آيا بدنبال يک کسب و کار آنلاين هستيد؟ پس ابتدا اين مطلب را بخوانيد:

0
143

هميشه يک مشکل آزار دهنده بخصوص،  سبب آزار جامعه مؤسسين شرکت ها، مخصوصاً آنهايي که بدنبال استراتژي يک کسب و کار آنلاين هستند، مي شود. اين مساله مدتي هم سبب آزار من هم شده بود، ولي حالا که بالاخره توانستم جلو آن را بگيرم، تعجب مي كنم كه چرا از همان اول اين كار را نكردم.

مشکل اين است: اينترنت با کاهش موانع ورود، ميدان بازي را هموار كرده که رقابت را دشوارتر و تمايز را به مراتب مهم تر از هر زماني کرده است. در همين حال رسانه هاي اجتماعي هم با افزايش فشار براي تطابق با هنجارهاي فرهنگي، باعث مي شوند كه نسبت به ديگران چندان تمايزي نداشته باشيد.

به عبارت ديگر، شانس موفقيت شما در هر ميداني که توسط اينترنت فراهم شده، بسيار کمتر از آن چيزي است که فكر مي كنيد. بخصوص اگر بخواهيد از تمام گروه هاي فکري معروف حاضر در شبكه پيروي كنيد.

در مورد اين پديده، هيچ مثالي بهتر از اين عبارات که “همه برنده اند” و “هيچکس بازنده نيست” و “اين رقابت تنها ساخته ذهن شماست” وجود ندارد. و اين آرمان گرايي نه تنها بي معني و کاملا اشتباه است، بلکه بايد از ايهام موجود در اين عبارات حيرت كنيد.

راجع به اين موضوع فکر کنيد. هر کسي كه فكرش را بكنيد سعي دارد شما را تشويق به ورود به اين شلوغ  ترين و رقابتي ترين بازار تاريخ کند، و در عين حال به شما مي گويدکه نگران رقابت يا تمايز واقعي نباشيد. تمام چيزي که شما نياز داريد يک وب سايت، يک برند شخصي و تعدادي رسانه اجتماعي است كه از شما پيروي كنند. در اين صورت همه چيز به خوبي پيش خواهد رفت.

تنها مشکل اين است که اين راه جواب نمي دهد. نه در دنياي واقعي و نه در دنياي مجازي. مشتري ها محصول يا سرويس بهتري را كه ساده تر هم باشد، مي خواهند.

قبلاً هم اين را گفته بودم ولي باز هم تكرار مي كنم، بازار ها اساساً بازي هايي فاقد ارزش هستند و در مقياس کلان ممکن است در طول زمان قدري رشد کنند، اما در يک مقياس کوچک، هر معامله يک برنده و تعداد زيادي بازنده خواهد داشت. زيرا همه براي يك تعداد سهام محدود، بودجه، كليك و نگاه و توجه ديگران رقابت ميکند.

در اينجا 5 معادله وجود دارد که هر يک از شما اگر مي خواهيد يک بنيان گذار موفق باشيد، بايد توجه جدي به آنها داشته باشيد:

1ـ  موانع کم براي ورود= رقابت زياد

2ـ رقابت زياد + تطابق فرهنگي = عدم تمايز

3ـ عدم تمايز= عدم توانايي در قيمت گذاري

4ـ عدم توانايي در قيمت گذاري= کسب و کار شير تو شير

5ـ کسب و کار شير تو شير= فقر

اگر مي خواهيد از چنين نتيجه نامطلوبي بپرهيزيد، اين باورهاي غلط متداول را زير سؤال ببريد:

 

  • اينترنت کسب و کار را راحت مي کند

تا حدي درست است. اما الزاما چيز خوبي نيست. اينترنت موانع ورود به بسياري از بازار ها کاهش داده که اين يک شمشير دو لبه است. اين امر در مورد همه صدق مي كند که رقابت بسيار عظيم است و دستيابي به تمايز واقعي بسيار دشوار.

  • فقط کاري را بکنيد که خودتان دوست داريد

در حالي که شما براي موفق بودن در چيزي که آن را دوست داريد شانس بيشتري داريد، اين امر سبب ايجاد تغيير در قانون عرضه و تقاضا يا چگونگي ارزش گذاري محصولات و خدمات توسط مشتريان نمي شود. اگر هر کسي اين گونه كار كند، پول در آوردن بسيار دشوار خواهد بود.

  • ايجاد برند شخصي باعث تمايز مي شود

فرقي نمي كند كه شما چگونه كسب و كار مي كنيد، تجارت هميشه در مورد محصولات و خدماتي كه مشتريان آنها را مي پسندند رقابتي مي شود.  اين چيزي است که ما آن را “پيشنهاد ارزش” مي ناميم. به بياني ديگر، تمايز همواره از ديد مشتريان است.

  • مؤسس بودن يک ديدگاه ذهني است

مؤسس بودن يک حالت ذهني نيست. راجع به  فکر کردن به شيوه بخصوص يا حس کردن آن شيوه نيست. بلکه فقط به معني ريسک کردن ، شروع کردن يک كسب و کار و توليد يک محصول يا خدمات، پيروزي در رقابت، و پول درآوردن است. اگر شما بتوانيد براي چند سال اين کار را به نحو موفقيت آميزي انجام دهيد، آن وقت مي توان گفت كه يک موسس هستيد.

  • اين را در اينترنت خواندم، پس درست است

درباره هموار کردن ميدان بازي صحبت كنيم. اينترنت به طور ناگهاني هر کسي در روي زمين را تبديل به يک کارشناس محتوايي کرده است. اگر اين قضيه صحت هم داشته باشد، بيشتر چيزهايي که شما در اينترنت مي خوانيد، مشتي اراجيف است که صرفا براي اين طراحي شده اند تا شما را وادار به کليک کنند. مثل يک موش آزمايشگاهي که شرطي شده است. و خيلي جالب است كه اين كار جواب هم داده است.

ببينيد، من به شما نمي گويم که نبايد يک کسب و کار آنلاين را راه اندازي کنيد. فقط به خاطر داشته باشيد که اين كار براي همه آسان است و تعداد بسيار زيادي رقيب خواهيد داشت. پس مطمئن شويد که محصولات و خدماتي ايجاد كرده ايد که به چشم مشتريانتان رتبه بالايي دارد. اگر اين کار را بکنيد، مطمئنم که موفق خواهيد شد.

برگرفته از:

*کلیه حقوق برای مجله سندباد (مجله تخصصی کسب و کار سایت سندباد) محفوظ می باشد*

ارسال یک دیدگاه