارد کنندگان تحمیل می کند و همین امر کار آنها را برای فروش محصولات خود و بدست آوردن بازار های خارجی سخت تر می کند. تعرفه ممکن است باعث شود که محصولات وارداتی گران تر از محصولات داخلی شود به عنوان نمونه تعرفه ی گمرکی که توسط دولت برای یک شرکت وارد کننده تبلت  وضع شده است ممکن است قیمت این محصول را در بازار های داخلی گران تر کند که با حذف این تعرفه قیمت این محصول ارزان تر می شود.

نقش صادرات در اقتصاد یک کشور

  • بدست آوردن تبادل خارجی:

صادرات امکان ارزشمند خارجی را به کشورهای صادر کننده فراهم می کند.

  • رابطه های بین المللی:

تمام کشورهای دنیا خواهان رونق اقتصادی در محیط امن هستند. یک روش برای رسیدن به این هدف ایجاد رابطه تجاری با دیگر کشورها می باشد.

  • شهرت در جهان:

کشوری که در حوزه صادرات درجه نخست را داشته باشند احترام و شهرت را در رابطه های بین المللی خود بدست می آورند.

  • فرصت استخدام:

صادرات بیشتر تولید محصول بیشتر. افزایش تولید محصول فرصت ایجاد شغل را نه فقط در حیطه پخش یک محصول بلکه در حوزه های دیگر مثل بانکداری، بیمه و… ایجاد می کند.

از عواملی که می تواند باعث رشد صادرات شود می توان به معافیت های مالیاتی، رفع مشکل مربوط به گمرک، حمایت دولت از صادر کنندگان و رفع مشکل سرمایه گذاری اشاره کرد. به طور معمول می توان به این نتیجه دست یافت که رشد در صادرات تأثیر دراز مدت و کوتاه مدت مثبتی در اقتصاد یک کشور داشته باشد.

اهمیت صادرات در اقتصاد1

برگرفته از منابع:

the role of export marketing in international trade

The importance of exports in an economy

Importing and exporting in a global market

مترجم سندباد: امیر رضا مشهدی