اصول و تکنیک های مذاکره موفق

0
125
اصول مذاکره

رسم است که در اینگونه مقالات، ابتدا تعریفی برای موضوع مورد بحث به دست دهند و سپس به دیگر قسمت‌ها بپردازند. اما واقعیتِ ماجرا این است که تعریفی جامع و مانع از مذاکره وجود ندارد. این نکته‌ای است که بسیاری بر آن صحه می‌گذارند. اما به طور کلی، مذاکره نوعی گفتگو میان دو یا چند نفر برای رسیدن به توافق بر سر چیزی است.

امروزه کارشناسان فن مذاکره برای انجام یک مذاکره موفق بر روی اصول صحیح فن مذاکره بسیار تأکید می‌کنند، زیرا در بسیاری موارد، بالاخص در فروش بیشتر، بسیار کاربردی و راه‌گشا است. آن چه که در این نوشته مدِ نظر داریم، مروری بر روش‌های اصولی فن مذاکره برای بهره بردن از مزایای آن است. اما پیش از ذکر این اصول، لازم است گفته شود که این اصول، آن‌چنان مطلق نیستند و گاه ممکن است بر حسب شرایط، برخی از آن‌ها را نتوان به کار برد.

اصول فن مذاکره

1- دادنِ اولین پیشنهاد:

اگر می‌خواهید یکی از برگ‌های برنده در یک مذاکره را در اختیار داشته باشید، سعی کنید شما اولین کسی باشید که پیشنهاد می‌دهد. فی‌المثل هنگامی که برای استخدام به یک شرکت مراجعه می‌کنید، برای مذاکره بر روی میزان حقوق دریافتی بایستی شما اولین کسی باشید که پیشنهاد حقوق می‌دهید و این پیشنهادِ شما باید بالاترین رقم درخواستی شما باشد. زیرا معمولاً پس از دادن پیشنهاد با چانه‌زنی و مسائل از این قبیل مواجه خواهید شد.

نکته‌ای که ذکر آن در اینجا لازم است این است که اگر از پیش بدانید که طرف مقابل شما در چانه‌زنی یدِ طولایی دارد، بهتر است شما پیشنهاد اول را ندهید.

2- پیگیری تمامی موضوعات:

بسیاری اعتقاد دارند که برای داشتن یک مذاکره‌ی قوی بایستی در هنگام مذاکره تمامی موضوعات مورد بررسی قرار گیرند. به عبارت بهتر، یک مذاکره کننده‌ی کاربلد، موضوعات مورد بحث را یک به یک دنبال نمی‌کند، بلکه تمامی آن‌ها را به صورت همزمان پی می‌گیرد. او با خود نمی‌گوید ابتدا «الف» را حل کنم و بعد «ب» را و پس از آن «ج» را، بلکه «الف» و «ب» و «ج» را در موازات هم مورد بحث و مذاکره قرار می‌دهد.

3- توجه به نیاز متقابل:

یکی از اصول‌های فن مذاکره توجه به نیازهای متقابل است. منظور من از این اصطلاح این است که شما، چه پیش از مذاکره و چه در حین مذاکره، بایستی در نظر داشته باشید که نیاز شما به طرف مقابل و نیاز طرف مقابل به شما در چه اندازه است. سعی کنید این دو مقوله را، یعنی نیاز شما به طرف مقابل و نیاز  طرف مقابل به شما را، بسنجید و بر طبق آن مذاکره کنید. اگر پس از سنجیدن این موضوع به این نتیجه رسیدید که نیاز طرف مقابل به شما بیش از نیاز شما به طرف مقابل است، می‌توانید در مذاکره به اصطلاح عامیانه «دستِ بالا بگیرید!».

4- استفاده از سکوت:

سعی کنید در اغلب موارد هنگام مواجهه با پیشنهاد طرف مقابل، سکوت کنید. یعنی سعی کنید پس از شنیدن پیشنهاد طرف مقابل با استفاده از سکوت به او بفهمانید که آن‌چنان که باید و شاید از پیشنهادش راضی نیستید. در این بین، اگر از زبان بدن نیز استفاده کنید، باعث می‌شوید که طرف مقابل اختیار از کف دهد و پیشنهادِ بهتری ارائه کند.

5- آگاهی از مذاکره‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت:

آگاهی از مذاکره‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت از دیگر اصول فن مذاکره است. برای مثال، اگر شما در خیابانِ الف، با فروشنده‌ی فلان چیز در حال مذاکره بر سر قیمت محصول هستید، در صورتی که بدانید پس از این راهِ شما به خیابان الف نمی‌افتد، بایستی این مذاکره را یک مذاکره‌ی کوتاه‌مدت تلقی کنید. در چنین مذاکره‌هایی اگر مذاکره را با قهر و ناراحتی ترک کنید، آن‌چنان چیزی از دست نداده‌اید.

اما ماجرا برای مذاکره‌های بلندمدت متفاوت است. مذاکره‌ی شما با کسانی که می‌دانید باری دیگر، یا بارهایی دیگر، آن‌ها را خواهید دید، نبایستی به قهر و ناراحتی ختم شود.

6- یادآوری قابلیت‌ها و استعدادها:

همواره سعی کنید در حین مذاکره، قابلیت‌ها و استعدادهای خود را، چه به طور مستقیم و چه به طور غیر مستقیم، یادآوری کنید. یادآوری این قابلیت‌ها و استعدادها در پیشنهادهایی که از سوی طرف مقابل می‌شنوید، بسیار تأثیرگذار است.

7- داشتن تنوع در گزینه‌ها:

سعی کنید در پیشنهادها و گزینه‌هایی که در برابر طرف مقابل‌تان قرار می‌دهید، تنوع وجود داشته باشد. لازم نیست این تنوع خیلی زیاد باشد اما لازم است که گزینه‌های ارائه شده از سوی شما، یک گزینه‌ی منحصر به فرد نباشد. یعنی همواره بایستی در گزینه‌های ارائه شده از سوی شما، انعطاف وجود داشته باشد. این امر یکی از بهترین اصول فن مذاکره است.

سایر اصولی که برای داشتن یک مذاکره‌ی قوی بایستی در نظر داشته باشید، به طور خلاصه عبارت‌اند از:

  • پرسیدن پرسش‌های مناسب (همواره از پرسش‌هایی که پاسخ آن‌ها تنها یک بله یا خیر است، اجتناب کنید.)
  • توانایی ارائه‌ی استدلال‌های قانع کننده
  • اجتناب از هشدار دادن و شرط و شروط گذاشتن (بدیهی است که هیچ‌کس دوست ندارد به او هشدار دهند و یا برایش شرط و شروط بگذارند. بنابراین سعی کنید از جملاتی که ساختاری مانند «فلان کنید وگرنه …» دارند استفاده نکنید.)

در پایان باری دیگر یادآوری این نکته ضروری می‌نماید که اگر قرار به پیشنهاد دادن شما بود، حتماً بالاترین پیشنهاد ممکن را ارائه کنید تا در صورت چانه‌زنی، نه تنها بر پیشنهاد خود پافشاری نداشته باشید بلکه پیشنهاد خیلی پایین‌تری از سوی طرف مقابل به شما ارائه نشود. منظور این است که اگر خواهان مثلاً رقمِ 10 هستید، شما سعی کنید بالاترین پیشنهاد ممکن، مثلاً رقم 15، را ارائه کنید تا در صورت چانه‌زنی طرف مقابل، حداقل به رقم 9 نائل شوید.

 

ارسال یک دیدگاه