بازاریابی و تبلیغات

0
102
بازاریابی و تبلیغات

هر کسب و کاری برای بدست آوردن موفقیت و پایداری نیاز به ثبات و رشد استوار دارد. فیلیپ کاتلر پدر علم بازاریابی در این باره می گوید: مهمترین اصل در بازاریابی آن است که کاری انجام شود که از نظر استراتژیکی درست باشد نه آنکه کاری انجام دهیم که سود سریع به همراه داشته باشد. افرادی که در سیستم بازاریابی فعالیت می کنند، سعی می کنند با استفاده از شعار های تبلیغاتی، بسته بندی های جذاب و یا استفاده از افراد مشهور مثل هنرمندان مخاطبین خود را جذب کنند. بازاریابی و تبلیغات به طور عجیبی با هم آمیخته شده است. اما جالب است بدانید که این دو تفاوت هایی دارند. خیلی از افراد تفاوت بین بازاریابی و تبلیغات را با هم اشتباه می گیرند. دانستن تفاوت بین این دو می تواند کسب و کار را در مسیر رشد قرار دهد. در ابتدا اجازه دهید که هریک را به طور مختصر تعریف کنیم:

تبلیغات: شناساندن محصولات شرکت به مشتریان با پرداخت هزینه از طریق فرصت های ایجاد شده را تبلیغات می گویند. تبلیغات بخشی از پروسه ی بازاریابی یک محصول یا خدمات به شمار می رود. به طور خلاصه می توان گفت تبلیغات فرآیند ارائه اطلاعات در مورد کالاها و خدمات به مشتریان و ترغیب موثر مصرف کنندگان به خرید کالا و خدمات است. در جهان امروز شرکت ها تبلیغات از هر رسانه ای هم چون رسانه های دیداری و شنیداری، رسانه های چاپی مثل روزنامه و مجله و رسانه های دیگر مثل اینترنت و شبکه های اجتماعی برای جذب مخاطب استفاده می کنند. شرکت ها برای تبلیغ کردن از آژانس های تبلیغاتی نیز کمک می گیرند. آژانس های تبلیغاتی تمام تلاش خود را برای جذب مخاطب و فروش محصولات انجام می دهند. اولین آژانس تبلیغاتی در سال 1876 در لندن تاسیس شد.

بازاریابی: بازاریابی شامل فعالیت های خرید و فروش محصولات یا ارائه خدمات می باشد و روند پیشرفت آن به عواملی چون تبلیغات وابسته است. به طور مختصر می توان بازاریابی را فعالیت هایی که شرکت ها برای تشویق مخاطبان به انتخاب محصولات یا خدمات تعریف کنیم.

در حقیقت تبلیغات بخشی از بازاریابی می باشد. بهترین راه برای دانستن تفاوت بین تبلیغات و بازاریابی این است که شما بازاریابی را یک کیک در نظر بگیرید و یکی از اسلایس های آن تبلیغات جای دارد و دیگر اسلایس های آن شامل توزیع محصولات، قیمت گذاری محصولات و تیم پشتیبانی می باشد.

بازاریابی هوشمند(marketing intelligent)

بازاریابی هوشمند را می توان در درجه ی اول جمع آوری داده ها، تجزیه و تحلیل اطلاعات خام و استفاده از آن ها در بازار تعریف کرد. بازار یابی هوشمند فرصت های ایجاد شده در بازار و تدوین برنامه توسعه را ارزیابی می کند. یک فرم خاص بازار یابی هوشمند رقابت هوشمندانه است. در رقابت هوشمندانه شما باید به سنجش مشتریان مثل اطلاعات جمعیتی و جغرافیایی و خرید و فروش محصولات بپردازید.

به طور گسترده بازاریابی هوشمند به عوامل زیر وابسته است:

 • اطلاعات بازار بر اساس داده های خارجی

 • شبکه های اجتماعی

 • اطلاعات بازار بر اساس اطلاعات داخلی

بازاریابی آنلاین(online marketing)

بازاریابی آنلاین مجموعه ای از ابزار های قدرتمند و روش هایی برای ترویج فروش محصولات یا ارائه خدمات از طریق اینترنت می باشد. بازار یابی آنلاین به بازاریابی اینترنتی یا بازار یابی وب نیز معروف است.

بازاریابی آنلاین مزایای ذیل را به همراه دارد:

 • پتانسیل رشد

 • کاهش هزینه ها

 • ارتباطات عالی

 • مدیریت خرید

 • بهبود بخشیدن خدمات مشتریان

 • ایجاد رقابت در بین مشتریان

تبلیغات اینترنتی

تبلیغات آنلاین یکی از موثر ترین راه ها برای رونق بخشیدن به کسب و کار شما است و همانطور که از اسمش پیداست آگهی دهنده پیام تبلیغاتی اش را از طریق اینترنت به کاربران معرفی می کند و توسط آن شرکت ها می توانند درآمد خود را افزایش می دهند، به همین دلیل آژانس های تبلیغاتی مثل گوگل میلیون ها دلار درآمد از این صنعت کسب می کنند. تبلیغات اینترنتی برای فرد به فرد بازدید کنندگان محتویای متفاوتی به همراه دارد. تبلیغات اینترنتی مخاطبین خاص دارد بنابراین شرکت ها، تبلیغات اینترنتی را براساس سن، جنسیت، علایق و دیگر عوامل روانشناختی دیگر مثل تحصیلات قرار دهند.

فواید تبلیغات اینترنتی:

 • از بین بردن کاغذ و کمک به محیط زیست

 • از بین بردن محدودیت جغرافیایی و زمانی

 • ارزان بودن آن نسبت به تبلیغات سنتی

 • بدست آوردن مخاطبین بیشتر

یکی از اشکالات تبلیغات اینترتنی حق Copyright است که بدون محدودیت های قانونی انجام می شود و در دسترس همگان در سر تا سر دنیا قرار دارد. علائم تجاری، تصاویر، لوگو ها می توانند برای اهداف بازرگانی کپی شوند.

برگرفته از:

Advantages of online advertising

Online marketing

?What is marketing

مترجم: امیر رضا مشهدی

*کلیه حقوق برای مجله سندباد (مجله تخصصی کسب و کار سایت سندباد) محفوظ می باشد*

ارسال یک دیدگاه