اینترنت آب؛ راهکار جدید پژوهشگران برای مدیریت منابع محدود آب شیرین

0
52
مدیریت آب شیرین

با کاهش منابع آب شیرین زمین و افزایش جمعیت، موضوع مدیریت آب یه یکی از مهمترین مسائل دنیا تبدیل شده و کشورهای مختلف تلاش می کنند تا جای ممکن، منابع آب شیرین خود را حفظ کرده و مدیریت کنند.

البته بلایای طبیعی مانند سیل و خشکسالی، و همین طور مشکلات جوامع انسانی از قبیل تراکم بالای جمعیت در شهرهای بزرگ و فاضلاب های خانگی و صنعتی، باعث شده هزینه حفظ آب شیرین در چرخه مصرف بیش از پیش افزایش یابد.

در این بین پژوهشگران دانشگاه دوک در کارولینای شمالی و مؤسسه تحقیقاتی اَسپن در کلرادو معتقدند می توان با معرفی یک شبکه هوشمند جمع آوری اطلاعات سیستم های آب رسانی (از منبع اصلی تا تصفیه و مصرف)، بخش قابل توجهی از هزینه ها را کاهش داد و منابع آبی را به شکل بهینه تری مدیریت نمود.

اینترنت آب

«مارتین دویل» پژوهشگر دانشگاه دوک می گوید توسعه یک شبکه منسجم اطلاعاتی که در آن داده های مربوط به جریان آب شیرین به صورت زنده قابل مشاهده و تحلیل باشد، علاوه بر امکان رصد مستمر کیفیت آب توسط شهروندان، به مقامات اجازه می دهد در صورت بروز مشکل در سلامت آب، هشدارهای لازم را به موقع اعلام کنند.

اما مشکل اصلی محققان در مسیر توسعه شبکه مورد بحث، هزینه های بالای به کارگیری تجهیزات و راه اندازی زیر ساخت های لازم است که باعث می شود طرح مذکور در نگاه اول چندان اقتصادی به نظر نرسد.

اینترنت آب

از همین رو پژوهشگران تصمیم دارند با استفاده از داده های موجود (مانند دیتای آخرین خشکسالی کالیفرنیا) منافع یک شبکه باز و قابل دسترسی اطلاعات آب را به سرمایه گذاران و دولت اثبات کنند.

گفتنی است شبکه مورد بحث که تیم دانشگاه دوک از آن با عنوان «اینترنت آب» یاد می کند، منبع جامعی از اطلاعات شبکه آب رسانی برای سازمان های مسئول، دانشمندان و حتی شهروندان خواهد بود و از هدر رفت منابع جلوگیری خواهد کرد.

منبع: Tech Crunch

ارسال یک دیدگاه