همیشه یک مشکل آزار دهنده بخصوص،  سبب آزار جامعه مؤسسین شرکت ها، مخصوصاً آنهایی که بدنبال استراتژی یک کسب و کار آنلاین هستند، می شود. این مساله مدتی هم سبب آزار من هم شده بود، ولی حالا که بالاخره توانستم جلو آن را بگیرم، تعجب می کنم که چرا از همان اول این کار را نکردم.

مشکل این است: اینترنت با کاهش موانع ورود، میدان بازی را هموار کرده که رقابت را دشوارتر و تمایز را به مراتب مهم تر از هر زمانی کرده است. در همین حال رسانه های اجتماعی هم با افزایش فشار برای تطابق با هنجارهای فرهنگی، باعث می شوند که نسبت به دیگران چندان تمایزی نداشته باشید.

به عبارت دیگر، شانس موفقیت شما در هر میدانی که توسط اینترنت فراهم شده، بسیار کمتر از آن چیزی است که فکر می کنید. بخصوص اگر بخواهید از تمام گروه های فکری معروف حاضر در شبکه پیروی کنید.

در مورد این پدیده، هیچ مثالی بهتر از این عبارات که “همه برنده اند” و “هیچکس بازنده نیست” و “این رقابت تنها ساخته ذهن شماست” وجود ندارد. و این آرمان گرایی نه تنها بی معنی و کاملا اشتباه است، بلکه باید از ایهام موجود در این عبارات حیرت کنید.

راجع به این موضوع فکر کنید. هر کسی که فکرش را بکنید سعی دارد شما را تشویق به ورود به این شلوغ  ترین و رقابتی ترین بازار تاریخ کند، و در عین حال به شما می گویدکه نگران رقابت یا تمایز واقعی نباشید. تمام چیزی که شما نیاز دارید یک وب سایت، یک برند شخصی و تعدادی رسانه اجتماعی است که از شما پیروی کنند. در این صورت همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت.

تنها مشکل این است که این راه جواب نمی دهد. نه در دنیای واقعی و نه در دنیای مجازی. مشتری ها محصول یا سرویس بهتری را که ساده تر هم باشد، می خواهند.

قبلاً هم این را گفته بودم ولی باز هم تکرار می کنم، بازار ها اساساً بازی هایی فاقد ارزش هستند و در مقیاس کلان ممکن است در طول زمان قدری رشد کنند، اما در یک مقیاس کوچک، هر معامله یک برنده و تعداد زیادی بازنده خواهد داشت. زیرا همه برای یک تعداد سهام محدود، بودجه، کلیک و نگاه و توجه دیگران رقابت میکند.

در اینجا ۵ معادله وجود دارد که هر یک از شما اگر می خواهید یک بنیان گذار موفق باشید، باید توجه جدی به آنها داشته باشید:

۱ـ  موانع کم برای ورود= رقابت زیاد

۲ـ رقابت زیاد + تطابق فرهنگی = عدم تمایز

۳ـ عدم تمایز= عدم توانایی در قیمت گذاری

۴ـ عدم توانایی در قیمت گذاری= کسب و کار شیر تو شیر

۵ـ کسب و کار شیر تو شیر= فقر

اگر می خواهید از چنین نتیجه نامطلوبی بپرهیزید، این باورهای غلط متداول را زیر سؤال ببرید:

 

  • اینترنت کسب و کار را راحت می کند

تا حدی درست است. اما الزاما چیز خوبی نیست. اینترنت موانع ورود به بسیاری از بازار ها کاهش داده که این یک شمشیر دو لبه است. این امر در مورد همه صدق می کند که رقابت بسیار عظیم است و دستیابی به تمایز واقعی بسیار دشوار.

  • فقط کاری را بکنید که خودتان دوست دارید

در حالی که شما برای موفق بودن در چیزی که آن را دوست دارید شانس بیشتری دارید، این امر سبب ایجاد تغییر در قانون عرضه و تقاضا یا چگونگی ارزش گذاری محصولات و خدمات توسط مشتریان نمی شود. اگر هر کسی این گونه کار کند، پول در آوردن بسیار دشوار خواهد بود.

  • ایجاد برند شخصی باعث تمایز می شود

فرقی نمی کند که شما چگونه کسب و کار می کنید، تجارت همیشه در مورد محصولات و خدماتی که مشتریان آنها را می پسندند رقابتی می شود.  این چیزی است که ما آن را “پیشنهاد ارزش” می نامیم. به بیانی دیگر، تمایز همواره از دید مشتریان است.

  • مؤسس بودن یک دیدگاه ذهنی است

مؤسس بودن یک حالت ذهنی نیست. راجع به  فکر کردن به شیوه بخصوص یا حس کردن آن شیوه نیست. بلکه فقط به معنی ریسک کردن ، شروع کردن یک کسب و کار و تولید یک محصول یا خدمات، پیروزی در رقابت، و پول درآوردن است. اگر شما بتوانید برای چند سال این کار را به نحو موفقیت آمیزی انجام دهید، آن وقت می توان گفت که یک موسس هستید.

  • این را در اینترنت خواندم، پس درست است

درباره هموار کردن میدان بازی صحبت کنیم. اینترنت به طور ناگهانی هر کسی در روی زمین را تبدیل به یک کارشناس محتوایی کرده است. اگر این قضیه صحت هم داشته باشد، بیشتر چیزهایی که شما در اینترنت می خوانید، مشتی اراجیف است که صرفا برای این طراحی شده اند تا شما را وادار به کلیک کنند. مثل یک موش آزمایشگاهی که شرطی شده است. و خیلی جالب است که این کار جواب هم داده است.

ببینید، من به شما نمی گویم که نباید یک کسب و کار آنلاین را راه اندازی کنید. فقط به خاطر داشته باشید که این کار برای همه آسان است و تعداد بسیار زیادی رقیب خواهید داشت. پس مطمئن شوید که محصولات و خدماتی ایجاد کرده اید که به چشم مشتریانتان رتبه بالایی دارد. اگر این کار را بکنید، مطمئنم که موفق خواهید شد.

برگرفته از:

*کلیه حقوق برای مجله سندباد (مجله تخصصی کسب و کار سایت سندباد) محفوظ می باشد*