اهمیت سرمایه گذاری خارجی در رشد اقتصادی ایران

0
67
سرمایه گذاری در ایران

سرمایه گذاری به عنوان موتور محرکه رشد اقتصادی و اجتماعی در نظر گرفته می شود. افزایش سرمایه گذاری در اقتصاد ایران منجر به بالا رفتن میزان اشتغال زایی و کسب درآمد بالا می شود. استراتژی سرمایه گذاری در ایران به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم دسته بندی می شوند. مطالعات اخیر نشان می دهد که سرمایه گذاری مستقیم خارجی علاوه بر ایجاد سود منجر به تغییرات قابل ملاحظه ای در شاخص های اقتصادی می شود. در ادامه نقش سرمایه گذاری خارجی را در صادرات ایران مورد بررسی قرار می دهیم.

شرایط اقتصاد ایران به گونه ای است که ظرفیت لازم برای افزایش صادرات و جهش صادراتی وجود ندارد، و اکثرکالاها براساس نیاز و سلیقه مشتری ایجاد نشده است. تولید کشور ایران بیشتر شامل محصولات معدنی، مواد اولیه نفتی، گاز، پتروشیمی و بخشی هم کالاهای کشاورزی و امثال آن است و سهم سایر اقسام صادراتی به 5 میلیارد دلار هم نخواهد رسید و این به نوبه خود یک ضعف بزرگ برای اقتصاد ایران به حساب می آید. در این شرایط که صادرات سهم کمی را در اقتصاد ایران ایفا می کنند، نمی توان امیدی به جهش اقتصادی در این حوزه داشته باشیم. از این رو فقط باید انتظار داشته باشیم که با افزایش قیمت نفت، گاز، پتروشیمی، سنگ آهن و محصولات مشابه آن در بازارهای جهانی ظرفیت صادرات رونق بگیرد.

به عبارت دیگر حجم عظیمی از تجارت ایران بستگی به رونق تجارت جهانی دارد، بدین صورت که اگر تجارت جهانی رونق داشته باشد تقاضا برای محصولات و خدمات نیز به تبع آن افزایش پیدا می کند و اگر بی رونقی باشد تقاضا نیز با افت مواجه خواهد شد، این واقعیتی است که باید آن راپذیرفت.

سرمایه گذاری خارجی

در بخش دوم یعنی بهبود فضای کسب و کار نیز به تلاش زیادی برای رسیدن به توسعه اقتصادی نیاز است. به نظر می رسد تا هنگامی که شرایط و محیط  کسب و کار برای سرمایه گذاری های جدید مناسب نباشد، وضعیت نابسامان اقتصادی ادامه پیدا کند. بنابراین نیاز است که در رابطه با محیط کسب و کار، یک محیط شفاف و ارزان برای سرمایه گذاران فراهم شود.

توسعه در تجارت و صادرات در حالی نیازمند جذب سرمایه گذاری مناسب است که وقتی به آمارهای داخلی در مورد نرخ جدید تشکیل سرمایه گذاری ثابت در چند سال گذشته نگاه می کنیم، متوجه می شویم که اغلب سرمایه گذاری ها ثابت در ایران رشد منفی داشته است. این موضوع طبیعی است که وقتی سرمایه گذاری انجام نمی شد هرساله میزان تولید کاهش داشته باشد. بسیاری از سرمایه گذاری ها به صورت رانتی بوده است و با اعطای وام های ارزان سرمایه گذاری صورت پذیرفته است. البته در شرایط کنونی وضعیت بازار داخلی ایران ضعیف شده است و دیگر امکان استفاده از وام ارزان نیز وجود ندارد. از این رو ممکن است برخی واحدهای تولیدی کشور اعلام ورشکستگی کنند، و بخش عمده ای از واحدهای صنعتی توان تولید خود را از دست بدهند و توجیه اقتصادی هم برای تولید وجود نداشته باشد.

به نظر می رسد کشور نیاز به ورود سرمایه گذار جدید دارد تا بسیاری از فناوری ها در واحدها و هم مدیریت و ساخت واحدهای دچران دگرگونی و تحول عظیم شود. شایان ذکر است که سرمایه گذاری ها باید متناسب با مزیت رقابتی کشور و نگاه صادراتی باشد. از جمله تاثیرات مثبت فعالیت در عرصه بین المللی می توان به کاهش ریسک تجاری صادرات، ورود منابع مالی جدید و ترغیب سرمایه گذاران جدید خارجی اشاره کرد.

ارسال یک دیدگاه