بازدید و بررسی یکی از کارخانه های ساخت دستگاههای دندانپزشکی کشور

0
87
fakhresina5

 در بازديد مهندس محمدرضا مس‌فروش، ریاست محترم  سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران از کارخانه تحقیقات و تولید یونیت کامل و دستگاه های دندانپزشکی فخرسینا واقع در جاده قدیم کرج  مديرعامل آن شرکت نسبت به عملكرد نظام بانكي، برگزاری مناقصه ها براساس آئین نامه دارای بالا بودن امتیاز برای قیمت و پائین بودن امتیاز برای الزامات اساسی و داده های فنی و چگونگی خرید توسط شرکت های واسطه دارنده مجوز ترک مناقصه و استفاده ننمودن از نتایج تحقیقات کاربردی و ساخت دستگاه های دندانپزشکی برای سلامت انسان و محیط زیست در دندانپزشکی انتقاد نمود.

شیرآقایی مدیر عامل  این برند محبوب جامعه دندانپزشکی از پرداخت ننمودن تسهیلات مصوب واحدهاي توليدي توسط بانک که فقط ناشی از بروکراسی اداری بوده و موجبات دست نیافتن به اهداف تولید و خودکفائی و نا هماهنگی  با روند رو به رشد و توسعه را فراهم نموده ‌ و خسارت جدی را بدنبال داشته سخن گفتند.    

شركت فخرسينا در سال 69 با هدف تحقيق، توسعه و ساخت دستگاه‌هاي دندانپزشكي آغاز به کار نمود و با  داشتن ایده های سازنده، نوآوری، فنآوری، ساخت و ارائه یونیت کامل دندانپزشکی به يكي از برندهاي محبوب جامعه دندانپزشكي تبديل شد. 

با توجه به وارداتي بودن يونيت‌ و ساير دستگاه های دندانپزشكي در 26 سال گذشته اين شركت تمام توان خود را برای استفاده از دانش فنی،  امکانات کارخانه ای مدرن  و نیروهای  متخصص داخلي براي ساخت، ارائه اين دستگاه‌ها با خدمات فنی پشتیبانی و نگاهداري آن معطوف نمود.

 از آنجا که سلامت انسان و محیط زیست به طور مستقيم  به استفاده از دستگاههای دندانپزشكي ارتباط دارد،  فخرسينا علاوه بر اخذ پروانه‌هاي صنعتي از وزارت صنعت،  معدن و تجارت و مجوزهاي ساخت از اداره كل تجهيزات پزشكي وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشكي  با  استقرار تمام شرایط الزامات اساسی اقدام به اخذ استانداردهاي بين‌المللي كيفيت و مديريت نيز نموده است. 

      اين شركت در سايه تلاش‌هاي صورت گرفته و برنامه‌ تحقيقاتي مدون خود به مجموعه‌اي با 73 نيرو ی متخصص و کارآمد تبديل شد كه بخش قابل توجهي از نياز مراکز آموزشی، بهداشتی و درمانی به يونيت‌هاي کامل دندانپزشكي را تامين مي‌نماید.

بر اساس گفته های شيرآقايي  مجموعه کارخانه  تولید و تحقیقات فخرسينا كه در زميني به مساحت 4500 متر مربع قرار گرفته اولين مجموعه صنعتي توليد  يونيت‌هاي کامل دندانپزشكي در كشور بوده كه اقدام به بومي‌سازي و ساخت  اين محصول به صورت پیشرفته نموده است.

  او به ابداعات و نوآوری های  صورت گرفته توسط مجموعه تحت مديریتی فخرسینا  اشاره مي‌كند كه كيفيت محصولات را در مقایسه با نمونه‌هاي خارجي به ميزان قابل توجهي افزايش داده و طی سالهای گذشته موفقیت صادرات به اتحادیه اروپا و کانادا را فراهم نموده است.

به عنوان نمونه توليدات فخرسينا كه تحت برند «پگاه» به مراکز دندانپزشکی ارائه می گردد دارای ارگونومی، ساختار بطورکامل از آلومينيوم،  امکانات کنترل عفونت بوده و طول عمر بيشتري در مقایسه با نمونه‌هاي ساخته شده از آهن و دیگر مواد ارزان قیمت را دارد.

برای تکمیل كمپرسورهای هوا و سیستم آب مورد نیاز يونيت‌هاي پگاه از فيلترهاي باكتري و نان ریتراکشن ولو  استفاده شده تا با استفاده از هوای پاک و آب بهداشتی از  انتقال آلودگی و ابتلاء به بيماري‌ جلوگيري شود.

 علاوه بر آن همه اجزا و قطعات مرتبط با بیمار و کاربر به ویژه  قطعات سيليكوني و پی وی سی ها مدیکال گرید، بهداشتی  قابل باز نمودن، شستشو و گندزدائی هستند كه ايمني بهداشتي محصولات را به شكل قابل توجهي بالا برده است.

به گفته شيرآقايي حفظ كيفيت محصولات توليدي در فخرسينا يك اصل خدشه ‌ناپذير است تا آن جا كه اين شركت حتي براي موفقيت در مناقصه‌هاي دولتي خريد دستگاه‌هاي دندانپزشكي حاضر به كاهش بهاي محصولات با هدف كاستن از قيمت نهايي به نفع برنده‌ شدن در اين مناقصه‌ها نشده است در صورتی که قیمت واقعی یونیت کامل دندانپزشکی دارای استقرار تمام شرائط الزامات اساسی سلامت انسان و محیط زیست محصول این شرکت بسیار بالاتر از قیمت عرضه آن است.

اين شركت در حال حاضر توان توليد 5 يونيت دندانپزشكي در روز را دارد كه در صورت نياز و وجوب شرايط تا 10 دستگاه در روز قابل افزايش است.

شيرآقايي با تاكيد بر اين كه فخرسينا بدهي بانكي ندارد از پرداخت ننمودن تسهيلات مصوب اين واحد توسط بانک عامل كه روند رشد و توسعه آن را با مانع جدی مواجه نموده  و برگزاری و ترک مناقصه و شرکت های وارد شونده در امر واسطه های خرید بدون توجه به الزامات اساسی و استفاده ننمودن از نتایج تحقیقات کاربردی گلايه‌مند است.

او معتقد است: تحقیقات و تولید دستگاههای دندانپزشکی یک امر اجتناب ناپذیر برای آموزش، بهداشت و درمان دهان و دندان، ترمیم و تسکین  و حفظ سلامت انسان و محیط زیست می باشد بنابراین شایسته است بانکها هم با توجه به علم آسیب شناسی و اقدام لازم موقعیت را برای تحقیق، رشد و توسعه واحدهای ساخت اینگونه دستگاه ها فراهم نمایند و برتر از آن همانند مراکز چند بانک مهم از داشتن یونیت و دستگاه دندانپزشکی و دندانپزشک بهره مند شوند!!

مهندس مس‌فروش در اين بازديد با پيشينه، عملكرد و مشكلات فخرسينا آشنا شد و ضمن قدرداني از مديران و كاركنان اين واحد دستور بررسي مطالبات اين واحد را صادر نمودند.

fakhre-sina1

                                                                                                              

منبع:سندباد

 

ارسال یک دیدگاه