آب معدنی و فواید آن برای تندرستی

0
98
آب معدنی و فواید آن برای تندرستی

آب سه چهارم کره ی زمین را تشکیل می دهد و شکل گازی آن به صورت ابر در آسمان دیده می شود. آبی که ما انسان ها از آن استفاده می کنیم در حال اتمام است و ما باید برای بقای زندگی خود مراقب بزرگترین گنج دنیا یعنی آب باشیم. با این حال یک نوع آب از عمق زمین به نام آب معدنی از زمین بیرون می آید و بسته به نوع آن ممکن است گاز دار باشد. آب معدنی آبی از چشمه های طبیعی است و شامل چندین ماده معدنی همانند نمک، گوگرد، منیزیم و… می باشد. بعضی از انواع آب معدنی بسته به نوع آن ممکن است گازدار باشند.

به صورت سنتی افراد از چشمه های طبیعی برای تهیه کردن آب معدنی استفاده می کنند. تمدن در کنار این چشمه ها شکل گرفته است. در عصر حاضر دسترسی مستقیم به چشمه های طبیعی و آب گرم نسبتاً دشوار است . حدود سه هزار برند آب معدنی در سرتاسر دنیا در حال فعالیت هستند. بر خلاف آبی که ما در خانه از شیر های آب مصرف می کنیم و حاوی افزودنی هستند، آب معدنی عاری از هرگونه ماده اضافی می باشد و به صورت طبیعی از زمین بیرون می آید.

تاریخچه آب معدنی

مردم روم باستان از سرچمه های طبیعی برای نوشیدن و شستن بدن خود استفاده می کردند. پس از اینکه امپراطوری روم گسترش یافت آنها از آب گرم برای حمام کردن بهره می گرفتند و این ایده را در قرن هجدهم گسترش دادند. در آن دوره افراد به خواص درمانی آب معدنی پی برده بودند و برای شفا بخشی از آن استفاده می کردند. در واقع افراد بر این باور بودند که این سرچشمه های طبیعی جادویی هستند و از طرف خدا برای شفا بخشی آمده اند و از این ماده با ارزش برای درمان بیماری های عفونی مثل وبا استفاده می کردند.

اولین ماشین های مکانیکی تولید آب معدنی در فرانسه در سال 1840 ساخته شدند و به سرعت صنعت آن در تمام اروپا گسترش یافت. و تا اوایل قرن بیستم آب های معدنی به عنوان دارو در داروخانه ها فروخته می شد. پس از اتمام جنگ جهانی دوم صنعت آب معدنی گسترش زیادی یافت به طوری که ما امروزه شاهد هستیم که در اکثر کافه ها و رستوران ها سرو می شود.

فواید آب معدنی

 • کاهش وزن:

  هر نوع آبی مثل آب معدنی هیچ کالری و چربی ندارد. وقتی که افراد به دنبال کاهش وزن هستند از نوشیدنی های دیگر مثل آبمیوه های صنعتی و نوشابه ها بدون توجه به کالری آن مصرف می کنند و این امر راه رسیدن به وزن ایده آل را سخت تر می کند. در واقع وقتی شما آب معدنی را به عنوان نوشیدنی استفاده می کنید هیچ کالری اضافه ای وارد بدنتان نمی شود و این امکان را می دهد که سالم تر بمانید.

 • زیبایی پوست:

  آب معدنی به دلیل وجود سیلیکا ، ضد چین و چروک پوست است ، به طور ساده مصرف آب معدنی به زیبایی پوستتان کمک می کند. به همین دلیل خیلی از خانم ها از آب معدنی استفاده می کنند.

 • عملکرد ماهیچه ها:

  منیزیم در آب معدنی نقش بسیار مهمی را در تنظیم عملکرد ماهیچه ها دارد و به استراحت آنها کمک می کند و ارتباط ماهیچه ها را با یکدیگر بهتر می کند. دردهای ناگهانی در ماهیچه ها یکی از نشانه های کمبود منیزیم در بدن شما است.

 • پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه:

  پزشک ها پیشنهاد می کنند که مایعات را برای جلوگیری از سنگ کلیه استفاده کنید که آب معدنی جزو بهترین مایعات می باشد. معمولاً مشکلات کلیه بدلیل وجود کلسیم اگزالات است که به خاطر وجود کافی کلسیم و منیزیم در آب معدنی کلسیم اگزالات در بدن کاهش می یابد.

جالب است بدانید که در کنار فواید زیاد، آب معدنی مضراتی نیز دارد. به عنوان نمونه شما باید در دوران بارداری و یا اگر از فشار خون بالا رنج می برید، مصرف آب معدنی را کاهش دهید زیرا آب معدنی به دلیل وجود نمک در آن فشار خون را بالا می برد و به دنبال آن عوارض بدی برای سلامت بدن شما دارد.

برگفته از:

مترجم:امیررضا مشهدی

*کلیه حقوق برای مجله سندباد (مجله تخصصی کسب و کار سایت سندباد) محفوظ می باشد*

ارسال یک دیدگاه